2014 FAALİYET RAPORU
PDF BNP PARIBAS GRUP İLETİŞİM ENGLISH

TÜRK EKONOMİ BANKASI'NDA 2014 YILININ DEĞERLENDİRİLMESİ

GENEL DEĞERLENDİRME

TEB, 2014 yılı faaliyetleri sonucunda 795 milyon TL vergi öncesi kâr elde etti, net kâr ise 622,6 milyon TL olarak gerçekleşti. Net kârda sağlanan artış geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında %16’dır. 2014 yılında net bankacılık geliri ise %15 oranında artarak 3,300 milyon TL oldu. 2014 yılında artan ve verimlilikte sağlanan gelişmeye bağlı olarak TEB’in özkaynak ve aktif kârlılığı arttı.

TEB’in aktif toplamı yılın başından itibaren %18 oranında artarak 63 milyar TL’ye ulaştı. Aynı dönemde toplam mevduat ise %15 oranında arttı ve sektör ortalamasının üzerinde olan bu artış oranıyla TEB’in toplam mevduatı 39,4 milyar TL’ye ulaştı. Özkaynakları %12 oranında artarak 5,9 milyar TL’ye ulaşan TEB’in sermaye yeterlilik rasyosu ise %13,96 olarak gerçekleşti.

TEB’in ekonomiye ve müşterilerine  sağladığı desteğin en önemli göstergesi olan kredileri, 2014 yılında %19 oranında artarak toplam aktiflerin %72’sine ulaştı. Toplam 45,4 milyar TL’lik kredilerin içinde, KOBİ kredilerinin payı ise %46 oldu. Aktiflerinin kalitesini her zaman ön planda tutan TEB’in takipteki kredi oranı %2,43 olarak gerçekleşti.

Hizmetlerinin yaygınlığını düzenli olarak artıran TEB, 2014 yılı sonu itibariyle 551 şubeye ulaştı. Internet şubesi  kullanan müşteri sayısı 550 bini geçti, CEPTETEB Mobil Bankacılık uygulamasını kullanan müşteri sayısı ise 227 bini aştı. 2014 yılı sonu itibari ile TEB, 5 milyonu aşkın müşterisine, 72 ildeki toplam 551 şubesi, 10 bin çalışanı, 1.600’ü aşkın ATM’si, 115 bini aşkın POS ağı ve zengin alternatif dağıtım kanalları ile ürün, hizmet ve çözümler sunuyor.

 

TEB’İN SEKTÖRDEKİ KONUMU

TEB’in 31 Aralık 2014 ve 31 Aralık 2013 tarihleri itibarıyla, temel büyüklükler açısından sektörden aldığı paylara ve bu paylardaki gelişime ilişkin göstergelere aşağıda yer verilmiştir. Banka’nın 2013 yılı büyüklükleri esas alınarak yapılan 2014 yılı değerlendirmesinde;

TEB’in yukarıda özetlenen performans sonuçları 2014 yılını başarıyla tamamladığına işaret etmektedir.


(milyon TL)

31.12.2014

31.12.2013

TEB

Sektör

Banka’nın Payı (%)

TEB

Sektör

Banka’nın Payı (%)

Toplam Aktifler

62.992

1.994.238

3,16

53.409

1.732.419

3,08

Toplam Krediler

45.392

1.269.117

3,58

38.135

1.072.990

3,55

Toplam Mevduat

39.439

1.124.316

3,51

34.288

1.006.348

3,41

Şube Sayısı

551

12.210

4,51

544

11.986

4,54

Personel Sayısı

10.142

216.880

4,68

10.001

214.263

4,67

Kaynak (sektör rakamları için): BDDK Aylık Bülten Aralık 2014

 

ÖDÜLLER

Kurumsal Bankacılık

Bireysel Bankacılık

KOBİ Bankacılığı

İnsan Kaynakları

 

TEB KURUMSAL BANKACILIK GRUBU

KURUMSAL BANKACILIK

TEB, ortağı BNP Paribas’nın geniş ürün seçeneklerini ve hizmet yetkinliklerini de yansıtan ürün ve hizmetleri, yıllık cirosu 50 milyon TL ve üzerinde olan büyük ölçekli ulusal ve uluslararası firmalara, gruplara ve holding şirketlerine, katma değer yaratan çözümler eşliğinde sunmaktadır.

TEB, Kurumsal Bankacılık iş kolunda müşterilerine;

alanlarında hizmet vermektedir.

7’si İstanbul’da olmak üzere toplam 15 Kurumsal Şubesi, uzman kadroya sahip TEB Dış Ticaret Merkezleri ve Çok Uluslu Firmalar özel yapılanması ile müşterilerine ayrıcalıklı ve nitelikli hizmet sunan TEB, bu hizmetleri 78 ülkedeki BNP Paribas ve Grup Şirketleriyle yarattığı sinerji ile desteklemektedir.

TEB, Kurumsal Bankacılık alanında sahip olduğu sağlam ve güvenilir banka imajını daha da güçlendirmeyi, finansal piyasalarda yaşanan sürekli değişim ve yoğun rekabet ortamında müşterilerinin farklı ihtiyaçlarını karşılayarak müşteri tatminini en üst düzeyde tutmayı 2014 yılında da başarıyla gerçekleştirmiştir.

TEB, Kurumsal Bankacılık iş kolunda ihtiyaç duyulan her üründe “müşterilerin ilk aklına gelen banka” olma hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdürecektir.

Dış ticaret alanında farklılaşmış ve ihtisaslaşmış bir banka
TEB, 1980’li yıllardan başlayarak odaklandığı dış ticaret alanında, BNP Paribas’nın dünya çapında yaygın hizmet ağından aldığı gücün de katkısıyla, farklılaşmış ve ihtisaslaşmış bir banka konumundadır.

BNP Paribas, dış ticaret finansmanı konusunda dünyada ilk 3’te, Avrupa’da ise 1. sırada yer almaktadır. BNP Paribas’nın 78 ülkede sürdürdüğü faaliyeti ile 64 ülkede 100’ü aşkın noktada aktif olan Dış Ticaret Merkezleri (Trade Center), TEB’in bu alandaki rekabet gücünü artırmaktadır.

Dünya çapında 1.500’ü aşkın banka ile muhabirlik ilişkisine sahip olan TEB, müşteri gereksinimleri doğrultusunda muhabir ağını genişletmektedir. TEB, 2014 yılında çeşitli alanlarda pazar paylarını artırmış, dış ticaretteki farklı ihtiyaçları çözmeye yönelik ürünler geliştirmiştir.

Dış Ticaret finansmanında uzmanlaşan TEB,  Dış Ticaret Mevzuat Danışma Hattı ve Akreditif Vesaik Hazırlama Hizmeti gibi özellikli operasyon çözümleri sunmaktadır.

Uygun maliyetli para transferleri
TEB, farklı ülkelerde yatırımları olan müşterilerinin para transferi ihtiyaçlarını, işbirliği içinde olduğu muhabir bankalar aracılığı ile karşılamaktadır. 135 farklı para biriminde 180’den fazla ülkeye para transferi yapabilme kolaylığı sağlayan TEB, yurt içi Euro ve ABD doları transferi yapmak isteyen müşterilerinin işlemlerini, aynı gün valörlü ve uygun maliyetli bir şekilde gerçekleştirmektedir.

TEB, müşterilerinin Çin yuanı (renminbi) işlemlerini de gerçekleştirmektedir.
 TEB, Bank Of China ile yaptığı anlaşma kapsamında müşterilerine Çin yuanı cinsinden dış ticaret işlemleri yapma olanağı sunmaktadır. TEB müşterilerinin, Çin’e ve diğer ülkelere Çin yuanı hesapları üzerinden havale işlemleri yapılabilmekte, Çin yuanı cinsinden ithalat ödemelerine aracılık edilmekte, ithalat akreditifi açılabilmektedir. TEB, Türkiye’de yuan cinsinden ihracat akreditifi ve garanti mektubu işlemleri gerçekleştiren ilk bankadır.

TEB ayrıca Bank of China Ltd. Beijing ve Bank of China (Hong Kong) Limited işbirliği ile on shore ve off shore Çin yuanı ödemelerine de aracılık etmektedir.

TEB, 2015 yılında Çin yuanının uluslararası ticarette ve dış ticaret finansmanında kullanımının daha da artmasına paralel olarak, müşterilerine sunduğu çözümleri çeşitlendirmeyi hedeflemektedir.

Sendikasyon kredisi %113 oranında yenilendi.
TEB, 2014 Ağustos ayında vadesi dolan, dış ticareti desteklemeye yönelik bir yıl vadeli sendikasyon kredisini, bir önceki yıla göre %113 oranında artırarak yenilemiştir.

Libor/Euribor +0,90 maliyetle alınan kredi, 2014 yılında Türk bankalarınca sağlanan en düşük maliyetli sendikasyon kredilerden biri olmuştur. Toplam 625 milyon ABD doları tutarındaki Euro ve Dolar dilimlerinden oluşan krediye 32 banka katılmıştır. Bu yenileme, TEB’in uluslararası piyasalardaki güçlü itibarını bir kez daha teyit etmiştir.

Yurt dışı bono ihraçları için EMTN programı kuruldu.
TEB, yurt dışından fonlama kabiliyetini artırmak ve yatırımcı ağını genişletmek amacıyla çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalar kapsamında, 2014 yılı içinde, 1 yıl ve altı vadelerde çeşitli para birimlerinde borçlanma aracı ihracına olanak sağlayan Euro Medium Term Notes (EMTN) programı kurulmuştur. Program çerçevesinde, yıl sonu itibarıyla toplam 126,6 milyon ABD doları tutarında ihraç gerçekleştirilmiştir.

TEB Dış Ticaret Merkezleri
TEB’in Dış Ticaret Merkezleri (Trade Center) yapılanması, Türk bankacılık sektöründe dış ticaret finansmanı ve dış ticaret danışmanlığı konusunda bir ilktir. TEB Dış Ticaret Merkezleri, Türkiye’nin dış ticaretinin yaklaşık %70’ini gerçekleştiren İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara ve Adana’da olmak üzere 5 ayrı noktada konumlandırılmıştır.

Merkezlerde, TEB’in ve BNP Paribas’nın dış ticaret finansmanı alanındaki uzmanlığı ve geniş muhabir ağı sayesinde müşteri ihtiyaçlarına en uygun dış ticaret finansman modelleri geliştirilmektedir. Ayrıca, BNP Paribas’nın dünya çapındaki 100’den fazla noktada yer alan Trade Center ağı kullanılarak hızlı ve rekabetçi maliyetler ile uygun çözümler sunulmaktadır.

İhracatın finansmanında güçlü konum
TEB, dış ticaret finansmanı konusunda Türkiye’nin öncü ve yetkin bankalarından biridir. Banka’nın ihracatın finansmanında sahip olduğu güçlü konum, bankacılık sektörü verileriyle de kanıtlanmaktadır. BDDK tarafından açıklanan 30 Eylül 2014 sektör verilerine göre, bireysel krediler hariç toplam canlı kredilerin içinde ihracat kredilerinin payı sektörde %7 civarındadır. Buna karşılık, TEB’in bireysel krediler hariç toplam canlı kredilerinin yaklaşık %16’sı ihracat finansmanı için kullandırılmıştır.

İhracat kredilerinin toplam hacmi açısından sektörde 5. sırada bulunan TEB’in Türkiye’nin toplam dış ticaretinden aldığı pay, 2014 yılında %6,5’in üzerine çıkmıştır.

TEB Dış Ticaret Merkezleri bünyesinde, “yapılandırılmış ticaret ve emtia finansmanı” konularında uzman bir ekip kurulmuştur. Ekip aracılığıyla tedarik edilen ürün ve firma nakit akışına özel çözümler üretilmekte, klasik finansman yöntemlerinin dışında sektörde farklılık yaratan ürünler firmalara sunulmaktadır.

TEB, geleneksel olarak güçlü olduğu fındık ve tütün finansmanının yanında; hububat, bitkisel ve kimyasal yağlar, sentetik kauçuk, plastik hammaddeleri, kimyasal ürünler, meyve konsantresi ve demir, bakır, krom cevheri gibi emtiaların finansmanına yönelik çözümler de sunmaktadır. Bu konudaki uzmanların desteği ile hem iç piyasada hem de dış ticarette Banka müşterilerinin finansman ihtiyaçları, tedarik aşamasından tahsilat aşamasına kadar yapılandırılmaktadır.

TEB, yasal altyapının tamamlanması ile birlikte 2013 yılı başında faaliyete geçen lisanslı depoculuk kapsamında, Türkiye’de emtia finansmanı kredisini yapılandıran ilk bankadır. Banka bu alanda, Türkiye’nin ilk özel lisanslı deposunda muhafaza edilen ürünlere karşılık ürün senedi alarak kredi kullandırmış ve sektöründe bir ilke daha imza atmıştır.

Dış Ticaret Eğitimleri
TEB, müşterilerine dış ticaret ve yurt dışı yatırımlarla ilgili olarak özel danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. Bunun yanı sıra; sektörel ve bölgesel İhracatçı Birlikleri, Ticaret ve Sanayi Odaları, Organize Sanayi Bölge Müdürlükleri ve benzeri kuruluşlarla işbirliği yaparak, Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki firmaların ihtiyaçlarına özel dış ticaret uygulamaları eğitimleri ve dış ticaret seminerleri (trade learning) düzenlenmektedir.

2014 yılında 74 ayrı kurumda, firma temsilcilerine dış ticaret eğitimi verilmiştir.

2014 yılında gerçekleştirilen dış ticaret konulu konferansların en önemlisi; dış ticarette yeni bir ödeme yöntemi olan Bank Payment Obligation-BPO (Banka Ödeme Yükümlülüğü) hakkındadır.

Şubat 2014 tarihinde TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) ile işbirliği yapan TEB, 350’den fazla ihracatçı firmayı BPO hakkında bilgilendirmiştir. Takip eden aylarda, bu konuda Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Gaziantep’te Bölgesel İhracatçı Birlikleri ve Sanayi Ticaret Odaları ile yapılan ortaklaşa organizasyonlar ile toplamda 1.000’den fazla firma temsilcisini içeren bilgilendirme toplantıları düzenlenmiştir.

BPO- Banka Ödeme Yükümlülüğü
Uluslararası Ticaret Odası (ICC), dünya ticaretinin %70’inden fazlasının açık hesap olarak gerçekleşiyor olması gerçeğinden hareketle, Nisan 2013’te yeni bir ticaret finansmanı çözümünün uluslararası kurallarını yayınlamıştır. Açık hesap ticaretini kolaylaştırmak ve güvenceli hale getirmek üzere tasarlanmış olan bu yöntem, BPO adını taşımaktadır.

İhracatının %75’ine yakın kısmı açık hesap olarak yapılan Türkiye’de de tahsilat endişeleri ve risk yönetimi çözümlerinin önemi hızla artmaktadır.

TEB bu trendi yakından takip ederek, 2013 yılından itibaren BPO konusunda çalışmalara başlamıştır. 2014 yılında düzenlediği çeşitli seminerler ile bu yeni dış ticaret çözümü hakkında müşterilerini bilgilendiren Banka, eşzamanlı olarak altyapı çalışmalarını tamamlamış ve ilk işlemlerini 2014 Kasım-Aralık aylarında gerçekleştirmiştir.

TEB, ödemeler konusunda sunduğu çözümlerin en yeni ve en güncel örneği olan BPO’yu Türkiye’de müşterilerine kullandırabilen iki bankadan biri olurken, dünyada ve EMEA bölgesinde sırasıyla 16. ve 5. banka olmuştur.

Uzman dış ticaret kadrosu ile TEB, müşterilerine dış ticaret finansmanı ve risk yönetimi konusunda en güncel ürünleri ve hizmeti sunmaya önümüzdeki dönemlerde de devam edecektir.

NAKİT YÖNETİMİ

TEB Nakit Yönetimi, 2014 yılında da müşteri odaklı yenilikçi hizmet ve ürünler geliştirmeye devam etmiştir.  

TEB, uluslararası finans ve bankacılık dünyasının en prestijli ödül organizasyonlarından Asian Banking&Finance tarafından “Türkiye’de Yılın Nakit Yönetimi Bankası” ödülüne layık görülmüştür. Banka; KPMG, PWC, Deloitte ve Ernst&Young  gibi dünyaca ünlü uluslararası finansal denetim firmaları tarafından yapılan değerlendirme sonucunda bu ödülü almaya hak kazanmıştır.

TEB, mobil nakit yönetimi ürünleri ile sağladığı bu başarılara ek olarak e-Devlet dönüşüm sürecini destekleyen “e-FATURA” uygulamasında özel entegratör olarak müşterilerine e-ödeme gibi yeni ve farklı finansal  hizmetler sunmaya başlamıştır.

Çok uluslu şirketlere özel nakit yönetimi hizmetleri ve çözümleri
Nakit yönetimi alanında BNP Paribas ile uluslararası çözümler geliştiren TEB, 2014 yılında BNP Paribas’nın küresel müşterilerine, Türkiye’de mevcut ya da planlanan faaliyetleriyle ilgili ulusal ve uluslararası ödeme ve tahsilat süreçlerinde verimlilik ve kontrol sağlayabilecekleri birçok özel ürün ve çözüm sunmuştur.

TEB, dünya çapındaki iştirakleri için tek bir global çözüm kullanmak isteyen uluslararası müşterilerine, BNP Paribas’nın global nakit yönetim sistemine tam entegre ürün ve hizmetlerini sunmaya önümüzdeki yıllarda da devam edecektir.

Çok Uluslu Firmalar Masası
2006 yılında Türkiye’de Çok Uluslu Şirketler Masası’nı kuran ilk banka olan TEB, çok uluslu şirketleri yakından tanımakta ve onların ihtiyaçlarına yönelik hizmet yetkinlikleriyle farklılaşmaktadır.

TEB, yurt içindeki yaygın şube ağının yanında, 78 ülkede, 185 bin çalışanı, 23 milyon müşterisi, 7 binden fazla şubesi ve 90 Dış Ticaret Merkezi (Trade Center) bulunan BNP Paribas’nın “One Bank for Corporates in Europe and Beyond” sloganı ile çok uluslu firmalara ve yurt dışında faaliyet gösteren Türk firmalarına önemli avantajlar ve kolaylıklar sağlamaktadır.

2014 yılında Almanya-Türkiye işbirliğini artırmak amacıyla kurulan Alman ve Türk masalarıyla hem Almanya’daki Türk müşterilere, hem de Türkiye’deki Alman müşterilere yönelik hizmetler sunulmuştur.

TEB Kurumsal Bankacılık bünyesinde yer alan Çok Uluslu Firmalar Masası, Türkiye’de faaliyet gösteren çok uluslu firmaların ana bankası olmayı hedeflemektedir.

Çapraz satış ve sinerji
TEB, sektördeki rekabetçi ve değişken piyasa koşulları karşısında kurumsal müşterilerine hızlı, kaliteli ve çok çeşitli hizmet ve ürünler sunulması amacıyla 2014 yılında çapraz satış faaliyetlerini artırmıştır. Bu artıştaki ana amaç, kurumsal müşterilere farklı ürünlerin sunulmasını daha pratik bir hale getirmenin yanı sıra müşterilerin değişken ihtiyaçlarının tek elden belirlenip, ilgili tarafların harekete geçirilmesi ve hizmetlerin hızla kullanıma sunulmasının sağlanmasıdır.

TEB’in çapraz satış ve sinerji faaliyetleri üç ana başlık altında sınıflandırılmaktadır:

TEB Kurumsal Bankacılık grubu, müşterilerine geniş bir ürün portföyünü, en hızlı ve verimli bir biçimde sunabilmek için Banka bünyesindeki KOBİ ve Bireysel Bankacılık gruplarıyla sıkı bir işbirliği içinde çalışmaktadır. Bu kapsamda müşterilere;

alanlarında özel geliştirilmiş ürün ve projeler ile hizmet verilmektedir.

TEB, ortaklarından BNP Paribas’nın dünya çapındaki ilişki ağını ve hizmetlerini kullanarak Kurumsal Bankacılık müşterilerine yurt içindeki büyük hacimli projelerde ortak finansman desteği ve kredi sağlamakta, dış ticaret imkânları sunmakta ve kurumsal yatırım bankacılığı danışmanlık hizmetleri vermektedir. Banka, çapraz satış yöntemini uluslararası hizmetleri süratli bir biçimde ve farklı kanallardan sunma fırsatı sağlayan, güçlü bir enstrüman olarak nitelendirmektedir.

Bu sayede Kurumsal Bankacılık müşterileri;

konularında TEB-BNP Paribas grubundan eksiksiz hizmet alma ayrıcalığını yaşamaktadır.

TEB müşterilerine tüm finansal ürün ve hizmetleri tek noktada vermeyi kendisine hedef olarak belirlemiştir. Çapraz satış yönteminin etkin bir şekilde kullanıldığı TEB iştiraklerine ve grup şirketlerine aşağıda yer verilmiştir.

TEB Kurumsal Bankacılık; iş kolları, ortağı BNP Paribas ve iştirakleri ile oluşturduğu sinerjinin de yardımıyla, çapraz satış faaliyetlerinde fark yaratan, inovatif ürün ve hizmetleri müşterilerine sunmaya devam edecektir. Banka, ulusal ve uluslararası rekabetçi piyasalarda faaliyet gösteren kurumsal firmaların sürdürülebilir büyümelerine Grup olarak sağlayacağı katkının, “Çapraz Satış” kültüründen geçtiğine inanmaktadır.

 

TEB KOBİ BANKACILIĞI GRUBU

KOBİ Bankacılığı iş kolunun rekabet üstünlükleri
TEB’in 2005 yılından bu yana KOBİ’lere sunduğu hizmetin temel odağını, KOBİ’lerin büyüme süreçlerini yönetme yetkinliklerini artıracak ve rekabette onları ileriye taşıyacak “danışman bankacılık” yaklaşımı oluşturmaktadır.

Yapılan araştırmalarda, KOBİ’lerin pek çok farklı kaynaktan finansal destek alabildikleri ancak sahip oldukları kaynakları yönetmede zorluk çektikleri, bunun en önemli sebebinin ise bilgi eksikliği olduğu görülmüştür. TEB’in KOBİ’lerin işlerini büyütebilmeleri için bilgi, eğitim ve danışmanlık desteği ihtiyaçlarından yola çıkarak temellendirdiği finansal olmayan hizmetleri, 2014 yılında da Banka’nın KOBİ Bankacılığı hizmet yaklaşımını rekabette farklılaştıran en önemli unsur olmuştur.

KOBİ’lerin gelişim çabalarına yapısal destek
Yenilikçi ürün ve hizmetleriyle her dönem KOBİ’lerin yanlarında yer alarak gelişim çabalarına yapısal destek vermeyi hedefleyen TEB KOBİ Bankacılığı Grubu, yeni ürün ve hizmetlerle 2014 yılında da daha geniş bir müşteri kitlesiyle çalışarak başarısını devam ettirmiştir.

BDDK 2014 yılı Aralık ayı verilerine göre, sektörün KOBİ’lere kullandırdığı kredi hacmi 19 büyürken, TEB’in kaydettiği büyüme %37’dir. Aynı verilere göre, KOBİ işkolunda TEB’in nakit kredi pazar payı %6,14, gayrinakdi kredi pazar payı ise %9,52 olarak gerçekleşmiştir. TEB KOBİ Bankacılığı Grubu, tarım kredilerinde pazar payını %5’e çıkarmış, altın kredilerinde ise elde ettiği %37,5 pazar payı ile sektör liderliğini korumuştur. 2014 yılında TEB’in KOBİ kredileri hem adet hem de hacim olarak sektörün üzerinde büyüme göstermiştir. Yıl boyunca yürütülen kredi kampanyaları ile TEB müşterilerinin nakit ihtiyaçları avantajlı koşullar ile karşılanmaya devam edilmiştir. Kampanyalar kapsamında KOBİ ve işletme segmenti müşterilerine, 36 aya varan vadelerle, uygun maliyetli, 1,5 milyar TL’yi aşkın ticari kredi kullandırılmıştır.

Yeni bir şube konsepti: Tohum Şubeler
2014 yılı, TEB’in şube ve saha kadrolarındaki yenilikler ile de farklılaştığı bir yıl olmuştur. Sadece tarım sektörüne özel olarak yeni bir şube konsepti oluşturulmuş, bankacılık alanında eğitim almış çoğunluğu ziraat mühendisi olan ve tarım üreticilerinin finansal ve finansal olmayan ihtiyaçlarını bilen saha kadrolarıyla Manisa Sarıgöl ile Saruhanlı, İzmir Bayındır, Bursa Yenişehir, Çanakkale Bayramiç ve Konya Çumra’da olmak üzere 6 farklı noktada “Tohum Şubeler” açılmıştır.

Gelişmekte olan ülke bankalarına bilgi ve tecrübe aktarımı
TEB KOBİ Grubu 2014 yılında, KOBİ Bankacılığı konusunda uluslararası alanda artırdığı gücüyle pazardaki farklı konumunu pekiştirmiştir. 2012 yılında Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC) tarafından  “KOBİ’lere Finansal Olmayan Hizmetlerin Sunulması” konusunda dünya çapında en iyi üç bankadan biri olarak ilan edilmesinin ardından, TEB KOBİ Bankacılığı Grubu,  2014 yılında 25’ten fazla yabancı bankaya deneyimlerini aktarmıştır. TEB, Brezilya, Malezya, Meksika, ABD, Avusturya, BAE, Yunanistan, Umman ve Ukrayna gibi çeşitli ülkelerde düzenlenen konferanslara davetli konuşmacı olarak katılmış, Bangladeş, Zimbabwe, Tanzanya ve Ermenistan gibi gelişmekte olan ülkelerdeki bankalara KOBİ Bankacılığı konusunda bilgi vermiştir.

Kadın işgücüne özel hizmetler
TEB KOBİ Bankacılığı Grubu, 2014 yılında kadınların iş hayatına atılmaları konusunda tespit ettiği fırsatlara odaklanmış, kadın işgücüne yeni ve özel servisler sunmak amacıyla çalışmalar başlatmıştır. Kadınların finansal ürün ve hizmetlere yeterli derecede ulaşamadıkları, bilgiye ve uluslararası pazarlara erişimde sıkıntı yaşadıkları ve yeterli eğitim ve iş yönetimi kapasitesine sahip olamadıklarından büyüyemeyen ve süreç içerisinde yok olan varlıkları, iş hayatındaki kadınların desteklenmesi için fırsatlar yaratmaktadır. Bu gerçekten yola çıkan TEB, tüm dünyada kadınların iş hayatına katılımını artırma hedefiyle çalışan “Global Banking Alliance for Women” (GBA) üyeliğine başvurmuş ve kabul edilmiştir.

135 farklı ülkede hizmet veren ve 39 finans kurumu ile birlikte çalışan GBA, odağına kadınları almış bankaları bir araya getiren en büyük ağ olarak hizmet vermektedir. Türkiye’den GBA üyeliğine kabul edilen iki bankadan biri olan TEB, bu değerden aldığı güçle 2015 yılında kadınların iş hayatına atılımını destekleyecek çalışmalarına ağırlık verecektir.

Clinton Global Initiative (CGI) üyeliği
TEB KOBİ Bankacılığı Grubu’nun sunduğu finansal olmayan hizmetlerin dünya çapındaki bilinirliğinin artması, GBA üyeliğinin ardından Clinton Global Initiative (CGI) üyeliği ile 2014 yılında daha da pekişmiştir. Dünya çapında büyük ve etkin liderleri bir araya getirerek güncel konulara yeni bir bakış açısıyla çözümler sunmayı amaçlayan CGI, 2005 yılında ABD’nin 42. başkanı Bill Clinton tarafından kurulmuştur.

CGI tarafından her yıl Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantısıyla aynı zamana denk gelecek şekilde düzenlenen, 180’den fazla devlet başkanı, 20 Nobel Barış Ödülü adayı ve yüzlerce CEO’nun bir araya geldiği zirvelerde TEB KOBİ Bankacılığı Grubu da yer alarak dünya çapındaki bilgilerini ve tecrübelerini paylaşmıştır.

Türkiye’de girişimciliği desteklemek
KOSGEB, TEB KOBİ Bankacılığı Grubu’nun KOBİ ve işletmelerin büyümelerine ortak destek verilmesi konusunda yıllardır en güçlü partnerlerinden birisi olmuştur. 2014 yılında iki kurum, girişimcilere verilecek desteklere kaynak olacak bir araştırma ile işbirliklerini güçlendirmişlerdir.

Türkiye’de girişimciliği desteklemek amacıyla çok kapsamlı bir programı hayata geçiren TEB KOBİ Bankacılığı, KOSGEB’in öncülüğünde dünyanın en kapsamlı Girişimcilik Endeksi’nin açıklanmasında rol almıştır. Türkiye’de 33 binden fazla kişinin katılımıyla gerçekleştirilen Küresel Girişimcilik Monitörü 2013 Türkiye sonuçlarına göre her 100 kişiden 32’si önümüzdeki üç yıl içinde girişimcilik faaliyetinde bulunmayı hedeflemektedir. Bölgesel sonuçlar ve eğilimlerin ilk kez ortaya çıkarıldığı bu çalışma aynı zamanda ülkemizin dünya sıralamasına göre iyi bir girişimcilik karnesine sahip olduğunu göstermiştir.
Başta TEB Girişim Bankacılığı çalışmaları olmak üzere, Türkiye’nin girişimcilik ekosisteminin gelişmesi adına bir referans olması beklenen araştırma, Türkiye GEM Temsilcisi ve Yeditepe Üniversitesi Girişimcilik kürsüsü akademisyenliğinde yönetilmiştir.

2014 yılında ayrıca “KOSGEB 4 İlçe Kredi Programı” işbirliği ile Soma’da yaşanan maden faciasının ardından Soma ve diğer ilçelerde ekonominin iyileşmesi için finansal destek sağlanmıştır.

Kredi Garanti Fonu (KGF) işbirliği
TEB KOBİ Bankacılığı Grubu, girişimcilere sunduğu finansal desteği, Kredi Garanti Fonu (KGF) ile yaptığı işbirliği ile daha da güçlendirmiştir. KGF, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin desteklenmesinde rol alma hedefiyle, Türkiye’de ilk ve tek olarak TEB Girişim Bankacılığı ile işbirliği yapmayı seçmiştir. İşbirliğine dek TEB Girişim Bankacılığı, girişimcilere 150 bin TL’ye kadar teminatsız kredi vermiş, KGF desteği ile girişimcilere 500.000 TL’ye kadar teminatsız kredi kullanılmasının yolu açılmıştır.

Ayrıca, Mikro Krediler Portföy Garanti Sistemi ile belirli illerde faaliyet gösteren mikro işletmelerin de KGF desteğinden daha kolay faydalanması ve finansal desteğe daha hızlı ulaşması sağlanmıştır.

TEB KOBİ TV
2014 yılında TEB KOBİ TV ile KOBİ’lerin teknolojik ehliyetleri artırılmaya odaklanılmış, Vodafone Türkiye işbirliği ile açılan Teknolojik Çözümler Kanalı’nda iş hayatında teknoloji kullanımı basit ve anlaşılır bir dille sunulmuştur.

Geleceğin bankası olma misyonu
Son yıllarda düzenlemelerin de etkisi ile KOBİ kredilerinde rekabet artmış ve toplam kredilerde KOBİ kredilerinin payı yükselmiştir. Önümüzdeki dönemde sektörün mevduat tabanını büyütme gayreti içinde olacağını ve kredileri daha fazla oranda iç kaynaklardan finanse etmeyi hedefleyeceğini düşünen TEB, ekonomik aktivitenin seyrine bağlı olarak sorunlu kredi oranlarında bir miktar artış öngörmektedir. 2015 yılında, TEB KOBİ Bankacılığı Grubu, mevcut dönem koşullarının yanı sıra orta ve uzun vadede de KOBİ’lere yarar sağlayacak bir yaklaşımla piyasa koşullarını mümkün olduğu ölçüde iyileştirmeye odaklanacaktır.

Rakamsal büyümenin yanında tüm paydaşları için ortak değer yaratmayı hedefleyen TEB, alternatif dağıtım kanalları üzerinden ürünlerini ve müşterilerini dijitalleştirerek geleceğin bankası olma misyonuyla hareket edecektir.

 

TEB İŞLETME BANKACILIĞI

İşletme bankacılığında %60’lık büyüme
BDDK 2014 yılı Aralık ayı verilerine göre, 2014 yılı işletme bankacılığı alanında, müşteri portföyünde sektör büyümesi bir önceki yıla göre %19 olurken, TEB %56’lık bir büyüme gerçekleştirmiştir.

2014 yılında TEB İşletme Masraf Paketleri, müşterilerin ödedikleri işlem masraflarını planlı bir şekilde takip etmelerine olanak tanıyan bir yapıya kavuşturulmuştur. 

2014 yılında müşterilerin hizmetine sunulan TEB Patron Kart, esnaf ve küçük işletmelerin temel kredi ihtiyaçlarının alternatif dağıtım kanalları vasıtasıyla, tek bir kart üzerinden en hızlı şekilde karşılanabilmesini hedeflemektedir. TEB Patron Kart ile müşterilerin taksitli ticari kredi, sezon ödemeli kredi, kredili mevduat hesabı ve şirket kredi kartı limitlerine tek bir kart üzerinden ulaşılabilmekte ve özel limitler dahilinde kullanım yapılabilmektedir. Müşteriler, Patron Kart ile ticari kredi ihtiyaçlarını 36 aya varan vadelerle TEB ATM’leri ve TEB Kurumsal İnternet Şubesi’nden 7/24 karşılamakta; Patron Kart’a bağlı kredili mevduat hesabı ile düzenli ödemelerini zamanında gerçekleştirebilmektedir.

Turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmeler için Patron Kart’a özel olarak sunulan sezon ödemeli kredi ile müşteriler ödemelerini Mayıs-Ekim döneminde, nakit akışlarına uygun olarak iki sezonda taksitlendirebilmektedirler.

Patron Kart sahipleri, şirket kredi kartı özelliği sayesinde yurt içi ve yurt dışında güvenli bir şekilde alışveriş yapabilmektedirler. Patron Kart sahiplerine ayrıca, anlaşmalı Total istasyonlarından yapılan akaryakıt alışverişlerinde %5 indirim; 100 TL ve üzeri restoran harcamalarında %10 Bonus; anlaşmalı havalimanı otoparklarında %50 indirim ve anlaşmalı havalimanı terminallerinde ücretsiz Lounge hizmeti fırsatları sunulmaktadır.

TEB ALTIN BANKACILIĞI

Altın kredili müşteri adedinde %25 artış
TEB, Altın Bankacılığı’nda müşterilerine değer katan referans banka olma vizyonuna sahiptir. Uzmanlığı, ulaşılabilirliği ve verimliliği ile ülkenin her yerindeki müşterilere kattığı değeri sürekli bir biçimde artıran TEB, Altın Bankacılığı’nda akla gelen ilk ve lider banka olma hedefi doğrultusunda çalışmalarını başarıyla sürdürmektedir.

Kuyumculuk sektörünün kısa ve uzun vadeli ihtiyaçlarına 19 yıldır cevap veren TEB, altın kredilerinde sahip olduğu %35,3’lük pazar payını 2014 yılı sonunda da koruyarak sektör liderliğini sürdürmüş, altın kredili müşteri adedinde %25 artış kaydetmiştir.

Sektörde faaliyet gösteren imalatçı, toptancı, ihracatçı ve perakendeci kuyumculara ulaşmayı hedefleyen TEB, bu amaçla ile sektörde yer alan oda ve dernekler ile protokoller imzalamayı 2014 yılında da sürdürmüştür. İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Bursa, Gaziantep ve Trabzon kuyumcu odaları, 2014 yılında işbirliğine gidilen kurumlar arasında yer almıştır.

Referans banka yaklaşımını her alana uygulamayı ilke edinen TEB, Altın Bankacılığı alanında sadece finansal çözümler geliştirmekle kalmamakta, kuyumculuk sektörünün ihtiyaç duyduğu finansal olmayan hizmetleri de sunmaktadır. TEB, ülke çapında düzenlenen altın ve mücevherat fuarlarına ana sponsor ve destekçi olarak kuyumculuk sektörü ile yakın ilişkilerini devam ettirmektedir. 2014 yılında Trabzon, İzmir, Uşak, Adapazarı, Manisa, Denizli, Aydın, Adana, Diyarbakır, Kahramanmaraş, İzmit, Bolu, Nevşehir, Karabük, Antakya, Gaziantep, Malatya, Bursa illerinin önde gelen kuyumcuları ile bir araya gelen Banka, kuyumculuk sektörü ve dünya altın piyasaları hakkında bilgilendirme toplantıları düzenlemiştir.

Geçtiğimiz yıllarda, Altın Kredisi, Taksitli Altın Kredisi, Altın/Pırlanta Tahsilat Sistemi ve Kuyumcu Paket Sigortası gibi ürünleriyle kuyumculuk sektörünün finansman ihtiyaçlarına özel çözümler geliştiren TEB Altın Bankacılığı, yıllar içinde ürün gamını genişletmeye devam etmiştir.

TEB Altın Bankacılığı, vadesiz/vadeli Altın Depo Hesabı, Gümüş Depo Hesabı, Damla Altın Hesabı ve B Tipi Altın Fonu, Yeni Altın Çağı ürünleriyle birikim yapmak isteyen bireysel ve kurumsal müşterilere 2014’te de kapsamlı hizmet sunmuştur. Özellikle Yeni Altın Çağı ürünü ile 61 ilde 230’u aşkın kuyumcu aracılığıyla yastık altı tasarruf olarak nitelenen altınlar ekonomiye kazandırılmıştır.

TEB KAMU BANKACILIĞI

348 belediye ve belediye iştiraki ile işbirliği
TEB Kamu Bankacılığı, yerel yönetimlerin gereksinimlerinden yola çıkarak geliştirdiği özel ürün ve hizmetleriyle 2014 yılında da bu alanın önemli oyunculardan biri olmaya devam etmiştir. Kamu Bankacılığı yaklaşımı ile yerel yönetimlerin daha kolay finansman bulabilmeleri sağlanmış, alt ve üst yapı yatırımlarının daha hızlı hayata geçirilmesine katkıda bulunulmuştur. Nakit yönetimi çözümleri kapsamında ilk online/gerçek zamanlı tahsilat hizmetini sunan TEB, vatandaşların belediyelere olan yükümlülüklerini daha kolay ve daha hızlı yerine getirmelerine olanak tanımıştır.

TEB Kamu Bankacılığı, 2014 yılında 348 adede ulaşan belediye ve belediye iştirakine, yatırım projelerinde kullanılmak üzere yaklaşık 1,2 milyar TL limit tahsis etmiştir. Yıl sonu itibarıyla emlak vergisi tahsilatından İller Bankası yasal pay hesabı tahsilatlarına kadar geniş bir yelpazede 1 milyar TL’yi geçen tahsilat hacmine ulaşılmıştır.

TEB KOBİ TV ve TEB KOBİ Akademi hizmetleriyle, bilgi eksikliği yaşanan bütçe yönetimi ve benzeri konularda, yerel yönetimlere çözümler üretilmiştir. 2014 yılı TEB Kamu Buluşmaları’nda, 6360 sayılı Kanun Sonrasında Türk Belediyeciliği, belediyelerde gelir ve finansman çözümleri, etkin bütçe yönetimi ve iç kontrol çerçevesinde belediyelerde kurumsallaşma konuları ele alınmıştır.

TEB TARIM BANKACILIĞI

Tarım sektörüne özel şube konsepti
TEB Tarım Bankacılığı, 2014 yılında, konusunda uzman 150 tarım portföyü, bölgelerde ve genel müdürlükte 30’u aşkın çalışanla tarıma özel organizasyonel yapılanmasını kuvvetlendirmiştir.
Bankacılık alanında eğitim almış, çoğunluğu ziraat mühendisi olan ve çiftçilerin finansal ihtiyaçlarını bilen saha kadrolarıyla 2014 yılı itibarıyla “Tohum Şubeleri” açılmaya başlanmıştır. Sadece tarım sektörüne özel olarak yeni bir şube konsepti oluşturan TEB, Manisa Sarıgöl, İzmir Bayındır ve Manisa Saruhanlı’da açtığı Tohum Şubeleri’nin ardından, tarım sektörüne özel yeni şubelerini Bursa’nın Yenişehir, Çanakkale’nin Bayramiç ve Konya’nın Çumra ilçelerinde de hizmete sunmuştur.

TEB KOBİ Danışmanları projesinin müşterilere sunduğu faydadan yola çıkılarak bu programın bir benzeri tarım sektörünün dinamiklerine uygun olarak kurgulanmış ve Tarım Uzmanı Programı 2014 yılında hayata geçirilmiştir. Tarım Bankacılığı müşteri ilişkileri yöneticilerinin Tarım Uzmanı olarak yetiştirildiği TEB Tarım Uzmanı Yetiştirme Programı ile 6 ay süren eğitim sonucunda 20 kişi eğitimini tamamlayarak tarım sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin bankacılık ürünleri dışında ihtiyaç duyduğu danışmanlık ve uzmanlık hizmetlerini de sunmaya başlamıştır. TEB Tarım Uzmanları Programının desteği ile tarım üreticilerinin birer tarım işletmesine dönüşümünün sağlanması amaçlanmaktadır.

Üreticilerin temel girdilerinin temininde çok önemli bir rol oynayan ve avantajlı ödeme şartları sağlayan TEB Harman Kart’ın işlevselliğini artırmak amacıyla sektörde iş birlikleri yapılarak çeşitli etkinlikler düzenlenmiş ve üye işyeri ağı genişletilmiştir. Üreticiler TEB Harman Kart ile mazot, gübre, zirai ilaç, tohum, fide ve yem gibi ihtiyaçlarını kolayca temin edebilmiş; alışverişleri ve nakit çekim işlemleri sonrasında geri ödemelerini hasat vadelerine uygun olarak yapabilmiş; ayrıca, anlaşmalı üye işyerlerinden yaptıkları alışverişlerde faizsiz dönem avantajlarından faydalanabilmişlerdir.

Anında Harman Kart uygulaması ile Harman Kart limiti olan müşterilere kart gönderimini beklemeden şubeden Harman Kart alabilme ve bu kartla tüm Harman Kart işlemlerini yapabilme olanağı sunulmuştur. Üreticilere Harman Karman kart dağıtılması ve özelliklerinin anlatılması amacıyla kurulan ve “Kartallar” adı verilen Tarım Bankacılığı direkt satış ekipleri, 2014 yılında da köy köy gezerek Harman Kart’ı tarım üreticilerinin ayağına kadar ulaştırmaya devam etmiştir.

Süt hayvancılığı gibi sürekli gelir kazanımının yanı sıra, yılın belirli dönemlerinde gelir kazanımı/artışı sağlayan bitkisel üretim ya da besi hayvancılığı gibi faaliyetlerle de uğraşan üreticilere “Ara Ödemeli Tarım Kredisi” ile nakit akışlarına uygun ödeme fırsatları yaratılmıştır.

2014 yılı Mayıs ayı boyunca, Dünya Çiftçiler Günü etkinlikleri kapsamında üreticilere tarım kredilerinde %50’ye varan faiz indirimi sunulmuştur.
Üreticilerin kendileri ya da yakınlarının bedelli askerlik tutarlarını hasat dönemleri/nakit akışlarına uygun ödeme planları ile finanse etmek amacıyla tarım üreticisine özel hasat vadeli bedelli askerlik kredisi hizmete alınmıştır.

2014 yılında, yasal mevzuatın da getirdiği değişimle, tarım üreticilerinin tarımsal sulamaya ilişkin elektrik ödemelerini avantajlı koşullarla finanse edebilmeleri için Çukurova bölgesinde elektrik dağıtımı yapan TOROSLAR EPSAŞ Elektrik ve Karadeniz bölgesinde elektrik dağıtımı yapan YEPAŞ (Yeşilırmak Elektrik) ile işbirliği anlaşmaları yapılmıştır. Konya ve civarında elektrik dağıtımı yapan MEPSAŞ A.Ş. ile ise pilot çalışma başlatılarak tahsilat gişelerine Harman POS bağlanmıştır.

Shell&Turcas ile daha önceki yıllarda yapılan işbirliği kapsamında bu yıl da anlaşmalı istasyon ağı genişlemeye devam etmiştir. Müşterilere Harman Kart ile Shell istasyonlarından yaptıkları yakıt ve madeni yağ alışverişlerinde 5 ay faizsiz dönem avantajından faydalanma imkanı sunulmuş, 2014 yılında anlaşmalı istasyonlara yenileri eklenmiştir. Bu istasyonlardan geçen işlem adetleri ve cirolar, bir önceki yıla oranla yaklaşık 2 katına çıkarılmıştır.

 

TEB GİRİŞİM BANKACILIĞI

TEB Girişim Evi, 40 bine yakın girişimciye ulaşmıştır.
TEB KOBİ Bankacılığı Grubu’nun 2013 yılında kurduğu Girişim Bankacılığı segmenti kapsamında, KOBİ’lere sunulan finansal ve finansal olmayan ürün ve hizmetler girişimciler için yeniden tasarlanmış; müşteri temsilcileri bu konsept çerçevesinde özel eğitimlerden geçirilmiştir.

TEB Girişim Bankacılığı çatısı altında girişimcilere daha etkili hizmet verebilmek için sadece teknolojik girişimcilere özel saha kadroları ise Türkiye’de müşteri ilişkileri yönetimindeki bir başka ilk olarak dikkat çekmektedir. Öncelikle İstanbul ve Ankara’da konumlanan teknogirişim portföyleri, Girişim Bankacılığı desteği almak isteyen ve şubelere başvuran tekno girişimcilerin ihtiyaçlarına uygun hizmet sunumuna başlamıştır.

TEB, geçtiğimiz yıl girişimcilere verdiği kapsamlı hizmeti, kurduğu işbirlikleri ile girişimcilik ekosisteminin gelişmesi adına attığı adımlarla 2014 yılında daha da genişletmiştir. 2014 sonu itibarıyla 40 bine yakın girişimciye ulaşan TEB Girişim Bankacılığı, başta İstanbul Ataşehir’deki TEB Girişim Evi olmak üzere, girişimcilere ticarileşmeleri yolunda verdiği desteği kuvvetlendirmiştir.

2014 yılında 232’si İstanbul, 84’ü İstanbul dışından toplam 630 girişimciye 823 saat danışmanlık hizmeti sunulmuş; TEB Girişim Evi Danışmanları, 563’ü İstanbul, 211’i İstanbul dışından toplam 1.367 girişimciye 2 bin 11 saat danışmanlık vermiştir.

TEB Kuluçka Merkezi’ne 750 girişimci başvurmuştur.
2014 yılında TEB Kuluçka Merkezi’ne başvuran 750 girişimciden 37’sinin iş fikri değerlendirmeye değer bulunmuş, 14’ü melek yatırımcısıyla buluşmuş, 5’i de yatırım desteği almayı başarmıştır.
Kuruluşundan bu yana geçen süre zarfında ise TEB Kuluçka Merkezi’ne başvuran toplam girişimci sayısı 1.300’e ulaşmış; 75’inin iş fikri değerlendirmeye değer bulunmuş, 21’i melek yatırımcısıyla buluşturulmuş ve 6’sı yatırım desteği almıştır.

TEB Girişim Evi çatısı altında faaliyet gösteren TEB Kuluçka Merkezi içinde girişimcileri geliştirmek amacıyla uygulanan “Ticari Hızlandırma Modeli”, girişimcilerin girişimcilik ehliyetlerini artıran ve büyümelerini sağlayan en önemli yönetim modellerinden biri olarak girişimcilik sektöründe kabul görmüştür.

Türkiye’nin en önemli 9 teknokenti, kuluçka merkezlerinde TEB Kuluçka Merkezi’nin Ticari Hızlandırma Modeli’ni kullanmaya başlamıştır. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), bu modelin kanıtlanmış başarısının referansıyla, Bitlis, Hakkâri, Muş ve Van illerinde bölgesel gelişmeyi hızlandırmak ve sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla hibe vereceği girişimcileri, TEB Girişim Evi Danışmanları aracılığıyla seçmeye başlamıştır.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile TEB, yüksek ihracat potansiyeli taşıyan fikir ve projeleri desteklemek amacıyla İnovasyon Haftası’ndaki işbirliğini pekiştirerek, Girişim Evi noktalarını Anadolu’ya yaymak üzere işbirliği yapmıştır. İlki Kasım 2014’te Gaziantep’te açılan TİM-TEB Girişim Ev’lerinin 2015 yılında 10 ilde daha açılması hedeflenmektedir.

TEB, TÜBİTAK’ın 1512 B Programı ile 100 bin TL hibe vermek üzere seçtiği teknolojik iş fikri olan girişimcilere; danışmanlık, eğitim ve mentorluk hizmetleri sunmak amacıyla anlaşma yapmıştır. TEB, bu kapsamda TÜBİTAK’ın işbirliğine gittiği ilk ve tek banka olmuştur. 

Kadın girişimciler TEB'in desteği ile işlerini büyütüyor.
Son yıllarda sayıca artış gösteren kadın girişimcilere danışmanlık hizmetleri ile destek olan TEB, bir yandan da müşteri ve yatırımcı buluşmalarıyla kadın girişimcilerin projelerini ekonomiye kazandırmaktadır.

TEB Girişim Evi'nin desteklediği kadın girişimciler, aldıkları danışmanlık hizmeti ile iş planlarını oluşturmakta, büyüme stratejilerini belirlemekte, teminatsız kredi ile sermaye ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. TEB, aracı olduğu buluşmalar ile de kadın girişimcilerin, potansiyel müşteri ve yatırımcılarla bir araya gelmelerine yardımcı olmaktadır.

TEB, finansal ürün ve hizmetleri verimli kullanabildiklerinde, bilgiye ve uluslararası pazarlara erişim olanağı sunulduğunda, eğitim ve iş yönetimi konusunda kendilerini geliştirme olanakları sağlandığında kadın girişimcilerin sayısının ve başarılarının artacağına inanmaktadır. Banka bu doğrultuda desteğini artırarak sürdürmeye kararlıdır.

 

TEB BİREYSEL VE ÖZEL BANKACILIK GRUBU

BİREYSEL BANKACILIK

Müşterilerin en çok tercih ettiği banka olma vizyonu doğrultusunda önemli adımlar atan TEB, 2014 yılında müşteri memnuniyeti ve müşteri deneyimi konusunda fark yaratmak hedefiyle birçok proje başlatmıştır.  Banka bu kapsamda Müşteri Tavsiye Skoru sistemini kurgulamış, kısa sürede farklı uygulamalar, projeler ve yaklaşımları hayata geçirmiştir.

Bireysel, Yıldız, Özel, İşletme ve KOBİ müşterilerine yaşatılan deneyimin olumlu algılanmasını sağlamak, müşterilerle daha fazla konuda, daha uzun yıllar çalışmak, oluşturulan sistemin temel hedefleri arasındadır. Bu hedefler kapsamında 2014 yılında tüm segmentlerde yükseliş sağlanmıştır. 

Müşteri Tavsiye Skoru’nun geliştirilmesine yönelik çalışmalara 2015 yılında da devam edilecektir.

Kredi yaşam sürecinde kaliteli hizmet
TEB 2014 yılında müşterilerinin finansman ihtiyaçlarının kolaylıkla karşılanmasını amaçlayan kısa ve uzun vadeli projelere öncelik vermiş, tüm kanallardan hizmet sunmayı hedeflemiştir.

TEB, sadece kredi başvuru sürecinde değil, müşterilerinin kredi yaşam sürecinde de iyi kalitede hizmet alması yönünde çalışmalarını sürdürmüştür.

2014 yılında banka dışı kanallardan ihtiyaç kredisi kullandırmak üzere ilk projesine PTT ile başlayan Banka, yapılan protokolle, maaşını PTT’den alan emekli müşterilere PTT şubesinden kredi kullanımını olanaklı kılmıştır.

Yaklaşık 320 bin Marifetli Hesap
TEB’in ana birikim ve tasarruf ürünü olan “Marifetli Hesap”, 2014 sonu itibarıyla yaklaşık 320.000 adede ulaşmış, Banka bilançosunun içerisinde önemli bir paya sahip olmuştur.

Üst segment müşterilere yönelik olarak sunulan birikim hesabı “Fırsat Hesap” ve yatırım ürünü “İkili Hesap”, 2014 yılında portföye eklenen yeni ürünlerdir. 

Bunun yanında 2014 yılı Nisan ayında sunulan “Üstü Biriksin Hesap”, müşterilerin TEB Banka Kartı ile harcama yaptıkları zaman harcamalarını üst tutarlara yuvarlayarak birikim yapmalarına imkan tanımaktadır.

TEB Aile Akademisi
TEB Aile Akademisi, milyonlarca aileye daha iyi bir gelecek sağlamak vizyonuyla hayata geçirilen finansal okuryazarlık ve erişim hareketidir. Gönüllü TEB çalışanları tarafından verilen ücretsiz finansal okuryazarlık eğitimi, Aralık 2014 itibarıyla 160 bin bireye sunulmuştur.

İlköğretimde okuyan 11 milyon çocuğun geleceğini etkileyecek “Sanat Yoluyla Sosyal ve Finansal Eğitim” projesi, Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF ile birlikte TEB tarafından hayata geçirilmiştir. Bu projeyle ilkokul ve ortaokulda okuyan 11 milyon öğrencinin müfredatına finansal okuryazarlık eklenmiştir.

27 Ekim 2014’te Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği ile birlikte Boğaziçi Üniversitesi’nde ikinci Finansal Okuryazarlık ve Erişim Zirvesi düzenlenmiştir. Zirve’de Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte gerçekleştirilen ikinci TEB Finansal Okuryazarlık ve Erişim Endeksi açıklanmıştır. Finansal okuryazarlık konusunda uluslararası ve yerel platformlarda önde gelen uzman ve akademisyenler bir araya getirilerek finansal okuryazarlığın yayılması amacıyla yaratılan ortak bilinç ve gündem pekiştirilmiştir.

TEB Aile Akademisi kapsamında çocuklara tasarruf ve birikim bilinci kazandırmak amacıyla Mayıs 2014’te TEB Çocuk Tiyatrosu kurulmuştur. Tiyatronun ilk oyunu “Rüzgar’ın Kumbarası” 15 bin çocuk tarafından ücretsiz izlenmiştir.

Dünyanın saygın ödül organizasyonlarından biri olarak gösterilen Stevie Awards 2014’te TEB Aile Akademisi Müşteri Hizmetlerinde İnovasyon kategorisinde gümüş ödüle layık görülmüştür.

TEB Yıldız Bankacılık
TEB, orta-üst segment müşterilerine; birebir iletişim kurabildikleri müşteri temsilcileri, müşteri etkileşim merkezi ve bu segmente özel internet sitesi üzerinden hizmet sunmaktadır. TEB Yıldız Bankacılık 2014 yılında müşteri sayısını 2013 sene sonuna göre %19 artırmıştır. 

Tüm Türkiye genelinde hizmet ağını hızla genişleten TEB Yıldız Bankacılık, faaliyet gösterdiği şube sayısını 100 adet artırarak 250’ye çıkartmış, çalışma büyüklüğünde ise 2013 yılının aynı dönemine göre %47 artış kaydetmiştir.

2014 yılında bu segmentte yürütülen başlıca faaliyetlere aşağıda yer verilmiştir:

Bankasürans
TEB, sigorta ve bireysel emeklilik ürünlerinde farklı branşlarda;

ile çalışmaktadır.

2014 yılı Kasım ayı sonu itibarıyla bankasürans hayat sigortası prim üretiminde sektör bir önceki yılın aynı dönemine göre %10,1* küçülürken, TEB %83,9 büyüme göstererek hayat sigortaları prim üretiminde en çok büyüyen banka olmuştur. Hayat dışı sigorta branşında ise bankasürans sektörü prim üretimi %10,9 oranında* büyüme gösterirken TEB %33,2 ile sektörün üzerinde büyüme kaydetmiştir. Banka bu yüksek prim üretime, müşteri odaklı hizmet anlayışı ile müşterilerinin ihtiyaçlarını tanıyarak, anlayarak ve yaratıcı çözümleri doğru satış kanallarından sunarak ulaşmıştır.

2014 yılında TEB Bankasürans, müşterilerinin sigorta ve bireysel emeklilik ürün ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hem TEB şubelerinden hem de alternatif dağıtım kanallarından hizmet sunmayı sürdürmüştür. 2014 yılında, müşteri etkileşim merkezi ve internet bankacılığı üzerinden poliçe alımı ve izlenmesi sağlanırken müşterilerin aynı zamanda ATM’ler aracılığı ile de paket ürünleri satın alabilmelerine olanak tanınmıştır.

Sigorta ürünlerinin yanı sıra Bireysel Emeklilik Sistemi düzenlemeleriyle beraber mevcut ve potansiyel müşterilerin devlet katkısı uygulaması hakkında bilgilendirilmeleri ve sistemden faydalanabilmeleri amacıyla iletişim ve pazarlama kampanyaları yürütülmüştür.

TEB, yeni yasal düzenlemelere uyum ile birlikte; müşterilerine en iyi sigorta ve bireysel emeklilik hizmetlerini sunabilmek amacı ile iş süreçlerini  her yıl  daha da geliştirmeye ve iyileştirmeye çalışmaktadır. Bu hedefle 2014 yılında başlatılan kapsamlı projeler, 2015 yılında da sürdürülecektir.

* Türkiye Sigorta Birliği tarafından yayınlanan, satış kanalı bazında aylık sektör prim üretimi raporlarından alınmıştır.

Müşteri Etkileşim Merkezi
TEB Müşteri Etkileşim Merkezi, müşteriyi merkeze alan iş yönetimi, sadelik ve basitlik, bilginin önemi,  inovasyon ve proaktif risk yönetimi kriterlerine odaklanarak müşterilerine  hizmet verme yöntemini gözden geçirmektedir. Bu amaçla TEB Müşteri Etkileşim Merkezi, işlem ve bilgi verme içerikli  talepleri yeni nesil teknolojilere transfer ederek basit süreçlerle tasarlanmış iş modelleri ve uzmanlık gerektiren nitelikli iş modelleri oluşturmaktadır.  
Dijital yeniliklerle birlikte değişen müşteri beklentilerine cevap vermenin kaçınılmaz olduğunu öngören TEB Müşteri Etkileşim Merkezi, bu konuda çalışmalar yürütmektedir. Müşterilerin hız ihtiyacı, anında ulaşılabilir olmak, ihtiyaca uygun proaktif yaklaşım beklentisinin farkındalığı ile hareket eden Merkez, teknolojisini, insan kaynağı profilini ve kültürünü bu gereksinimlere uygun olarak şekillendirmektedir.

Ayrıca sektörde fark yaratan “Sesli  Yönlendirme”, yıl içinde uygulamaya konulmuştur. Bu uygulamada, 0850 200 0666’yı arayan müşteriler Sesli Yönlendirme tarafından karşılanmakta, yapmak istedikleri işlemi bir kaç kelime ile söylemelerinin ardından ulaşmak istedikleri menüye hızlıca yönlendirilmektedirler.

Titizlikle hazırlanan Sesli Yönlendirme ile müşterilere, diğer çağrı dağıtım sistemlerinin yaklaşımına kıyasla çok daha yalın ve etkin bir sesli yanıtlama sistemi deneyimi yaşatılmaktadır.

29 ülkeden 150’den fazla şirketin katılımıyla Amerika'da gerçekleştirilen Contact Center World Dünya Finalleri, 2014 yılında TEB için gurur veren bir etkinlik olmuştur. Sektörün en prestijli ödüllerinin dağıtıldığı ve katılımcıların dünyanın en iyisi olabilmek için yarıştığı finallerde, TEB Müşteri Etkileşim Merkezi, “En İyi Teknoloji İnovasyonu/Self Servis Uygulamaları” kategorisinde altın madalya kazanmıştır.

TEB Müşteri Etkileşim Merkezi, 2014 yılında ayrıca Stevie Awards ve Contact Center World yarışmalarında çeşitli kategorilerde 2 altın, 2 gümüş ve 4 bronz madalya ile taçlandırılmıştır.

ÖZEL BANKACILIK SATIŞ VE PAZARLAMA

Alanında Türkiye’nin en köklü ve en deneyimli bankalarından biri olan TEB, ilk olarak 1989 yılından beri Varlık Yönetimi adı altında özel bankacılık hizmetleri sunmaktadır. BNP Paribas’nın global bilgi birikimi ve tecrübelerini, yenilikçilik anlayışıyla birleştiren TEB Özel Bankacılık, müşterilerine fark yaratan ürün ve hizmetler sunmaktadır.
TEB Özel Bankacılık, Türkiye çapındaki 12 Özel Bankacılık Merkezi ve 16 Şube İçi Hizmet Noktası ile sayısı 10.000’i bulan müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerini tespit etmekte, bu doğrultuda kişiye özel, varlıklara değer katacak çözümler geliştirmektedir.

Faaliyet gösterdiği alanda sürdürülebilir bir büyüme sergileyen TEB Özel Bankacılık, 2014 yılında başarılı bir performans göstermiş, yıl sonu itibarıyla müşterisi sayısında %17, toplam varlıklarda %37 artış gerçekleşmiştir.

Yenilikçi ve bol ödüllü TEB Özel Melek Yatırım Platformu
TEB’in kurumsal kimliğinin önemli bir parçası olan danışman banka anlayışı, TEB Özel Bankacılık kapsamında sunulan ürün ve hizmetlere de kılavuzluk etmektedir. TEB Özel Bankacılık, müşterilerini mevcut ürün ve hizmetlere ek olarak alternatif yatırım ürünleri ile tanıştırmak konusunda öncü olmayı misyon edinmiştir. Bu kapsamda müşterilere sunulan TEB Özel Melek Yatırım Platformu, Banka’nın yenilikçi anlayışının bir göstergesidir.

TEB, Türkiye’de girişim sermayesinin belli bir yasal zemine oturmaya başlamasını ve melek yatırımcı sayısının artırılması için sağlanan teşvik desteklerini, ülkemiz girişimcilik ekosisteminin canlanması için önemli bir adım olarak nitelendirmektedir. Melek Yatırımcılık alanında Bireysel Katılım Sertifikası alınması gerekliliğinin Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından TEB Özel Melek Yatırım Platformu hayata geçirilmiş, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yatırımcı ve girişimciler arasında köprü olan etkinliklere sponsor olunmuştur. TEB Özel Melek Yatırım Platformu modeli ile Türkiye, BNP Paribas Wealth Management içinde yer alan tüm ülkeler arasında örnek olarak seçilmiş ve bu proje, BNP Paribas Grubu içinde 3 ödüle birden layık görülmüştür.

TEB Özel Melek Yatırım Platformu ile müşterilerine yeni bir yatırım alanı sunan TEB, gelecek vaat eden projelere sermaye bularak ülkemizdeki girişimcileri ekonomiye kazandırmayı hedeflemektedir.

TEB Özel iPad uygulaması ile her an müşterinin yanında
Müşterilere farklı bir kanaldan hizmet sunmak amacıyla Türkiye’de özel bankacılık segmentinde bir ilk olan TEB Özel iPad uygulaması geliştirilmiş ve 2011 yılı sonunda hayata geçirilmiştir. TEB Özel Bankacılık müşterileri bu dijital platform üzerinden kolaylıkla genel piyasa yorumlarına erişebilmekte, finansal yorum videosunu izleyebilmekte ve kendilerine ait yazı ve ilanları diğer TEB Özel Bankacılık müşterileri ile paylaşabilmektedir. Ayrıca müşterilere ücretsiz etkinlik ve gezi davetiyelerine iPad üzerinden ulaşabilme olanağı sunulmaktadır.

TEB Özel Bankacılık ve BNP Paribas Wealth Management tecrübesi ile danışmanlık hizmetleri
BNP Paribas Wealth Management’ın Avrupa’da kullandığı bir sistem olan Finansal Portföy Yönetim Aracı, TEB Özel Bankacılık tarafından da kullanılmaktadır. Bu sayede risk profilleri ve varlık kırılımlarına göre uygun yatırım ürünlerini sistem üzerinden atamak ve performanslarını takip etmek mümkün olmaktadır.

TEB Özel Bankacılık, filantropi (bağış) konusunda danışmanlık almak isteyen müşterilerinin BNP Paribas bünyesinde görev yapan uzmanlarla buluşmalarını sağlamaktadır. Filantropi alanında uzun yıllardır sürdürdüğü çalışmalarıyla haklı bir uluslararası üne sahip olan BNP Paribas, 2012 yılında The Banker dergisi tarafından “Best Private Bank for Philanthropy Services” ödülüne layık görülmüştür.

Gayrimenkul konusunda müşterilerine hem kişisel hem de ticari olarak ihtiyaç duydukları hizmeti sunan TEB Özel Bankacılık, Türkiye’de lüks gayrimenkul alanında GİZ High-End Estate aracılığıyla müşterilerine bire bir çözüm sağlamaktadır. Türkiye’de son yıllarda önemi gittikçe artan ticari gayrimenkul alanında ise BNP Paribas Real Estate’in Türkiye partneri Kuzey Batı Gayrimenkul aracılığıyla çözüm ve fırsatlar sunulmaktadır.

“Varlıklarınızın bir hikayesi var, gelin geleceğini birlikte yazalım…”
TEB Özel Bankacılık, “varlıklarınızın bir hikayesi var, gelin geleceğini birlikte yazalım.” vizyonu doğrultusunda müşterilerinin finansal ihtiyaçlarının yanı sıra hayatlarının her döneminde yanlarında olmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda, sanat, spor ve farklı alanlarda birçok seçkin etkinliğe destek verilmektedir. TEB’in sponsorluğunda gerçekleşen fotoğraf sergilerine, konserlere ve spor müsabakalarına özel davetli olarak katılan TEB Özel Bankacılık müşterilerine, mümkün olduğu ölçüde daha farklı ayrıcalıklar da sunulmaktadır.

Kapsamlı ve ayrıcalıklı TEB Özel Kredi Kartları
TEB Özel Bankacılık müşterileri, TEB Özel Platinum Card ve MasterCard’ın en kapsamlı ve ayrıcalıklı kartı olan TEB Özel World Elite Card’a sahip olabilmektedirler. TEB Özel Bankacılık, 2015 yılında yepyeni ve iddialı tasarımı ile müşterilerin beğenisine sunulacak olan TEB Özel World Elite Card’ın kredi kartı dünyasında çok ses getireceğine inanmaktadır.

TEB Özel World Elite Card yanında hediye edilen Priority Pass Card ile dünyanın çeşitli yerlerinde havaalanlarındaki özel bekleme salonlarında ücretsiz yararlanılabilmektedir. TEB Özel World Elite Card halen sektörde yurt içi ve yurt dışı restoran ve otellerde %10 harcama iadesi uygulaması ile en özel kredi kartlarından biri olarak gösterilmektedir.

TEB Özel Aile Anayasası
TEB Özel Bankacılık, gelecek dönemlerde de hayata geçireceği yeni çalışmalar ile müşterilerinin hayatlarının her alanında danışman banka olarak yanlarında olmayı hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda, aile bireyleri arasındaki iletişimi güçlendirecek ve aile şirketinin kurumsallaşmasını sağlayacak bir sistem olan TEB Özel Aile Anayasası oluşturulmaktadır. Söz konusu Anayasa ile müşterilerin kurumsallaşma sürecinde her türlü ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır.

 

KARTLI ÜRÜNLER YÖNETİMİ

Sektörün çok üzerinde aktiflik oranı
Bugüne kadar kredi kartları pazarında örnek gösterilen benzersiz özellikler geliştiren TEB Kartlı Ürünler Yönetimi, 2014 yılında MasterCard ve IRB’den de “en inovatif kart” ödülünü alarak bu unvanını tescillemiştir. 2014 yılında 14,1 milyar TL ciro elde etmiş olan TEB Kredi kartlarının sektörün çok üzerinde olan aktiflik oranı da müşteri memnuniyetini teyit eder niteliktedir.

Türkiye kredi kartları pazarında her geçen gün daha da önemli bir yere sahip olan TEB Kartlı Ürünler Yönetimi’nin Banka’ya katkısı her geçen gün katlanarak artmaktadır. Kredi kartları pazarında TEB, alışveriş cirosunda sektörün %11 büyüdüğü bir yılda, %22 ile en çok büyüyen bankalardan biri olmuştur. Nakit ciro bazında ise 2014 yılında sektör %22 büyürken TEB %27 büyüme kaydetmiştir.

Yıllardır süregelen TOTAL ve AVON gibi başarılı iş ortaklıklarına dünyanın iki güçlü markası, PayPal ve PayU da eklenmiştir. 2014 yılı Şubat ayında hayata geçmiş olan PayPal Nakit Kart; Migros, Teknosa, D&R ve PTT’nin de dahil olduğu güçlü bir satış ağı oluşturularak çok kısa zamanda 75.000 adede ulaştırılmıştır.

TEB’in yaklaşık 3 milyon Banka kartı müşterisi, Global ATM kapsamında 6 kıtada 50.000 ATM’den ücretsiz olarak hesaplarından nakit çekebilmektedir. 2013 yılında kredi kartları için geliştirilen hafta sonu sinema/tiyatro indirimi kampanyası 2014 yılında banka kartlarına da açılmış ve müşteriler tarafından yoğun ilgiyle karşılanmıştır.

Türkiye’de ilk olarak Bonus ve World gibi iki büyük markayı bünyesinde buluşturan TEB, 2014 yılında da 9 farklı ödeme sistemiyle çalışan ender bankalardandır.

POS başına ciroda 2. banka
TEB, 2014 yılı Aralık ayı itibarıyla 25 banka arasında POS cirosunda 2,6 milyar TL ve %6,14 pazar payı ile sektörün 5. bankası, POS başına ciroda ise 2. bankasıdır.

2006 yılında başladığı POS iş kolunda çok kısa sürede 5. sıraya kadar yükselen TEB, 2014 yılında maliyetlerini de önceki yıla göre %29 azaltma başarısı göstermiştir. Yıllık toplam 27,5 milyar TL’ye ulaşan işlem hacmi ile TEB POS yaklaşık 115.000 noktada hizmet sunmaktadır.

2014 yılında TEB POS tarafından hayata geçirilen yenilikler aşağıda özetlenmiştir.

 

ALTERNATİF DAĞITIM KANALLARI

TEB teknolojiyi hizmete dönüştürüyor.
TEB, Teknolojiyi Hizmete Dönüştüren Banka sloganı üzerine kurguladığı ve stratejik alan olarak belirlediği şube dışı bankacılık servislerine 2014 yılında da yatırım yapmaya devam etmiştir.

2014 yılında Türkiye genelindeki TEB ATM’lerinin sayısı 1.635’e ulaşırken, ATM’lerden toplam 65 milyon işlem gerçekleştirilmiştir. Diğer taraftan Banka’nın hizmet ağı, müşteriler tarafından yatırılan parayı anında diğer müşterilerin işlemleri için kullanabilen geri dönüşümlü en yeni teknoloji ATM’ler ile yenilenmiştir.  

Banka müşterilerinin %81’i dijital kanalları kullanıyor.
2014 yılında TEB müşterilerinin dijital bankacılık kanallarını kullanımında %81 artış sağlanmıştır. Yıl sonu itibarıyla internet bankacılığı kullanıcı tabanı %10 büyüyerek 550 bini aşmış, Mobil bankacılık uygulaması CEPTETEB’i kullanan aktif müşteri adedi %90’lık bir büyümeyle 227 bini geçmiştir.

Bankacılık işlemlerinde dijitalin payı %80’e ulaştı.
2014 yılında, para yatırma işlemlerinin %63’ü, para çekme işlemlerinin %85’i, kredi kartı ödemelerinin %76’sı, fatura ödemelerinin %76’sı, para transferlerinin ise %84’ü TEB dijital bankacılık kanalları üzerinden gerçekleştirilmiştir.

Mobil ve giyilebilir teknolojiye yatırım artarak devam ediyor.
TEB’in BIST ve VİOP işlemleri için geliştirdiği mobil uygulaması TEB Pratik Borsa, iPhone ve Android tabanlı cep telefonlarından sonra iPad ve Android tabanlı tabletler için de tasarlanmış versiyonuyla App Store’da ve Google Play’de yerini almıştır. 2014 yılında giyilebilir teknoloji alanında yatırımlarını sürdüren TEB, Samsung Gear2 Akıllı Saati’ne özel dünyanın ilk bankacılık uygulamasını da hayata geçirmiştir.

Müşterilerine en pratik çözümler sunan banka olma hedefiyle en yeni teknolojiden yararlanan TEB, iBeacon teknolojisini CEPTETEB ile entegre etmiştir. Sistem, iBeacon cihazlarının yakınından geçen CEPTETEB müşterilerinin cep telefonlarına anlık ileti göndererek kampanya bilgilendirmesi yapmaktadır. TEB, böylece Türkiye’de iBeacon teknolojisini pazarlama iletişimi için kullanan ilk banka olmuştur.

QRCüzdan
CEPTETEB Mobil Cüzdan ile dünyada ilk defa ATM’lerden kartsız para çekme işlemini müşterilerine sunan TEB, 2014 yılında online alışverişlerde QR Kod ile ödemeyi de başlatmıştır. Banka, önümüzdeki dönemde POS cihazlarından da QR ödeme seçeneğini hayata geçirmeyi planlamaktadır.

Yenilenen dijital bankacılık kanalları
TEB, 2014 yılında İşletme, KOBİ Bankacılığı ve Kurumsal Bankacılık müşterilerinin kullandığı Kurumsal İnternet Şubesi’nin yanı sıra web sitesi teb.com.tr’yi de en son teknolojilerle yenileyerek, kanallarını daha basit ve kullanımı kolay hale getirmiştir. Eklenen yeni özellikler ve zenginleştirilmiş işlem setleri şirketlere; Kurumsal İnternet Şubesi’nde finansal durumlarını daha net görerek takip edebilme ve nakit akışını daha verimli yönetebilme olanağı sunmaktadır. Yeni teb.com.tr’yle birlikte kullanıcılar daha kişiye özel çözümlerle hizmet almaktadır.

Dijital bankacılık kanallarına toplam 41 ödül
TEB’in dijital bankacılık kanalları, daha önceki yıllarda olduğu gibi, 2014 yılı içerisinde de yurt içi ve yurt dışında saygın yarışmalardan toplam 41 ödül kazanmıştır. 2014 yılında 2. kez Altın Örümcek Web Ödülleri Eğitim kategorisinde birincilik ödülü alan TEB Çocuk, toplam 812 bin çocuğa ulaşmıştır. Projenin web sitesi www.tebcocuk.com 692 bin kullanıcı tarafından ziyaret edilirken, TEB Çocuk iPad Uygulaması 42 bin defa indirilmiştir.

“Cana Geleceğine Mala Gelsin” projesi; MediaCat Felis Ödülleri’nde “En İyi Markalı Oyun” ödülüne, Kristal Elma Ödülleri’nde “Gümüş Ödül”e layık görülmüştür. “TEB Ağacım” projesi ise BNP Paribas Innovation Talent Ödülleri’nde birincilik ödülünü almıştır.

Sosyal medyada TEB
TEB, sosyal medya analiz firması Socialbakers tarafından, 2014 yılında da sosyal medyadan gelen müşteri sorularını cevaplandırmada yüksek yüzde elde ederek, “Socially Devoted” (sosyal olarak adanmış) marka seçilmiştir.

1 milyondan fazla üyesi ve %90 cevaplama oranıyla Facebook sayfası başta olmak üzere; sosyal medya üzerinden müşterileri ile birebir iletişim kuran TEB, Ekonomist dergisi tarafından yayınlanan tüm sektörlerde Türkiye’nin en güçlü 100 sosyal markası içerisinde 6. sırada yer almıştır.

 

TEB AKTİF PASİF YÖNETİMİ VE HAZİNE GRUBU

Aktif Pasif Yönetimi ve Hazine Grubu, sahip olduğu etkin ve çeşitlendirilmiş fonlama kaynakları ile güçlü bir bilanço yönetimini sağlayacak bir yapıda kurulmuştur. Türkiye’de “Aktif Pasif Yönetimi” yaklaşımını geliştiren ilk bankalardan biri olan TEB, bu sayede sahip olduğu tecrübeli ve yetkin kadrosu ile geliştirdiği analitik yönetim metodolojisini, BNP Paribas’dan sağlanan “know-how” transferi ile desteklemeyi başarmış ve çeşitli bilgi teknolojileri projeleri ile uygulanabilir hale getirmiştir.

Mali sonuçlar açısından başarılı bir yıl
Dalgalı piyasa konjonktüründe spread ve faiz riski yönetimini başarı ile gerçekleştiren Aktif Pasif Yönetimi ve Hazine Grubu, 2014 yılında bütçe hedefleri doğrultusunda büyüyen bilançoyu, mevcut ve beklenen piyasa koşullarını göz önünde bulundurarak ve piyasa dinamiklerine uyumlu mevduat-kredi fiyatlaması yaparak yönetmiştir. Doğru ve güvenilir stratejiler ve etkin piyasa takibi ile gerçekleştirdiği doğru zamanlı piyasa aksiyonlarıyla bilançonun olası risklere karşı korunmasını sağlamıştır.

Aktif Pasif Yönetimi ve Hazine Grubu, doğru zamanlamaya bağlı fiyatlama, menkul kıymet portföyü oluşturma ve hedge performansı ile 2014 yılını başarılı bir şekilde tamamlamıştır. Aynı zamanda yasal ve banka içi likidite rasyolarına uyum konusunda hassasiyet ile sürdürülen likidite yönetimi sayesinde Grup, banka likiditesinin sürekliliğine katkıda bulunmuştur.

Piyasada devlet iç borçlanma senetlerinin itfasına karşı T.C. Hazinesinin geri borçlanma oranlarını düşük seviyede sürdürmesi, Özel Sektör Tahvil/Bono piyasasında önemli gelişmeler kaydedilmesine neden olmuştur. Bu çerçevede 2014 yılı boyunca 7 ayrı tertipte TEB bonoları ihracı gerçekleştirilmiş ve pasif vadesinin uzaması yolunda çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

Kısa vadeli döviz borçlanma kaynaklarını çeşitlendirme adına EMTN programı ile döviz cinsi borçlanma aracı ihraç piyasasında önemli bir potansiyel bulunmaktadır. Bu potansiyelden yararlanabilmek için gerekli adımları 2014 senesinde atmış olan TEB, ilerleyen zamanda bu kaynaktan borçlanma miktarlarında artış beklemektedir.

Kıymetli maden ve efektif işlemlerinde TEB’in piyasa öncülüğü 2014 yılında da devam etmiştir.

BNP Paribas ile sürdürülen sinerjik işbirliği
BNP Paribas’nın Aktif Pasif Yönetimi ve Hazine Bölümü ile olan işbirliği 2014 yılında da devam etmiştir. Periyodik toplantılar ile gelişmeler masaya yatırılmakta, gelecek üzerine beklentiler paylaşılmaktadır. Borçlanma alternatifleri ve özellikle ihtiyaç duyulan bilanço ürünlerinin modellenmesi gibi konularda sağlanan “know-how” transferine karşılık, BNP Paribas da TEB’in yerel piyasa takibindeki hakimiyeti ve bilgisinden faydalanmaktadır.

Bankanın devam eden bilişim teknolojisi projeleri ile BNP Paribas’ nın etkin iş süreçleri adapte edilmektedir. Bu sayede iş süreçlerini olası tüm operasyonel riskleri belirlemek ve önlem almak noktasında daha güvenli bir seviyeye taşınmış, öte yandan finansal risklerin izlenmesi ve raporlanması da daha etkin bir hale getirilmiştir.

İştirak bilançolarının yönetimine dair, TEB Aktif Pasif Yönetimi olarak güçlü piyasa öngörülerine bağlı verilen tavsiyeler ile iştirak bilançosundaki risklerin yönetilmesine ve ürün fiyatlama stratejilerinin doğru zamanlarda gözden geçirilmesine katkıda bulunulmuştur. Öte yandan, iştiraklerin ihtiyaç duyulan ürünlerinin modellemesi yapılmaktadır.

Banka bonosu ihraçlarına 2014 yılında 7 yeni ihraçla devam edilerek müşteriler nezdinde aranan bir ürün haline gelmesi sağlanmıştır. Başarılı geçen ihraçlar sayesinde bankamız uygun oranlarla, ortalama mevduat vadesine göre daha uzun vadelerde fonlama sağlayabilme olanağına kavuşmuştur.
2012 yılında müşterilere sunulan marifetli hesap, 2014 yılında da rağbet gören bir ürün olmaya devam etmiştir. Marifetli hesap dışında fırsat hesap ve “CEPTETEB” hesap uygulamasına destek sağlanmıştır. Bu çerçevede ürün gelişimine destek olma amacıyla fiyatlama metodolojisinde gerekli teknik düzenlemeler gerçekleştirilmiştir.

Kısa vadeli döviz borçlanma araçlarını çeşitlendirme adına EMTN programı çerçevesinde, BNP Paribas aracılığı ile 250 milyon USD miktarda beş ihraç gerçekleştirilmiştir.

500 milyon EUR kaynak ile ithalat kredisi kullandırımları için özel kredi maliyet oranı desteği verilmiştir.

2014 yılında küresel piyasaları etkileyen belirleyici öğeler Fed’in tahvil alımlarını durdurması, Fed faiz artırımının zamanlaması ile ilgili beklentilerin ön plana çıkması, buna karşın büyüme problemleri ile ön plana çıkan Euro Bölgesi Japonya gibi gelişmiş ülkelerden gelen genişlemeci para politikası haberleri ve sene sonuna doğru hız kazanan petrol fiyatlarındaki düşüşle gelişmekte olan ülkelere selektif olarak fon akımlarının artması olmuştur.

2014 yılı ilk üç ayında Euro-USD sepetine karşı %8,2’lik bir değer kaybı ile görece kötü bir performans gösteren TL, Temmuz ayına kadar sepet bazında USD ve Euro’ya karşı güçlü bir seyir izlemiş, Ağustos Eylül aylarında yaşanan kısa süreli dalgalanma Eylül’de hız kazanan petrol fiyatlarındaki düşüşle gelişmekte olan ülkelere net fon girişlerine sebep olmuştur. Jeopolitik açıdan Ukrayna problemi Rusya için petrol fiyatlarının düşüşü ile birleşerek Rusya piyasalarında çok yüksek volatilitelerin ve Rublede ciddi değer kayıplarının olmasına yol açmıştır.

Yurt dışında gözlemlenen bu önemli olaylara karşın TL’nin volatilitesini düşürmek ve stabilitesini artırmak için para politikasını mümkün olduğunca esnek tutmaya çalışan TCMB, 22 Mayıs toplantısında 10,00’dan 9,50’ye indirdiği 1 haftalık politika faizini 3 seferde 8,25 seviyesine indirerek TL’deki değerlenme eğilimini engellemiştir. 7,5 / 11,25 bandına aldığı gecelik fonlama oranı ile TL’deki görece volatil dış piyasa etkilerini mümkün olduğunca azaltmıştır. Swap ve bono piyasalarına nazaran çok yüksek seviyelerde seyreden mevduat oranları, bankaların pasif maliyetinde ciddi artışa yol açmakla birlikte yüksek oranların 2015’in ilk üç ayında aşağı bir seyir izlemesi beklenmektedir.

 

KURUMSAL YATIRIM BANKACILIĞI GRUBU

TEB Kurumsal Yatırım Bankacılığı, 2011 yılında, TEB müşterilerine yeni bir ürün katmanı sunmak amacıyla kurulmuştur. Özellikle döviz ve faiz türev işlemlerinde müşterilerin riskten korunmasını sağlayacak yeni çözümler sunan Grup, ayrıca emtia piyasalarındaki fiyat dalgalanmalarına karşı da koruma amaçlı yeni ürünler geliştirmektedir.

Rekabet üstünlüğü yaratan bir yapı
Kurumsal Yatırım Bankacılığı Grubu, TEB’in yerel piyasadaki gücünü BNP Paribas’nın sermaye piyasaları, yapılandırılmış finansman ve danışmanlık alanlarındaki uzmanlık ve deneyimiyle birleştirmiştir. TEB’in müşteri portföyüne ve BNP Paribas’nın ürün yelpazesine entegre olan Grup, bu sayede hem TEB’in büyüyen müşteri ağından hem de BNP Paribas bünyesindeki güçlü ürün uzmanlarından yararlanmaktadır. 2014 yılında Finansal Piyasalar, Yapılandırılmış Finansman ve Kurumsal Finansman alanlarında yeni sinerjiler yaratılmaya devam edilmiştir.

TEB ile BNP Paribas arasındaki güvenilir işbirliği, şirketlere, piyasalara ulaşma imkânının yanı sıra BNP Paribas’nın ideal fiyatlama ve yapılandırma olanaklarından yararlanma ve uluslararası alanda rekabet etme yeteneği de sunmaktadır.

TEB BNP Paribas ortaklığı ile 2014 yılının Mayıs ayında, Türkiye’nin en büyük şirketlerinin katıldığı “Finansal Risk Yönetimi - Kurumsal Şirketler için Çözümler” konferansını gerçekleştirmiştir. Konferansta, kurumsal müşterilere yönelik finansal piyasalar ve emtia türev ürünler tanıtılmış, ekonomik görünüm ve finansal piyasalardaki beklentiler üzerine tartışılmıştır. TEB bu süreçte önemli bir aktör olmaya, yerel sermaye piyasalarında öncü konumunu koruyarak Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaya devam etmeyi hedeflemektedir.

Finansal piyasalar alanında kaydedilen gelişmeler
TEB, müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda en iyi ürün ve servisleri sunmak için iş modelini geliştirmeyi 2014 yılında da sürdürmüştür. Kurulan yeni bilgi teknolojileri sistemleri, müşterilere güvenli bir ortamda, kendi ihtiyaçları doğrultusunda, kendilerine özel çözümler sunma imkânı vermektedir.

Finansal piyasalar alanında yüksek sorumluluk üstlenen Banka’da, müşterilere doğru ürünlerin sağlanması adına iç kurallar düzenlenmiş ve böylelikle müşterilerin beklentileri ve risk iştahları ile uyumlu finansal piyasalar ürünleriyle buluşması hedeflenmiştir.

TEB ayrıca, hazine ihalelerinde piyasa yapıcılığı görevini başarılı bir şekilde yerine getirerek ülke ekonomisine katkısını sürdürmektedir.

 

 

TEB MENKUL KIYMET HİZMETLERİ

Sermaye Piyasası Araçları Hizmetlerinde Yenilikçi Yaklaşım
TEB Menkul Kıymet Hizmetleri Bölümü, BNP Paribas’nın 1990’lı yıllardan beri Türkiye’de sürdürdüğü yurt dışı takas ve saklama hizmetlerini 2007 yılından bu yana TEB bünyesinde sürdürmektedir.
TEB Menkul Kıymet Hizmetleri, müşterilerine Genel Müdürlük bünyesindeki uzman bir ekiple hizmet vermektedir. Avrupa’nın en büyük saklama bankası olan BNP Paribas Securities Services ile işbirliği içinde yerli ve yabancı müşterilere takas ve saklama hizmetleri sunmaktadır. Ayrıca,

yatırım ve finansman kararları sonrasında ortaya çıkabilecek sermaye piyasası araçlarına yönelik ihtiyaçlarına yenilikçi ve titiz yaklaşımları ile çözümler üretmektedir.

TEB Menkul Kıymet Hizmetleri Bölümü;

sunmaktadır.

2014: Yeniliklerin yılı
2012 yılı sonunda yayınlanan yeni Sermaye Piyasası Kanunu ve 2013 yılında yayınlanan ilgili mevzuat kapsamında bölüm tarafından verilen takas ve saklama hizmetleri Genel Saklama olarak tanımlanarak Sermaye Piyasası Kurulu’nun iznine tabii olmuştur. 2014 yılında bu izinle ilgili çalışmalar tamamlanmış ve başvurumuz yapılmıştır.

Bölüm, yeni kanunun getirdiği diğer yenilikleri de dikkatle değerlendirmiş ve bankada verilen sermaye piyasası araçlarına yönelik hizmetlere bireysel ve kolektif portföy saklamayı da eklemeye karar vermiştir. Bu çerçevede, müşteri profilini Türkiye’de yerleşik portföy yönetim şirketlerini de kapsayacak şekilde genişletmiştir.

İstanbul Finans Merkezi Projesi ve Borsa İstanbul’un Nasdaq OMX ile yaptığı işbirliği çerçevesinde yaşanan gelişmeler, Takasbank’ın merkezi takas kuruluşu ve merkezi karşı taraf olarak atanması, Borsa İstanbul’daki teknolojik değişiklikler banka için ek fırsatlar yaratabilecektir.  Tüm bu gelişmeler yakından takip edilmektedir.

Menkul Kıymet Hizmetleri Bölümü mevcut ürün ve hizmetlerde geçmiş yıllarda gösterdiği başarılı performansını 2014 yılında sürdürerek yeni müşteriler kazanmış ve mevcut müşterilerinin işlem hacimlerindeki artışı başarılı bir şekilde yönetmiştir. Bölüm 2014 yılında saklamadaki kıymetler ve işlem hacimlerinde yüksek bir performans göstermiştir.

TEB, küresel bakış açısı, öncü ve müşteri odaklı yaklaşımı ile 2015 yılında da bir saklama bankasından çok daha fazlasını arayan müşterilerin menkul kıymet hizmetleri için seçtikleri banka olmaya devam edecektir.

 

TEB İNSAN KAYNAKLARI GRUBU

TEB’in stratejik hedeflerine ulaşabilmesindeki en önemli sermayesi insan kaynaklarıdır.
İnsan Kaynakları Politikası

TEB İnsan Kaynakları;

için çalışmaktadır.

TEB İnsan Kaynakları, uygulamalarıyla tüm Banka çalışanlarına hızlı ve etkin bir şekilde destek vermekte; TEB Genel Müdürlük ve şubelerinin verimlilik ve performansının daha da artırılmasında büyük rol oynamaktadır.

İşe Alım

TEB İnsan Kaynakları olarak işe alım süreçlerimizde;

TEB işe alım politikaları, doğru seçme-yerleştirme sistem ve araçlarıyla yüksek potansiyelli, gelecek vaat eden, yaratıcı, yenilikçi, katma değer yaratacak kişileri Bankamıza kazandırmak hedeflenmektedir.

Rakamlarla İşe Alım

Genç yeteneklerin eğitimi ve istihdamına büyük bir önem verilerek, 

Sosyal Medya Kanalı ile işe alım

Kariyer Gelişimi
TEB çalışanlarının kariyer gelişimlerine odaklanarak, müdür atamalarının büyük kısmını iç kaynaklarından karşılamaktadır.  2014 yılında toplam 61 başarılı TEB çalışanı müdürlük görevini üstlenmiştir.
E-jobs uygulaması ile BNP Paribas ve TEB grubunda yer alan açık pozisyonlar tüm TEB çalışanları ile paylaşılarak herkesin eşit şartlarda yeni kariyer fırsatlarından haberdar olması ve açık pozisyonlara başvurabilmesi sağlanmıştır.

Şube Operasyon kadrolarına yönelik terfi ve satışa geçiş sınavı uygulamalarına devam edilerek geçişlerde sınav ve mülakat yöntemi ile daha objektif görüş oluşması sağlanmıştır.

Konusunda uzman İnsan Kaynakları İş Ortakları ekibi tüm TEB çalışanlarına kariyer konusunda danışmanlık vermekte ve çalışanların yetkinlik ve performansları paralelinde en uygun pozisyonlarda değerlendirilmelerini sağlamaktadır. 

TEB’de tüm görev tanımlarına ve kariyer haritalarına, tüm çalışanlara açık olan IntraTEB ortamı üzerinden ulaşılabilmektedir.

TEB Mentor Uygulaması
TEB Mentor uygulamasının hedefi, tüm TEB çalışanlarının kişisel yetkinliklerini ve iş becerilerini geliştirmek için kendilerinden daha deneyimli çalışanların tecrübelerinden yararlanmalarını sağlamaktır. TEB genelinde 315 mentor bugüne kadar 650’den fazla çalışana mentorluk desteği vermiştir.

TEB Mentor Programı ile 2014 yılında 245 TEB çalışanının gelişimine destek verilmiştir.

2014 yılında ilk kez Tersine Mentorluk Uygulaması, “Yeni Jenerasyonu Dinliyoruz!” başlamıştır. Y Kuşağından TEB’liler deneyimli yöneticilerimizin mentoru olarak ve güncel trendler, teknoloji, dijital platformlar gibi konulardaki bilgi ve tecrübelerini deneyimli yöneticiler ile paylaşmaya başlamıştır.

2014 yılında Yetenek Yönetimi ve Yetenek Gelişim Planları
2014 yılında Yetenek Yönetimi süreçleri kapsamında yüksek potansiyel ve performans gösteren çalışanlar belirlenerek bu çalışanların gelişimleri Yetenek Yönetimi ekibi tarafından çalışanların yöneticileri ile birlikte yakından takip edilmiştir.
 
Yetenek Gelişim Planları
Yüksek potansiyel ve performans gösteren yaklaşık 1.000 TEB çalışanı için on-line olarak hazırlanan Yetenek Gelişim Formları ile çalışanların güçlü ve gelişime açık yönleri belirlenerek, gelecekteki kariyer yolları ile ilgili danışmanlık verilmektedir. Bu çalışanların gelişimi için rotasyon, e-öğrenme, sınıf içi eğitim programları, interaktif atölye çalışmaları ve deneyim paylaşım toplantıları ile zenginleştirilmiş 18 aya yaygın bir gelişim programı da bulunmaktadır.

MT programlarımız ile Bankamıza katılmış Genç Yetenekler de işkollarındaki deneyimli yöneticilerden oluşan Mentorları ile birlikte farklı konularda proje çalışmaları gerçekleştirmektedir.

2014 yılında da TEB, BNP Paribas Grubu içinde grup içi görev değişikliklerine olanak sağlayan, Fransa, Belçika, İtalya, İngiltere, Türkiye ve Lüksemburg arasında oluşturulan Mobility Community üyesi olarak, çalışanlarına uluslararası kariyer fırsatları sunmaya devam etmiştir.

Yüksek potansiyel ve performans gösteren çalışanların üst yönetimle bir araya gelerek açık ve samimi bir ortamda fikirlerini paylaşabildikleri Yeteneklerle Kahvaltı Sohbetleri 2014 yılı boyunca devam etmiştir.

Geleneksel TEB Yetenek Günü 9 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştirilmiştir.
Performans ve potansiyeli yüksek çalışanlarımız ile TEB üst yönetiminin bir araya geldiği TEB Yetenek Günü’nde Banka’nın vizyon ve ortak hedefleri paylaşılmıştır. “Basit Düşün, Ezber Boz” teması ile gerçekleştirilen toplantıda üst yönetimin vizyon ve hedef içerikli açılış konuşmalarının ardından, Semih Saygıner’in yeteneğin yanı sıra çalışmanın önemini vurgulayan gösterisi büyük ilgi görmüştür. Yeteneklerimizin sahnede TEB üst yönetimine istedikleri sorularını yönelttikleri “Yeteneklerle Kafe Biz Bize” seansı TEB’in açık ve şeffaf iletişime verdiği önemi bir kez daha göstermiştir.

Ücretlendirme ve Sosyal İmkanlar
TEB’de maaş ödemeleri gerekli yasal kesintiler yapıldıktan sonra her ay net olarak ödenir. Aylık maaşa ek olarak tüm TEB çalışanlarına performansa dayalı  başarı  ve  satış primi ya da performans ikramiyesi  ödenebilir. 2014 yılında Bankamızda performansa dayalı yapılan ödemelerin yıllık ortalama tutarı bu ödemeyi alan çalışanlarımızın aylık ortalama ücretlerinin 1.8 katı olarak gerçekleşmiştir.

Ayrıca TEB çalışanlarının görev ve unvanları paralelinde araç ve/ veya telefon tahsis edilebilir.  Tüm çalışanlar özel sağlık sigortası ve hayat sigortası güvencesi kapsamındadır. Özel sağlık sigortası poliçesi çalışmayan eş ve çocukları da kapsar. Ayrıca TEB çalışanları kendi talepleri ile  bankanın sağladığı işveren katkılı Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olabilirler.

Genel Müdürlük çalışanları, TEB Kampüsler içindeki restoranlardan ve kafe hizmetlerinden faydalanabilirken, şube ve bölge çalışanları için yemek kartı uygulaması bulunmaktadır. Genel Müdürlük çalışanlarının ulaşımı için servis hizmeti vardır. Yıllık izin uygulamasında iş yasasının yıllık izin hükümleri uygulanır. Tüm TEB çalışanları ve yakınlarının sosyal amaçlı olarak kullanabildikleri bir sosyal tesis bulunmaktadır.

TEB Formasyon Akademisi Saklıköy
TEB Formasyon Akademisi Saklıköy’de eğitimlerin yanı sıra çalışanlar ve aileleri için spor ve sanat ve atölye faaliyetleri de düzenlenmekte, çalışanlar diledikleri zaman tesis restoranından ve aktivitelerinden yakınları ile birlikte faydalanabilmektedir.

TEB Formasyon Akademisi ayrıca Genel Müdürlük Gruplarının, İşkollarının, Grup Şirketlerinin ve BNP Paribas’nın önemli toplantılarına ev sahipliği yapmaktadır.

İK Çözüm Merkezi
TEB İnsan Kaynakları uygulamalarına ilişkin iç ve dış müşterilerin ilettiği soru ve taleplerin ilk başvuru noktası olarak hızlı ve hatasız karşılanması, memnuniyetlerinin artırılması ve buna yönelik bir iletişim platformunun oluşturulması amacıyla kurulan İnsan Kaynakları Çözüm Merkezi, 2014 yılında da faaliyetlerine devam etmiştir.

İK Çözüm Merkezi 2014 yılında Whatsapp uygulaması ile çalışanların her türlü soru ve görüşlerini Whatsapp aracılığıyla da değerlendirmeye başlamıştır.

Great Place to Work® / En İyi İşyeri
TEB İnsan Kaynakları Grubu banka içerisindeki stratejik projelerde bir Değişim Yönetimi lideri olarak görev almaktadır.

Çalışanlar için “En Çok Çalışılmak İstenen İşyeri”ni yaratmak ve sektörde çalışanların en çok tercih ettiği banka olmak hedefi ile yola çıkan TEB “En iyi İşyeri Projesi”ni 2012 yıl sonunda başlattığından bu yana bir çok aksiyonu hayata geçirmiştir.

TEB’i bu konuda başarıya götüren en önemli unsurlardan biri En iyi işyeri olma hedefinin tüm TEB yönetimin inanıp, sahiplendiği bir hedef olması ve yönetimin içten ve samimi bir iletişim ile attıkları adımlar olmuştur.

TEB sektörde bir ilke imza atarak organizasyondaki tüm grupları temsil eden çalışanlardan oluşan 600 kişilik ‘Çalışanın Sesi Platformu’nu kurmuştur. TEB’in En İyi işyeri yolculuğunda çalışanların tüm duygu ve düşüncelerini İnsan Kaynaklarına ve tüm Yönetime aktaran ve bu geribildirimler paralelinde hayata geçirilen aksiyonları ise bankaya aktaran ‘Çalışanın Sesi Platformu’  TEB’de tüm çalışanların kendilerini ilgilendiren konularda karar süreçlerinde yer almalarını destekleyen başarılı ve sektörde örnek gösterilen bir uygulamadır.

“GPTW Trust Index Anketi” nde, 2 senede 15 puanlık artışla, Trust Index %70’e yükseldi. Anketteki Genel Algı Skoru için esas alınan ‘Genel olarak buranın çok iyi bir işyeri olduğunu söyleyebilirim’ diyen çalışanların oranı da 2 senede 21 puanlık artışla %73’e yükseldi.

Banka geneli aksiyon planlarımız bir önceki yılda olduğu gibi 6 ana başlık altında toplanmış ve IK takibinde hayata geçirilmiştir.

Her grubu İK nezdinde temsil eden İK İş ortakları ile her bölgenin İK temsilcisi olarak görev yapan İK Bölge Yöneticileri, banka grup başkanları, bölüm ve bölge direktörleri ile bir araya gelerek eylem planlarının hayata geçmesini takip etmişlerdir.

İK İş ortakları ve İK Bölge Yöneticileri aynı zamanda sorumlu oldukları Grup/Bölgedeki çalışma arkadaşlarımız ile bir araya gelerek şikayetlerini ve geri bildirimlerini dinlemişlerdir.

2014 yılında ayrıca Grup ve Bölge yöneticilerinin hayata geçirdikleri uygulamaların değerlendirildiği ve TEB içerisindeki en iyi uygulamaların ödüllendirildiği ‘En İyi Uygulamalar Forumu’ gerçekleştirilmiştir.

Banka geneli eylem planı altındaki 6 ana başlıktan biri olan ‘Kariyer ve Gelişim’ konusu altında, ‘Bireysel Gelişim Planları’ndaki eğitimler 2014 yılında gerçekleştirilmiştir.

Banka geneli aksiyon planı altındaki 6 ana başlıktan biri olan ‘Sağlıklı Çalışma Koşulları’ kapsamında, çalışanların iş-özel hayat dengesini desteklemek adına çalışma saatleri düzenlemesi getirilerek, sistemsel olarak çalışma saatlerinin takibi sağlanmıştır.

Top Employer Turkey 2014 ve Top Employer Europe 2014 Sertifikası alan tek finans kurumu
TEB’in, “Çalışana Değer Verme” ilkesi doğrultusunda başlattığı “ En iyi işyeri” yolculuğundaki çalışmaları sonucunda; şirketlerin İnsan Kaynakları politika ve uygulamalarını değerlendiren dünyanın saygın kuruluşlarından Top Employers Institute TEB’i Avrupa ve Türkiye’nin En İyi İşverenleri arasında gösterdi. TEB Top Employer Turkey 2014 ve Top Employer Europe 2014 Sertifikalarını almaya hak kazandı.

TEB İç İletişim Faaliyetleri

TEB Pasaport
TEB’de işe başlayan çalışanların ilk günlerini kolaylaştırmak ve daha hızlı uyum sağlamalarına destek olmak amacıyla hazırlanmış öncelikli konuları içeren bir rehberdir. IntraTEB’de yer almaktadır.

TEB Çalışanları Birlikte
Çalışanların birlikte keyifli vakit geçirmesine ve ortak konuların paylaşımına imkan sağlayan “İlham Söyleşileri” ve “Yılbaşı Partisi” gibi etkinlikler düzenlenmiştir.

TEB Bültenler
TEB haberleri ve güncel konuları hakkında çalışanları bilgilendirmeyi amaçlayan TEB’de NevarNeyok isimli kurum içi haftalık e-bülten yayına girmiştir. 

Özel Gün Kutlamaları
Çalışanları özel hissettirecek ve kurum bağlılığını artıracak aksiyonlar kapsamında öğretmenler günü, yeni yıl ve bayram gibi özel günlerin kutlaması yapılmış, çalışanlara yönelik çeşitli hediyeler ve mektuplar gönderilmiş ve kutlama mesajları yayınlanmıştır.

Yöneticiler Zirvesi
Yönetim kademesinin bilgilendirilmesi ve üst yönetimin mesajlarının paylaşılması amacıyla düzenli olarak gerçekleştirilen Yöneticiler Zirvesi 2014 yılı içinde gerçekleştirilmiştir.

TEB Spor Akademisi
Çalışan sağlığını korumak,  ekip ruhunu ve “biz” bilincini güçlendirmek, çalışanların kurumsal aidiyetini artırmak, sosyal sorumluluk kapsamında sosyal ve toplumsal fayda yaratmak amacıyla, spor alanında kurum içi organizasyonlar yapılmakta ve kurum dışı spor etkinliklerine çalışanların katılımı ve bankamız takımları olarak kurumumuzu temsil etmeleri sağlanmaktadır.
2014 yılında TEB Spor Akademisi etkinlikleri aşağıdaki branşlarda gerçekleşmiştir.

TEB Kulüp Aktiviteleri
Çalışanların ilgi alanlarında aktif olmalarını ve iş dışında da bir araya gelmelerini sağlamak amacıyla TEB Kulüp Aktiviteleri yapılmaktadır.  En aktif Kulüp Aktivitelerimiz arasında çeşitli tarzlarda Müzik ve Dans grupları bulunmaktadır.

İK Bizbize Toplantıları
TEB İnsan Kaynakları Grubu 2014 yılında tüm Genel Müdürlük ve Bölge çalışanları ile gerçekleştirilen 29 İK Bizbize toplantısında 4000’den fazla TEB çalışanı ile

İşe Yeni Başlayan Çalışanlarla Kahvaltı Organizasyonu
İşe yeni başlayan çalışanların ilk izlenimlerini almak amacıyla belirli aralıklarla kahvaltı organizasyonları düzenlenmiştir.

BNP Paribas İletişim Araçları
BNP Paribas’nın 78 ülkede 190,000 çalışanına yönelik hazırladığı iç iletişim dergisi Ambition ve internet televizyonu Starlight yayınlarına bu yılda Türkçe olarak devam edilmiştir. Ayrıca BNP Paribas’ın intranet sitesi olan Echonet’te TEB haberleri yer almıştır.

TEB’de İnovasyon
2007’den beri aralıksız gerçekleştirdiği inovasyon çalışmalarıyla dünyaca ünlü araştırma şirketi Gartner tarafından örnek gösterilen TEB, 2013’de European Financial Management Association (EFMA) tarafından 4 yıl üst üste “En Başarılı İnovasyon Yönetimi Yapan Banka” olarak gösterilmiştir.

TEB, 2014’te de inovasyon ile ilgili aktiviteleriyle çalışanlarını, üniversite öğrencilerini, teknolojik girişimcileri ve müşterilerini teşvik ederek inovasyon kültürünü yaygınlaştırmaya ve müşterilerine yenilikçi ürün ve hizmetler sunmaya devam etmiştir.

İnovasyon alanındaki çalışmalarını bir adım ileri taşıyarak sektörde bir ilk olan Kurum içi Girişimcilik Programı’nı başlatmış, girişimci çalışanların yenilikçi yaratıcılığını ortaya çıkaracak, performanslarını gösterebilecekleri ekosistemi onlar için yaratmıştır.

TEB Kurum içi Girişimcilik Programı
TEB, Kurum içi Girişimcilik Programı ile girişimci bir şirket kültürü yaratarak çalışanlarını ürün, hizmet ve süreçlerin değişiminde aktif rol oynayan, kendini işin sahibi kadar işe verebilen,  inisiyatif alan, sorumluluk seviyesi yüksek ve kuruma bağlı girişimci çalışanlara dönüştürmeye devam etmekte, yenilikçi ve bankanın geleceğini değiştirebilecek projeler üreterek hayata geçirebilecek ‘İç Girişimciler’ yetiştirmektedir.

TEB Kurum içi Girişimcilik Hackathonu’nu gerçekleştirerek, yenilikçi, yaratıcı, girişimci çalışanların bir araya geldikleri ve birbirlerinden beslenerek projelerini geliştirdikleri proje maratonu ortamını sağlamakta, çalışanları fikirlerini kar getiren işlere dönüştürmeleri için eğitim ve mentorluk ile desteklemeye devam etmektedir.

Kurum içi Girişimcilik Programı, TEB’in girişimcilik ekosistemini desteklemek amacıyla başlattığı Girişim Bankacılığı ve TEB Özel Melek Yatırım Platformu’nu besleyen önemli bir aksiyon olmuştur.

Geleneksel TEB Akıl Fikir Yarışması
2014 yılında TEB’in inovasyon çalışmalarının kurum dışındaki en büyük yansımalarından biri olan Geleneksel TEB Akıl Fikir Yarışması’nın sekizincisi düzenlenmiştir.

Müşterilerine sunduğu yenilikçi ve yaratıcı hizmetlerle onların hayatını kolaylaştıran TEB, inovasyonu farklılaşma stratejisinin en önemli araçlarından biri olarak görmektedir.

Akıl Fikir Yarışması kanalı ile TEB’e sadece 2014 yılında 13.400 proje iletilmiştir. Yarışma başvurularının alındığı www.icatcikar.com sitemiz 102 ülkeden 175.000 ziyaretçiyi ağırlamıştır.

TEB Müşterileri, üniversite öğrencileri ve yeni mezun genç profesyonellerden gelen yenilikçi fikirler yine TEB’in müşterilerine sunduğu ürün ve hizmetlere dönüşmüştür.

2014 yılında Teknolojik girişimci kategorisinden alınan 1.700’den fazla başvuru TEB Girişim Bankacılığı’na önemli bir kaynak oluşturmuştur.

Yarışmaya katılan finalistlere finansal ödüllerin yanı sıra TEB ’de Kariyer fırsatları da sunulmaktadır.  Bugüne kadar 8 finalistimiz TEB ailesine katılmıştır.

Kıvılcım Portal
TEB çalışanları yenilikçi ürün ve hizmet fikirlerini, kurum içi inovasyon portalimiz olan “Kıvılcım” aracılığıyla paylaşmakta, başarılı bulunan fikirler uygulamaya geçirilmek üzere değerlendirilmektedir. 

2014 yılı boyunca her hafta bankamızın hedefleri paralelinde farklı bir konu ile “Haftanın Fikri” uygulaması gerçekleştirilerek çalışanlarımızın fikirleri alınmıştır.

TEB Çalışanlarının yenilikçilik, yaratıcılık konusundaki farkındalıklarını artırmayı hedefleyen ve yine her yıl gerçekleşen Geleneksel Kurum İçi “İcat Çıkar” Yarışması ile de farklı birimlerdeki TEB’lilerin ekip olarak fikir üretmeleri teşvik edilmiş, yenilikçi projeler yarıştırılarak takım ruhunu teşvik eden eğlenceli bir rekabet ortamı yaratılmıştır.

Şimdiye kadar Kıvılcım Portal aracılığıyla TEB’lilerin 372 inovasyon ve iyileştirme fikri hayata geçirilmiş, 53 proje üzerinde ise çalışılmaya devam edilmektedir.

Geleneksel TEB Akıl Fikir Buluşması
Her yıl TEB çalışanları, müşterileri ve dünyaca ünlü konuşmacıların katılımıyla gerçekleştirilen “Akıl Fikir Buluşması” 2014 yılında 7. defa gerçekleştirilmiştir.

Temalarımız;
2014 : Basit Düşün, Ezber Boz
2013 : Değişen Tüketici Trendleri için İnovasyon
2012 : Dijital Dünyada Yeni Nesil Bankacılık
2011 : Müşteri Deneyiminde İnovasyon
2010 : Gelecekten Bugüne İnovasyon
2009 : Zor Zamanları İnovasyon ile Aşmak
2008 : Açık İnovasyon

2014 yılı teması “Basit Düşün, Ezber Boz” olan etkinlikte sektörün önde gelen isimlerinden konuşmacılar müşterilerin beklentilerini karşılayacak ürün/hizmetleri geliştirmek için basit düşünerek inovatif çözümler üretmenin önemini vurgulamış, Kıvılcım Portal ve Kurumiçi İnovasyon Yarışmaları ile fikirlerini ileten en yaratıcı çalışanlar ve “Akıl Fikir Yarışması”nda dereceye giren müşteriler, üniversite öğrencileri, yeni mezunlar ve teknolojik girişimciler ödüllerini almıştır.

Üniversite Aktiviteleri - Akıl Fikir Kampüsü
TEB İnsan Kaynakları Grubu, 2014 yılında da kampüs aktiviteleri ile genç yeteneklere ulaşarak,  onları iş hayatı ile tanıştırmaya ve TEB’i tanıtmaya devam etmiştir. Koç, Galatasaray, Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, Sabancı, Bilkent, YTÜ, İstanbul, Marmara, Bahçeşehir, Hacettepe, 9 Eylül, Ege Üniversiteleri kampüslerinde tanıtım çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Akıl Fikir Kampüsü uygulamamız ise üniversitelerin 3. ve 4.sınıf öğrencilerine sıra dışı eğitimlerle inovasyon ile tanışıp, yenilikçiliğin ve yaratıcılığın desteklenip ödüllendirildiği bir çalışma ortamını tanıma,  TEB üst düzey yöneticileriyle keyifli sohbetler yapma fırsatı sunmaktadır. 2014 yılında gerçekleşen 4 aktiviteye 60 öğrencinin katılımı sağlanmış olup başarılı öğrencilere staj ve iş imkânı sağlanmıştır.

TEB İnovasyon Ödülleri
TEB, Türkiye’nin İnovasyon liderlerinin belirlendiği 2014 İnovaLİG yarışmasında İnovasyon Kaynakları kategorisinde “Türkiye’nin İnovasyon Şampiyonu” ödülüne hak kazanmıştır.

TEB, 2014 yılında gerçekleştirdiği TEB Girişim Bankacılığı ve Girişim Evi uygulamaları ve 2014 yılında hayata geçirdiği TEB Melek Yatırım Platformu ile BNP Paribas İnovasyon Ödülleri’ne layık görülmüştür.

TEB, İnsan Kaynakları alanında da, “Çalışana Değer Verme” ilkesi doğrultusunda başlattığı ve 2014 yılında devam ettirdiği En İyi İşyeri Yolculuğu uygulamaları ile IRB İnovasyon Ödülü’nü kazanmıştır.

TEB’de Kalite Çalışmaları
TEB’de operasyonel süreçlerin daha iyi ve verimli yönetilmesi amacıyla ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi uygulanmaktadır.

Yönetim sistemlerimiz entegre olarak yönetilmekte ve her yıl Bureau Veritas tarafından denetlenerek sürekli iyileştirme çalışmalarımıza kaynak sağlamaktadır. Ayrıca TEB Çevre Yönetim Sistemi belgesine sahip ilk mevduat bankası özelliğini taşımaktadır.

TEB’de Eğitim
TEB günümüzde finansal hizmetler sektörünün en önemli ayrıştırıcı unsurunun “nitelikli ve eğitimli insan gücü” olduğunun bilinciyle, çalışanlarının kişisel ve mesleki gelişimlerine en etkili şekilde destek olmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda düzenlenen eğitimler, kurum içi veya dışı kaynaklarla yürütülen gelişim ve değişim projeleri, eğitim merkezlerinin “iç müşteri hizmet standardının sağlanması” gibi konular eğitim faaliyetleri içinde yer almaktadır.

2014 yılında iç eğitmen kadromuzu genişleterek iç kaynaklarımızı etkin kullanma, gelişen eğitim teknolojilerini takip ederek dijital platformu eğitim programlarının parçası haline getirme konularında çalışmalar yapılmıştır.

2014 yılında TEB’de kişi başına düşen eğitim 74 saat olarak gerçekleştirilerek, 2013 yılında verilen eğitim saatinde %4 artış sağlanmıştır. Sınıf eğitimlerine  10.671 farklı TEB çalışanı katılmıştır. Eğitimlerin %59’u sınıf, %38’i e-öğrenme, %3’ü işbaşı eğitim olarak gerçekleşmiştir. 2014 yılında eğitimlerin %66’sı iç eğitmenlerimiz tarafından verilmiştir.

2014 yılında, Bankamız Eğitim ve Gelişim stratejileri ve hedefleri çerçevesinde,

Yukarıda yer alan sınıf-içi programlara ek olarak;