2012 Faaliyet Raporu
Anasayfa PDF İndir BNP Paribas Grup İletişim English

KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK

Kurumsal sosyal sorumluluğu bir iş yapış biçimi olarak kabul eden TEB, paydaşlarının önceliklerini ve temel değerlerini kurumsal öncelikleri olarak gören ve toplumsal mirası koruyan bir banka olma misyonuyla hareket etmektedir.

TEB, gelecek nesillere yatırım yaparken sürdürülebilir bir ekonomi, çevre ve toplum yaratmaya katkı sağlayan uygulamaları da desteklemektedir.

Kurumsal olarak etkilediği sosyal, çevresel ve ekonomik alanlarla ilgili iş süreçlerini ve operasyonlarını düzenli olarak izleyen TEB, aynı zamanda çalışanlarının toplumsal sorunlarda çözümün bir parçası olabilmeleri amacıyla gönüllü katılımları teşvik etmektedir.

KOBİ Bankacılığı, KOBİ Akademi, KOBİ TV
TEB, ekonomik kalkınmanın temel taşlarından biri olan KOBİ’leri öncelikli paydaşları arasında görmektedir. KOBİ’lerin finans dışı alanlarda kendilerini geliştirmeleri ve gelecekte de varlıklarını daha güçlü biçimde sürdürebilen güçlü kurumlar olabilmeleri amacıyla TEB KOBİ Bankacılığı tarafından yürütülen çalışmalar KOBi Akademi bünyesinde KOBİ’lerin hizmetine sunulmaktadır. Banka’nın kurumsal sorumluluk politikasının öncelikli ilkelerinden biri olan Paydaş Katılımı stratejisi ile hareket eden platform, KOBİ’lerin kurumsal olarak ihtiyaç duyabilecekleri tüm güncel bilgiyi sunmaktadır.

TEB KOBİ Kurumsal Sosyal Sorumluluk Konferansları
Tedarik Zinciri Yönetimi, Markalaşma ve Farklılaşma gibi konuların KOBİ’lerin temel sorunları olduğundan yola çıkarak 2012 yılında sektörlere özel düzenlenen Kurumsal Sosyal Sorumluluk Konferansları bu amaçla Bursa ve Kahramanmaraş’ta gerçekleştirilmiştir. Kurumsal Sosyal Sorumluluk uzmanı ve sektör temsilcilerinin sunumlarıyla gerçekleşen konferanslarda kurumsal sosyal sorumluluğun KOBİ’lerin temel sorunlarında ne şekilde çözüm getirebileceği tartışılmış ve bu konuda KOBİ’ler arasında bilincin artması amaçlanmıştır.

TEB Tedarikçi Konferansı
TEB’in tedarikçilerinin kurumsal sorumlulukla ilgili alanlarda bilinçlenmesi, kaynakların doğru kullanılması konusunda farkındalıklarının artması için Enerji Verimliliği konulu konferans düzenlenmiştir. Konunun uzmanları, enerjinin verimli ve sürdürülebilir kullanımı konusunda TEB ile tedarikçi konumunda iş ilişkisi olan şirketleri bilgilendirmiştir.

TEB Aile Akademisi
2012 yılında TEB Bireysel Bankacılık Birimi tarafından başlatılan TEB Aile Akademisi TEB’in kilit paydaşı olan müşterileriyle yüz yüze, doğrudan bir araya geldiği önemli bir diyalog platformudur. TEB, etki alanının en önemli bölümünün gelişmekte olan toplumlarda finansal hizmetlere erişim ve bilinçlendirme çalışmaları olduğunun farkındadır. Türkiye’nin refah seviyesinin artırılmasında toplumun en temel birimi olan ailelerin ekonomisinin doğru yönetilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle TEB finansal okuryazarlığı şubeleri aracılığıyla tüm Türkiye’de yaygınlaştırmayı misyon edinmiştir.

Uzun vadede toplumda bankacılık işlemlerine ilişkin bilgileri artırmayı, tasarruf ve birikim bilincini yerleştirmeyi hedefleyen bu platformda TEB şubelerinde düzenlenen seminerlerle ailelere, bütçe yönetimi ve birikimlerini hangi finansal araçlarla değerlendirebilecekleri konusunda yol gösterilmesi planlanmaktadır.

TEB Anadolu Burs Programı
“Eğitim herkesin hakkı” ilkesinin savunucuları arasında yer alan TEB, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olan Koç Üniversitesi’nin Anadolu Bursiyerleri Programı’nı 4 öğrenciyle desteklemektedir. Ülke genelinde ihtiyaç sahibi öğrencilere erişebilen bu program sayesinde üstün öğrenciler üniversitenin sağladığı ayrıcalıklardan faydalanabilmekte, üniversite de ülkenin parlak gençleriyle bilime daha fazla katkı sağlamaktadır. 2011-2012 yılında başlayan bu işbirliği sayesinde 4 öğrencinin tüm eğitim masrafları 5 yıl boyunca karşılıksız olarak TEB tarafından sağlanacaktır.

Gençlik Treni
Geleceğe ve gençlere yatırım yapmayı amaç edinen TEB, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Ulaştırma Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçirdiği “Gençlik Treni Projesi”ne destek olmuştur. Gençlere Türkiye’yi tanıma fırsatı sunan proje, 29 Haziran-19 Temmuz tarihleri arasında 7 hat üzerinde hayata geçirilmiştir. 19-29 yaşlarındaki yaklaşık 2000 genci Türkiye’nin dört bir yanına taşıyan tren, katılımcılara farklı bölgelerdeki akranlarıyla tanışma ve Türkiye’nin tarihi ve doğal güzelliklerini yerinde görmeleri fırsatı sağlamıştır.

TEB, BNP Paribas WTA Championships’in isim sponsoru olmuştur. 
Dünyada en yaygın 5 spordan biri olan ve 6 kıtada, 200 ülkede yaklaşık 100 milyon aktif sporcuyu buluşturan tenisi Türkiye’de sadece televizyon aracılığıyla izlenen bir spor dalı olmaktan çıkartmak amacıylaTEB, BNP Paribas WTA Championships’in isim sponsoru olmuştur. Banka, dünyanın en prestijli kadın tenis turnuvasının 3 yıllık bir süre boyunca Türkiye’de düzenlenmesinin ülke tanıtımına ve ekonomisine katkısının oldukça önemli bir boyutta olduğuna inanmaktadır.

TEB, spor yatırımlarına devam ediyor.
Gençlere alternatif yeni spor alanları yaratmak TEB’in en önemli amaçları arasında yer almaktadır. Bu amaç doğrultusunda tenisin Türkiye’de yaygınlaştırılmasını sağlamak için Türkiye Tenis Federasyonu’nun ana sponsoru olan TEB, 18 yaş altı tenisçilere alt yapı desteği vererek Türkiye’den yıldız tenisçilerin yetişmesini amaçlamaktadır.

Sokak Tenisi aktivitesi ile tenisi tüm Türkiye’de sokağa indirerek tenisi sevdirmek ve lisanslı sporcu yetişmesini teşvik etmek vizyonu ile hareket eden TEB, spor yatırımlarını gelecekte de sürdürecektir.