DCC POS

DCC POS
  Paylaş

  DCC POS Nedir?

  TEB DCC (Dynamic Currency Conversion/Dinamik Kur Dönüşümü) POS uygulaması, yurt dışı kartlarıyla yapılan harcamalarda, kartın işlem yapabildiği para birimlerini kullanmalarını sağlayan bir ödeme çözümüdür.

  Kimler Kullanır?

  TEB DCC POS uygulamasını kullanması beklenen hedef kitle turistler/yurtdışı kartı kullanan müşterilerdir.

  Ne İşe Yarar?

  TEB DCC POS uygulamasıyla, müşterinin ödeme tutarını, ödeme anında, kendi para biriminde ödemesi ve ekstresine kendi para biriminde yansıyacak şekilde görebilmesi sağlanmaktadır. Uygulama, 12 farklı para birimini desteklemektedir.*

  *United States Dollar (USD), Euro (EUR), British Pound (GBP), Japanese Yen (JPY), Russian Rouble (RUN), Australian Dollar (AUD), Canadian Dollar (CAD), Danish Krone (DKK), Norwegian Krone (NOK), Saudi Riyal (SAR), Swiss Franc (CHF), Romanian Leu (RON).

  Nasıl Çalışır?

  Yurt dışı kart DCC POS'a okutulduğunda, POS, kartın hangi ülkeye ait olduğunu ve kartın işlem yapabileceği para birimlerini tespit eder. Para birimi DCC sistemine kayıtlı ise POS, girilen TL, USD, EURO veya GBP tutarı otomatik olarak bu para birimine çevirerek, müşteriye POS üzerinden ödeme seçeneği olarak sunar.

  Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Her işlemde, işlem öncesinde kart sahibine DCC işlem yapmak isteyip istemediği sorulmalıdır. Kart sahibi istemiyorsa DCC işlem yapılmamalıdır.
  • Üye iş yeri kart sahibini, DCC işlemin nasıl yapılacağına dair bilgilendirmelidir.
  • İşlem sırasında uygulanacak kur marjı (mark-up) kart sahibine gösterilmelidir.
  • Kart sahibine DCC’nin bir ödeme seçeneği olduğu ve işlem anında DCC kullanmak zorunda olmadığı bilgisi verilmelidir. Kart sahibinin DCC’yi seçmesine neden olabilecek bir dil kullanılmamalıdır.

  DCC İşlem Sırası

  1.  Yurt dışı kart POS’tan geçirilince Döviz Kodu (TL, USD, EURO, GBP) seçilir (Bu işlem üye işyerinin hesabına işlemin hangi kurdan geçmesini istediğini belirler).
  2. Tutar girilir.
  3. DCC ile devam edip etmeyeceği sorgusu çıkar (Yeşil tuşa basılırsa, işlem DCC ile devam eder;  kırmızı tuşa basılırsa normal yurt dışı işleme döner).
  4. Kart sahibi uygulamayı kabul edip şifresini girer.
  5. İşlem tamamlanır.
  6. Slibin üzerinde, kart sahibine ne kadarlık komisyon yansıyacağı, işlem tarihinin kuru ve kendi para biriminde tutarın karşılığı bilgi amaçlı çıkar.
  7. Üye İşyeri’ne tutarın tamamı, ertesi gün, TL, EUR, USD veya GBP olarak geçer.
  8. Tutar, kart sahibinin ekstresine komisyonlu olarak yansır.

  İşyeri için Avantajları Nelerdir?

  • TEB DCC POS uygulamasını kullanan işyeri, DCC işlemler için, % 0 komisyonla ertesi gün DDC işlemleri yapma şansını yakalayacak; uygulamanın maliyeti kart sahibinin bir sonraki ekstresine yansıtılacaktır. Böylelikle, üye işyerinin komisyon maliyeti, kart sahibinden alınan ücret ile karşılanmış olacaktır.
  • TEB POS DCC hizmeti ile işyeriniz turist müşterileriniz tarafından tercih edilecektir.
  • Müşteri, ekstresine yansıyacak tutarı anında ve kendi para birimine çevrilmiş şekilde göreceğinden, harcama sonrası itirazların önüne geçilmiş olacaktır.
  • TEB DCC POS üzerinde yapılacak satış işlemleri, üye işyerinin tercihine göre ekstre hesabına TL, USD, EURO veya GBP olarak yansıyacaktır.

  Kart Sahibi için Avantajları Nelerdir?

  • TEB DCC POS kullanmayan bir yabancı kart sahibine, normal bir yurt dışı işleminden yaklaşık % 5 kur farkı uygulanmaktadır. Kart sahibi, TEB DCC POS uygulamasını kullandığı takdirde, işlem esnasında baştan ne kadarlık komisyon yansıyacağını bilecek ve işlem anında kur farkını ödemiş olacaktır.
  Kart sahibinin harcaması, ekstresine kendi ülkesinin para cinsinden yansıyacaktır.
  Sayfa içeriğini puanla