Hazine Ürünleri

Hazine Ürünleri
  Paylaş

  HAZİNE ÜRÜNLERİ

  FORWARD

  Kur riskinden firmanızı koruyun

  Forward; belirli bir döviz tutarının, gelecek bir tarihte bugünden belirlenen bir kur ile alımı veya satımı için yapılan sözleşmedir. Dış ticaret hacmi olan müşterilerin kur riskini hedge etmek için kullandıkları bir türev üründür. Forward kur, iki para birimi arasındaki faiz farkını kullanarak bugünkü kurun “gelecekteki değeri”nin hesaplanmasıdır.

  İhracatçı müşteriler döviz satım maliyetlerini, ithalatçı müşteriler döviz alım maliyetlerini forward işlemi ile sabitlemiş olur. 

  Forward’ın Özellikleri:

  • Şartları taraflar arasındaki özel anlaşmayla belirlenir

  • Fiyat taraflar arasında anlaşılan vade tarihi icin belirlenir.

  • Hem alıcı hem de satıcı için geri dönülemez yükümlülük söz konusudur.

  • Tezgah üstü (OTC) piyasada işlem görür.

   

  Forward’ın Avantajları:

  • Döviz üzerinden alacaklarınızı veya borçlarınızı değişken piyasa ortamında güvenceye alır, kur riskinden korunmanızı sağlar.

  • Faaliyet gelirlerinizi, nakit akışınızı ve fiyatlama stratejilerinizi sağlıklı bir şekilde oluşturmanıza yardımcı olur.

   

  FUTURES

  Döviz, hazine bonosu, tahvil gibi değerleri veya borsalarda işlem gören pamuk, demir petrol gibi ürünleri belli bir tarihte ve belli bir fiyattan alma veya satma sözleşmeleridir. Futures işlemleri forward kontratlardan ayıran en büyük özellik standartları önceden belirli kontratlar olması ve bu tip işlemler için kurulan özel borsalarda işlem görmeleridir. Toplam pozisyonun her gün sonunda potansiyel kar/zarar'ı düşüldükten sonra belli bir taşıma teminatı oranı ile izlenerek özellikle kredi limitleri'ni bloke etmek istemeyen müşterilere hitap eder.

  OPTIONS

  Opsiyon; bir finansal enstrümanın (döviz, menkul kıymet, emtia vb.) belirli bir tarihte ve belirli bir fiyattan belirli bir miktarda satın alma veya satma hakkını bir prim karşılığında alıcısına verir. Diğer yandan satıcısına da tahsil edeceği prim karşılığında satma veya satın alma yükümlülüğünü getirir. Amerikan Tipi opsiyonlar vade süresince, Avrupa Tipi opsiyonlar ise vade sonunda, sahibine kullanılıp kullanılmama hakkı tanıyan enstrümanlardır.

  Opsiyonlarda, alıcı prim ödeyerek alma veya satma hakkını satın alırken; satıcı ise alma veya satma yükümlülüğü altına girerek prim kazanır.

  Basit (Vanilla) Opsiyon

  Opsiyon; belirli miktarda döviz tutarını önceden anlaşılmış bir tarihte ve önceden anlaşılmış bir fiyattan satın alma veya satma hakkını bir prim karşılığında alıcısına veren, satıcısına da tahsil edeceği prim karşılığında satma veya satın alma yükümlülüğü getiren sözleşmedir.

  Dış ticaret hacmi olan müşterilerin kur riskini hedge etmek için kullandıkları bir türev üründür.

  • İhracatçı firmalar döviz cinsi alacaklarının kur riskinden korunmak için “döviz satma hakkı” veren opsiyonlar kullanırlar.

  • İthalatçı firmalar döviz cinsi borçlarının kur riskinden korunmak için “döviz alma hakkı” veren opsiyonlar kullanırlar.

   

  SWAP

  Değişken faizli borcunuzu sabit faiz ile değiştirebilir, USD cinsinden bir yükümlülüğünüzü EUR ya da TL‘ye çevirerek beklentileriniz doğrultusunda faiz ve kur riskinden korunabilirsiniz.

   

  Sayfa içeriğini puanla