2014 FAALİYET RAPORU
PDF BNP PARIBAS GRUP İLETİŞİM ENGLISH

DÜNDEN BUGÜNE TEB

1927’de İzmit’te Kocaeli Halk Bankası T.A.Ş. unvanıyla faaliyetlerine başlayan TEB 1982 yılında Çolakoğlu Grubu tarafından satın alınmıştır. Aynı yıl Banka’nın unvanı Türk Ekonomi Bankası A.Ş., şirket merkezi de İstanbul olarak değiştirilmiştir.

1980’li yıllarda dış ticaret finansmanı ve yatırım bankacılığı alanlarına odaklanan TEB, 2000 yılının
Şubat ayında sermayesini yatırımcılara açmıştır. TEB payları Borsa İstanbul Ulusal Pazarı’nda, payları temsil eden depo sertifikaları ise Londra Borsası’nda kote alınmış ve işlem görmeye başlamıştır.

10 Şubat 2005 tarihinde TEB, 2013 yılı itibariyle 78 ülkede faaliyet gösteren ve Euro Bölgesi’nin lider bankalarından BNP Paribas ile ortaklık anlaşması imzalamıştır. Böylece TEB, uluslararası piyasaların en saygın isimlerinden BNP Paribas Grubu ile işbirliğine giderek global vizyonunu daha da ileriye taşımıştır.

2009 yılında BNP Paribas Grubu’nun Fortis Bank Belçika ve Fortis Bank Lüksemburg’un çoğunluk paylarını satın alması sonucunda BNP Paribas Grubu, Fortis Bank A.Ş. Türkiye’nin (Fortis Bank) büyük ortağı haline gelmiştir. Bunu takiben, TEB’in dolaylı çoğunluk hissedarları BNP Paribas Grubu ve Çolakoğlu Grubu, TEB ile Fortis Bank’ın TEB markası altında birleşmesi konusunda anlaşmaya varmış ve 14 Şubat 2011’de iki bankanın yasal birleşmesi tamamlanmıştır.

Birleşme sonucunda, TEB Holding TEB’de %55 oranında çoğunluk hisselerine sahip olup, Çolakoğlu Grubu ile BNP Paribas ise TEB Holding A.Ş.’de %50’şer hisse oranına sahip bulunmaktadır.

TEB payları, Borsa İstanbul Ulusal Pazarı’na kote iken 14 Kasım 2014 tarihinde sermaye piyasası Kurulu düzenlemeleri gereğince yeterli çoğunluk payına sahip olan hakim ortaklar adına BNP Paribas Fortis Yatırımlar Holding A.Ş. ortaklıktan çıkarma hakkını kullanmak için başvuruda bulunmuş, mevzuat gereği öncelikle diğer ortaklar satma hakkını kullanmıştır. Hak düşürücü 3 aylık sürenin 16 Şubat 2015 tarihinde sona ermesinin ardından hakim ortaklar açısından ortaklıktan çıkarma süreci başlamıştır. 2015 yılının ilk yarısında sürecin tamamlanması öngörülmektedir.

TEB, BNP Paribas grubunun dünya çapındaki teşkilatı ve ekspertizinden de yararlanarak müşterilerine, Kurumsal, KOBİ, Hazine ve sermaye piyasaları, bireysel ve özel bankacılık hizmetlerinin yanı sıra iştirakleri aracılığıyla da, yatırım, leasing, faktoring, sigorta ve portföy yönetimi alanlarında geniş bir yelpazeye dağılmış finansal hizmet ve ürünler sunmaktadır.

2014 yıl sonu itibarıyla TEB,

aracılığı ile hizmet sunmaktadır.

BNP Paribas’nın gücünden ve 78 ülkedeki teşkilatından destek alan Banka, müşterilerinin BNP Paribas’nın global vizyon ve imkanlarından yararlanmasını sağlamaktadır. BNP Paribas ile kurulan sinerjik işbirliği, Banka’nın küresel pazardaki gelişmeleri sürekli ve yakından takip edebilmesini de mümkün kılmaktadır.