2014 FAALİYET RAPORU
PDF BNP PARIBAS GRUP İLETİŞİM ENGLISH

TEB FİNANSAL HİZMETLER GRUBU

TEB FAKTORING A.Ş.

Faaliyet gösterdiği sektörün en büyük ilk 3 firmasından biri olan TEB Faktoring, kurumsal ve ticari firmalar ile KOBİ’lere ihracat, ithalat ve yurt içi faktoring ürünleri ile hizmet vermektedir.
 
TEB Faktoring’in 2013 yılında 8,5 milyar TL olan iş hacmi, 2014 yılında yavaşlayan ekonomik büyüme paralelinde 9 milyar TL’ye yükselmiş, aktifleri ise %19’luk bir büyüme gerçekleştirmiştir. Türkiye’deki düşen faiz ortamına rağmen net kârını bir önceki yıl ile aynı seviyede tutmayı başaran Şirket’in özkaynak kârlılığı %22,93, aktif kârlılığı ise %1,27 olmuştur.

TEB Faktoring, faktoring sektöründe faaliyet gösteren şirketler ile kıyaslandığında en yüksek verimlilik ile çalışan firmalardan biridir.

2014 senesindeki toplam müşteri adedini 19.861’e çıkaran TEB Faktoring’in 2014 yıl sonu itibarıyla 2.757 aktif müşterisi, 18 şubesi ve 131 kişilik personeli bulunmaktadır.

TEB Faktoring, dünyanın en önemli ve en büyük faktoring organizasyonu olan Factors Chain International (FCI) üyeleri (76 ülkede, 275 üye) tarafından 2009 ve 2014 yılları arasında peş peşe dört defa olmak üzere toplamda 5 kez “En İyi İhracat Faktoring Şirketi” seçilmiştir. Şirket bu başarısını, 2014 senesinde de ihracat faktoringinde dünyada Bank of China’dan sonra en fazla işlem yapan Türk şirketi olarak devam ettirmiştir.

2014 senesi, önemli bir bölümünde seçim ekonomisinin yaşandığı, ekonomik büyümenin yavaşladığı bir yıl olmuştur. 2014 senesinde sigorta ürünlerine olan talep artmış olmasına rağmen bu ürün yaygın olarak kullanılabilir aşamada değildir.

TEB Faktoring, 2015 ve sonrasında, özellikle iç piyasaya yönelik kredi sigortası ürününün kullanılabilir hale geleceğini öngörmektedir. Bu alanda hızlı yol alan faktoring şirketlerinin de ilerde liderlik sıralamasını değiştirecek bir ürün geliştirmesi beklenmektedir. TEB Faktoring, bu ürünün altyapısını tamamlayarak önümüzdeki senelerde garantili faktoring işlemlerini gerçekleştirmeyi ve bu alanda pazar payını artırmayı hedeflemektedir.

2015 senesinde dünyadaki BNP Paribas şirketleri ile ortak geliştirilen ürünlerde daha fazla yol kat etmeyi planlayan TEB Faktoring’in bir diğer amacı da, Türkiye’yi faktoring sektöründe dünyanın önde gelen ülkeleri arasında temsil etmektir.

 

TEB PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş.

Portföy Yönetimi ve yatırım danışmanlığı alanında 3,7 milyar TL’nin üzerinde varlık büyüklüğünü yöneten ve sektördeki 6. büyük portföy yönetimi şirketi olan TEB Portföy, bireysel ve kurumsal yatırımcıların risk profiline uygun finansal enstrümanların optimum dağılımının belirlenerek portföylerinin en iyi şekilde yönetilmesini amaçlamaktadır.

Aralık 2014 itibarıyla TEB Portföy;

 

ve geniş bir dış dağıtım kanalına sahip olan bir portföy yönetim şirketidir.

Kuruluş tarihi 1999 yılı olan TEB Portföy, Haziran 2004’ten beri Varlık Yönetimi Hizmeti sunmaktadır. Şirket ayrıca 2005 yılı sonu itibarıyla “Kurumsal Varlık Yönetimi Hizmeti” sunmaya başlamıştır. Kurumsal Varlık Yönetimi Hizmeti; vakıf, dernek, kurum ve tüzel kişilerin varlıklarının yönetilmesi amacıyla oluşturulmuştur ve bono, mutlak getiri ve hisse olmak üzere 3 farklı kategoriden oluşan TL ve döviz bazlı modeller altında gerçekleştirilmektedir.

TEB Portföy’ün Euro Bölgesi’nde varlık yönetimi işinde ilk sıralarda yer alan BNP Paribas Investment Partners ile kurduğu sinerji, şirketin global güç olma yönünde attığı adımları hızlandırmıştır. TEB Portföy bu işbirliği sayesinde, birçok uluslararası şirket ile stratejik işbirliklerine imza atmaya devam etmektedir. Bu bağlamda uluslararası kurumsal yatırımcı potansiyeli taşıyan kurumlara yönelik Avrupa (Avusturya, İsviçre, Fransa, İngiltere) ve Doğu Asya’da (Japonya ve Singapur) birçok road-show gerçekleştirilmiştir.

TEB Portföy’ün yönetimini gerçekleştirdiği Japonya’da bulunan Turkish Equity Mother Fund yaklaşık olarak 128 milyon Euro’luk büyüklüğüyle Türkiye hisse senetlerine yatırım yapan en büyük Türkiye hisse fonlarından birisi olmuştur. Bunun dışında, yine TEB Portföy’ün yönetimini devraldığı Parvest Turkey Fonu (108 milyon Euro), danışmanlık verdiği Türkiye hisse senetlerine yatırım yapan diğer yabancı fonlar (33 milyon Euro) ile bu klasmanda Türkiye’nin en büyük Fon Yöneticisi olmuştur.

TEB Portföy yeni ürünlerin tasarlanması ve ortaya çıkarılması konularına büyük önem vermektedir.
TEB Portföy, inovatif bir kültürün parçası olarak, Türkiye’de Eurobond Fonu, BRIC Fonu, Mutlak Getiri Hedefleyen Fonu ve Taktik Dağılım Fonu’nu kurarak öncü portföy yönetim şirketleri arasında yerini almıştır.

Yatırımcılar tarafından büyük talep gören TEB Özel Sektör Tahvil Bono Fonu, TEB Eurobond Fonu ve Mutlak Getirili temalı fonlar TEB Portföy tarafından 2014’te yatırımcılara sunulan lokomotif ürünler olmuşlardır.  

2014 yılında TEB Portföy’ün yönettiği fonların genelinde yüksek performans sağlanmıştır.
2014 sonu itibarıyla, TEB Portföy’ün yönettiği lokomotif yatırım fonlarının çoğu referans karşılaştırma ölçütlerinin üzerinde getiri sağlarken, performans yurt dışı fonlarda ve pay senedi ağırlıklı Emeklilik fonunda da, ön sıralarda yer almış, Özel Sektör Tahvil Bono fonunda kuruluşu olan Mayıs 2013’ten itibaren 1. sırada bitirmiştir.

Sermaye piyasaları açısından 2015’in 2014’e göre daha zor bir yıl olması beklenmektedir.
Haziran 2015’te gerçekleşecek olan genel seçimler politik taraftaki belirsizlikleri artırırken, ABD Merkez Bankası Fed’in Amerikan ekonomisindeki toparlanmayla paralel varlık alım programını sonlandırdıktan sonra faiz artırma sürecine geçecek olması, Avrupa ve Japonya’da yaşanan ekonomik durgunluklar karşısında verilen savaşlar, Çin’den gelen son 24 yılın en düşük büyüme verileri ve Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerginlik sonucunda Rus ekonomisinde görülen bozulma, 2015’in zor bir yıl olacağına yönelik öngörüleri güçlendirirken, global ve Türkiye sermaye piyasalarında son derece volatil bir yıl olacağını da göstermektedir.
Bahsedilen uluslararası konjonktür içinde, TEB Portföy 2015 yılında da, inovatif yaklaşımı çerçevesinde yeni ürünlerin halka arzını sürdürecek ve yatırımcılarını doğru zamanlama ile doğru yatırım seçeneklerine yönlendirerek, yurt içi ve yurt dışı paydaşları ile birlikte, pazar payını artırabilecek işbirliği fırsatlarını geliştirerek piyasalarda oluşabilecek negatif risklere karşı müşterilerini ve kendisini korumaya devam edecektir.

 

TEB YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.

TEB Yatırım Menkul Değerler A.Ş., 1996’da faaliyetlerine başlamıştır. Şirket, Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri kapsamında sermaye piyasası faaliyetleri gerçekleştirmektedir.

TEB Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin hizmetleri arasında;

bulunmaktadır.

TEB Yatırım’ın vizyonu, sermaye piyasası faaliyetlerinde en iyi ve en güvenilir aracı kurumlardan biri olmak, ileri teknolojiyle müşteri taleplerine ve piyasa eğilimlerine göre yasalar ve etik kurallardan taviz vermeden üst düzeyde rekabet ederek müşteri portföyünü artırmak ve en yüksek müşteri memnuniyeti sağlamak olarak belirlenmiştir. Şirket, bu vizyon çerçevesinde,

müşterilerine en iyi hizmeti sunma misyonunu üstlenmiştir.

TEB Yatırım, yurt içi ve yurt dışındaki müşterilerine geniş ürün ve hizmet yelpazesi ile yatırımcı profiline göre farklılık gösteren hizmet kanalları aracılığıyla ulaşmaktadır. Bu kapsamda pay senedi, vadeli işlemler, yatırım fonu, tahvil-bono ve repo gibi yatırım hizmetleri ve kurumsal finansman, araştırma, uluslararası sermaye piyasaları, yatırım merkezleri ve internet şubesi gibi farklı müşteri gruplarına özel çözümlere yönelik farklılaşmış kanallar, TEB Yatırım çatısı altında toplanmıştır.

TEB Yatırım’ı sektöründe farklılaştıran unsurlar;

TEB Yatırım, 2014 yılı itibarıyla Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasası’nda 71.787 milyon TL işlem hacmine sahip olarak %4.11 pazar payı ile 7. sırada yer almıştır. Borsa İstanbul A.Ş. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda ise Şirket’in işlem hacmi 94.679 milyon TL, pazar payı %10.89 olmuştur. Bu değerler Şirket’i 2. sırada konumlandırmıştır.

 

THE ECONOMY BANK N.V.

The Economy Bank N.V., 1998 yılında Hollanda’da kurulmuştur. Banka’nın misyonu uluslararası ticaret ve emtia finansmanı alanında uzmanlaşmış hizmet sağlayıcısı kimliğiyle, Türkiye ve Avrupa finansal piyasalarının en etkin ve hizmet odaklı katılımcılarından biri olmaktır.

TEB N.V., dünyadaki en büyük finansal kuruluşlardan biri olan BNP Paribas ailesine 2005 yılında katılmıştır. BNP Paribas’nın geniş muhabir ağı sayesinde müşterilerine dünya çapında 78 ülkede hizmet sunmaya başlayan Banka, BNP Paribas’nın kredi-risk analiz sistemlerinden de yararlanarak grup sinerjisini ticaret ve emtia finansmanı portföylerine başarıyla yansıtmaktadır.

TEB N.V.;

ile öne çıkmaktadır.

2014 yılı performansı
TEB N.V., önceki yıllarda olduğu gibi, 2014 yılında da sektör ortalamalarının üzerinde likidite ve sermaye yeterliliği oranları ile faaliyetlerine devam etmiştir.

Banka’nın 2014 yıl sonu bilanço toplamı 504,7 milyon Euro olarak gerçekleşmiş, özkaynakları önceki yıla göre 5,7 milyon Euro artarak 105,5 milyon Euro’ya ulaşmıştır.

2014 yılında TEB N.V.’nin brüt faaliyet geliri 15,6 milyon Euro olmuştur. 2014 yılında faiz gelirleri 25,7 milyon Euro, net komisyon ve ücret gelirleri 3,7 milyon Euro olarak kaydedilmiştir. 2014 yılı için spesifik kredi karşılık giderleri 1,7 milyon Euro seviyesinde olmuştur. 2014’te TEB N.V.’nin karşılıklar ve vergi sonrası net kârı 4,6 milyon Euro’ya, özkaynak tutarı ise 105,5 milyon Euro’ya ulaşmıştır.

2014 yılında TEB N.V.’nin aracılık ettiği ticari işlem hacmi ise 1,1 milyar Euro seviyesinde gerçekleşmiştir.

Uzman kadrosu, sağlıklı mali verileri ve uzun yıllara dayanan yüksek kaliteli hizmetleri ile paydaşlarının beğenilerini kazanmış olan TEB N.V., 2015 yılında da müşteri memnuniyeti ve etkin risk yönetimi politikalarına bağlı kalarak müşterilerine ticaret ve emtia finansmanı çözümleri sunmayı sürdürecektir.