2012 Faaliyet Raporu
Anasayfa PDF İndir BNP Paribas Grup İletişim English

DÜNDEN BUGÜNE TEB

85 yıl önce İzmit’te Kocaeli Halk Bankası T.A.Ş. unvanıyla faaliyetlerine başlayan TEB 1982 yılında Çolakoğlu Grubu tarafından satın alınmıştır. Aynı yıl Banka’nın unvanı Türk Ekonomi Bankası A.Ş., şirket merkezi de İstanbul olarak değiştirilmiştir.

1980’li yıllarda dış ticaret finansmanı ve yatırım bankacılığı alanlarına odaklanan TEB, 2000 yılının Şubat ayında sermayesini yatırımcılara açmıştır. TEB hisseleri, 31 Aralık 2012 itibarıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Ulusal Pazarı’nda TEBNK sembolü ile işlem görmektedir. Banka’nın hisse senetlerini temsil eden Depo Sertifikaları Londra Borsası’na da kotedir.*

10 Şubat 2005 tarihinde TEB, dünyanın 6., Euro Bölgesi’nin en büyük bankası olan ve 80 ülkede faaliyette olan BNP Paribas ile ortaklık anlaşması imzalamıştır. TEB, uluslararası piyasaların saygın isimlerinden BNP Paribas ile işbirliğine giderek global vizyonunu daha da ileriye taşımıştır.

2009 yılında BNP Paribas Grubu’nun Fortis Bank Belçika ve Fortis Bank Lüksemburg’un çoğunluk hisselerini satın alması sonucunda BNP Paribas Grubu, Fortis Bank A.Ş. Türkiye’nin (Fortis Bank) büyük ortağı haline gelmiştir. Bunu takiben, TEB’in dolaylı çoğunluk hissedarları BNP Paribas ve Çolakoğlu Grubu, TEB ile Fortis Bank’ın TEB markası altında birleşmesi konusunda anlaşmaya varmış ve 14 Şubat 2011’de iki bankanın yasal birleşmesi tamamlanmıştır.

Birleşme sonucunda, TEB Holding TEB’de %55 oranında çoğunluk hisselerine sahip olup, Çolakoğlu Grubu ile BNP Paribas ise TEB Holding A.Ş.’de %50’şer hisse oranına sahip bulunmaktadır. Yasal birleşmenin ardından operasyonel birleşmesini de süratle ve başta müşterileri olmak üzere tüm paydaşları için hiçbir sorun yaratmadan tamamlayan TEB, Türk Bankacılık tarihinin en başarılı birleşmelerinden birini gerçekleştirmiştir. 2011 yılının ikinci yarısından itibaren büyümeye odaklanan Banka, 2012 yılında büyümeyi kârlılıkla da birleştirmeyi başarmıştır.

Birleşmenin maliyetlerinin geride kaldığı bir yıl olarak 2013 yılı TEB için verimliliğin odakta olacağı bir yıl olacaktır.

*TEB Hissesi’nin güncel bilgileri ise www.teb.com.tr internet adresinden takip edilebilir.