Yazarkasa POS

  Paylaş
  Yazarkasa POS nedir?

  Kayıt dışı ekonomi ile mücadele konusunda, Maliye Bakanlığı’nın eylem planı doğrultusunda, yazarkasa ve POS’un entegre edilerek, verilerin Maliye Bakanlığı’na anlık iletilmesini sağlayan, bütün banka kartlarıyla uyumlu cihazlardır. Satış sonrası fiş/fatura bilgilerinin anında Gelirler İdaresi Başkanlığı’na iletilmesiyle, elektronik ortamda kontrol ve denetim sağlanacaktır.

  Neden gereksinim duyulmaktadır?

  06.06.2012 tarih ve 28315 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 70 seri no’lu Ödeme Kaydedici Cihaz Genel Tebliği uyarınca, Maliye Bakanlığı tarafından ‘’Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar’’ olarak tanımlanan cihazların zorunlu kullanım şartı koşulmuştur. Yeni nesil ödeme kaydedici cihazların, hızlı ve anlık mali denetimi sağlayacak olması bu sistemi gerekli kılmaktadır. Ödeme Kaydedici Cihaz Genel Tebliği'ne ulaşmak için tıklayın.

  Hemen cihaz satın alabilmek için yapılması gerekenler nelerdir?

  29/06/2013 tarihinde yayınlanan tebliğe göre, mükelleflerin 1 Ekim 2013'e kadar yazarkasa POS faturasını almaları yasal sorumluluklarını yerine getirmeleri için yeterlidir.

  Tebliğ'e göre, mükelleflerin, fatura kesildikten sonra 90 gün içinde (01.01.2014'e kadar) fiziksel olarak cihazı kullanmaya başlamaları gerekmektedir.

   

  Yazarkasa POS Marka, fiyat ve satın alım detayları

  Maliye Bakanlığı tarafından modelleri onaylanan / onay sürecinde olan ve TEB tarafından desteklenen Vera, Arçelik Beko ve Ingenico  yazarkasa POS markalarından birine TEB POS yazılımı ile sahip olabilirsiniz.

   


  Fiyat
  Onay SüreciTeslimat
  Vera 1.100 TL + %8 KDV
  Onaylı Cihaz
  Yasal Süre içerisinde
  Arçelik Beko 1.198 TL + %8 KDV Onaylı Cihaz Yasal Süre içerisinde
  Hugin 830 USD +%8 KDV Onaylı Cihaz Yasal Süre içerisinde
  Ingenico 1.860 TL  Onaylı Cihaz Yasal Süre içerisinde

  Cihazlar tarafından desteklenen POS fonksiyonları

  • Vera: Satış, İade, İptal, Günsonu işlemleri yapılabilmektedir. Vera yetkili bayilerinden cihaz alımını yapabilmektesiniz. TEB kartlarınızla alacağınız cihazlarda size özel sunduğumuz paketlerimizden yararlanabilirsiniz. Vera : 444 22 62 
  • Arçelik Beko: Satış, İade, İptal, Günsonu işlemleri yapılabilmektedir. Arçelik bayilerinden cihaz alımını yapabilmektesiniz. TEB kartlarınızla alacağınız cihazlarda size özel sunduğumuz paketlerimizden yararlanabilirsiniz. Arçelik : 0212 548 88 05

  POS CİRO TAAHAHÜDÜ


  POS KOMİSYON ORANIPOS KOMİSYON ORANI
  POS KOMİSYON ORANI
  2,60%3,25%3,90%
  Taahhüt Süresi 12 AY 12.000 TL Ciro 8.000 TL Ciro 6.000 TL Ciro
  Taahhüt Süresi 24 AY 6.000 TL Ciro
  4.000 TL Ciro
  3.000 TL Ciro
  Taahhüt Süresi 36 AY 4.000 TL Ciro 2.750 TL Ciro 2.000 TL Ciro

  Ciro taahhüdü veren üye işyerlerimize cihaz bedeli taahhüt süresi ayları boyunca cihazı aldıkları kredi kartına (+) bakiye olarak yansıtılacaktır. Örneğin 12 ay taahhüt veren üye işyerimiz kredi kartına, cihaz bedeli / 12 = XX TL 12 ay boyunca (+) bakiye olarak geçecektir. (Slip ibrazı gerekmektedir)

   

  BUSSINESCARD HARCAMA SÖZÜ 

  TEB Business Card ile 36 ay boyunca aylık 4.000 TL ya da 24 ay boyunca aylık 6.000 TL harcama sözü veren üye işyerlerimizin yazarkasa POS'u TEB'den.

  *Taahhüt tutarı 1 adet cihaz için geçerlidir. Hesaba komisyon iadesi yapılabilmesi için üye iş yerinin aylık cirosunun minimum 1,500 TL olması gerekmektedir.

  Hemen cihaz satın alabilmek için yapılması gerekenler nelerdir?

  29/06/2013 tarihinde yayınlanan tebliğe göre, mükelleflerin 1 Ekim 2013’e kadar yazarkasa POS faturasını almaları yasal sorumluluklarını yerine getirmeleri için yeterlidir. Dileyen üye işyerimiz, işbirliği içinde olduğumuz, onay sürecini tamamlamış ya da onay süreci devam eden cihaz bayilerinden TEB Business Card ya da TEB Bonus Card’ı ile yazarkasa POS cihazını satın alabilir. Tebliğ’e göre, mükelleflerin, fatura kesildikten sonra 90 gün içinde (01.01.2014’e kadar) fiziksel olarak cihazı kullanmaya başlamaları gerekmektedir. Faturalarını aldıktan sonra satış slipleri ile birlikte şubelerimize gelen ve taahhüt imzalayan tüm üye işyerlerimizin cihaz kurulumlarını yasa süre içinde gerçekleştireceğiz.

  Cihazın satın alınmasından kurulumuna kadar olan işlem sırası nedir?

  • Mükellefler vergi dairesinden izin yazısını alır.
  • İzin belgesiyle birlikte satın alma işlemini gerçekleştireceği yazarkasa POS firmasından faturasını alır.
  • En yakın TEB Şubesi’ne giderek kredi kartı ve POS cirosu taahhüdünü imzalar.
  • Cihazın kurulumu sağlanır.
  • Tanınmış olan 90 günlük süre içerisinde fatura ve 1 no’lu fiş ile vergi dairesine gidilerek cihaz kayıt işlemleri yaptırılır.
  Sayfa içeriğini puanla