2012 Faaliyet Raporu
Anasayfa PDF İndir BNP Paribas Grup İletişim English

TEB FİNANSAL HİZMETLER GRUBU

TEB FAKTORING

TEB Faktoring, sektörün en büyük ilk 3 firmasından biridir. Şirket; 2012 yılında ihracat, ithalat ve yurt içi faktoring ürünleri ile kurumsal ve ticari firmalar ile KOBİ’lere hizmet vermeye ve iş hacmini artırmaya devam etmiş, bir önceki yıla göre kârını %55 oranında artırmıştır.

TEB Faktoring 2012’de Türk Lirası bazında cirosunu bir önceki yıla göre %16 büyüterek 2012 yılını 7 milyar TL ciro ile kapatmıştır.
Özkaynak kârlılığı %37.34; aktif kârlılığı ise %1.92 olarak gerçekleşmiştir. Şirket, faktoring sektöründe faaliyet gösteren şirketler ile kıyaslandığında en yüksek verimlilik ile çalışanlardan biridir.

TEB Faktoring, 2012 senesindeki toplam müşteri adedini 13,880’e çıkarmıştır. Şirket’in 2012 yıl sonu itibarıyla 2,970 aktif müşterisi, 10 şubesi ve 109 kişilik personeli vardır.

TEB Faktoring, dünyanın en önemli ve en büyük faktoring organizasyonu olan Factors Chain International (FCI) üyeleri (72 ülkede, 264 üye) tarafından 2009, 2010, 2011 yılında olduğu gibi 2012 yılında da “En İyi İhracat Faktoring Şirketi” seçilerek Türkiye’ye bu büyük ödülü üst üste 4 defa kazandırmanın gururunu yaşamıştır.

2012 yılında ticaret hayatındaki gelişmelere bakıldığında, 2013 ve sonrasında, özellikle iç piyasaya yönelik kredi sigortası ürününün kullanılabilir hale geleceğini öngörülmektedir. Bu ürün halen yaygın olarak kullanılabilir aşamada değildir. Bu alanda hızlı yol alan faktoring şirketlerinin de ilerde liderlik sıralamasını değiştirecek bir ürüne imza atacağı bir gerçektir. TEB Faktoring, bu ürünün altyapısını tamamlamayarak önümüzdeki senelerde garantili faktoring işlemlerini gerçekleştirerek bu sektörde pazar payını artırmayı hedeflemektedir. TEB Faktoring’in bir diğer amacı, Türkiye’yi faktoring sektöründe dünyanın önde gelen ülkeleri arasında temsil etmektir.

 

TEB PORTFÖY

Portföy yönetimi ve yatırım danışmanlığı alanında yaklaşık olarak 3 milyar TL yöneten ve sektördeki 6. büyük portföy yönetimi şirketi olan TEB Portföy’ün temel amacı, bireysel ve kurumsal yatırımcıların risk profiline uygun finansal enstrümanların dağılımının belirlenerek portföylerinin yönetilmesi ve bu çerçevede, optimum faydanın sağlanmasıdır.

2012 yılı Aralık ayı itibarıyla TEB Portföy,

sahip, geniş bir dış dağıtım kanalına sahip olan bir portföy yönetim şirketidir.

TEB Portföy, Haziran 2004’ten bu yana varlık yönetimi hizmeti sunmaktadır. Şirket ayrıca 2005 yılı sonu itibarı ile Kurumsal Varlık Yönetimi Hizmeti sunmaya başlamıştır.

Şirket’in Euro Bölgesi’nde varlık yönetimi işinde ilk sıralarda yer alan BNP Paribas Portföy Yönetimi ile kurduğu sinerji, TEB Portföy’ün global güç olma yolunda atacağı adımları hızlandırmıştır. TEB Portföy bu işbirliğinin faydalarını, birçok uluslararası şirket ile stratejik işbirliklerine imza atmayı başararak görmeye başlamıştır. Bu bağlamda 2012 yılında uluslararası kurumsal yatırımcı potansiyeli taşıyan kurumlara yönelik Avrupa (Paris, Frankfurt, Amsterdam, Helsinki), Asya (Hong Kong, Singapur, Tokyo) ve Latin Amerika’da (Şili, Peru, Kolombiya, Brezilya) gerçekleştirilen road-show olumlu sonuçlar getirmeye başlamıştır.


TEB Portföy’ün yönetimi altında bulunan BNP Paribas IP L1 Türkiye Hisse Fonu yaklaşık olarak 205 milyon Euro’luk büyüklüğe ulaşmış olup, Türk hisse senetlerine yatırım yapan en büyük Türkiye hisse fonu olma başarısını göstermiştir.

TEB Portföy, yenilikçi bir yaklaşımla ürün geliştirmeye devam etmektedir.
Yeni ürünlerden Taktik Dağılım Fonu

bir fondur.

Taktik Dağılım Fonu, ile birlikte, hem mevduat hem de yatırım fonlarını içeren ve sistematik bir ürün olan MevduFon Ürünü, 2012 yılında TEB Portföy müşterilerine sunulmuştur.

2012 yılında TEB ile birlikte yenilikçi Anapara Korumalı Fonlar çıkararak, yatırımcılara farklı alternatifler sunulmuştur. Şirket, 2012 yılında toplam 8 adet yeni anapara korumalı fon halka arzını TEB Portföy’ün yönetimi altında gerçekleştirmiştir.

2012 yılında, yatırım fonu sektöründe TEB Portföy pazar payını artırmayı başarmıştır.
2012 yılında TEB Portföy doğru zamanlama ile Taktik Dağılım Fonu ve MevduFon gibi yeni ürünleri çıkararak ve sunmakta olduğu ürünlerde tür değişiklikleri yaparak sektördeki piyasa payını yükseltmiştir. Ayrıca tüm kategorilerde yüksek performans göstermeyi başaran TEB Portföy’ün yönettiği 8 sabit getirili fon bu türdeki 300 civarındaki fon arasında ilk 20’ye girmeyi başarmıştır. Aynı şekilde Hisse Ağırlıklı ve Dengeli kategorilerinde de TEB Portföy’ün yönetmekte olduğu fonlar ilk sıralarda yer almıştır.

TEB Portföy’ün yatırım fonları performansında göstermiş olduğu performansı, emeklilik fonlarında da kendini göstermiş, sabit getirili ve hisse ağırlıklı kategorilerde TEB Portföy’ün yönetmekte olduğu fonlar ön sıralarda yer almıştır.

 

TEB YATIRIM

2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak sermaye piyasası faaliyetlerinde bulunan TEB Yatırım Menkul Değerler A.Ş., 1996 yılında kurulmuştur.

TEB Yatırım Menkul Değerler A.Ş.,

sunmaktadır.

TEB Yatırım’ın vizyonu,

ilkeleri etrafında şekillenmektedir.

Şirket, dinamik ve etkin personeli ile teknolojideki ilerlemeleri takip ederek, müşterilerden görüş alarak ve onların ihtiyaçlarını anlamaya zaman ayırarak müşterilerine en iyi hizmeti sunmayı hedeflemektedir.
TEB Yatırım, yurt içi ve yurt dışındaki müşterilerine geniş ürün/hizmet yelpazesini farklı hizmet kanalları ile ulaştırmaktadır. Bu kapsamda hisse senedi, vadeli işlemler, yatırım fonu, tahvil-bono ve repo gibi yatırım hizmetleri ve kurumsal finansman, araştırma, uluslararası sermaye piyasaları, yatırım merkezleri ve internet şubesi gibi farklı müşteri gruplarına özel çözümlere yönelik farklılaşmış kanallar TEB Yatırım çatısı altında toplanmıştır.


TEB Yatırım,

ile sektöründe farklılaşmaktadır.

TEB Yatırım, 2012 yıl sonu İMKB hisse senedi piyasasında 46,390 milyon TL işlem hacmine sahip olarak %3.72 pazar payı ile 7. sırada; VOB’da 34,748 milyon TL işlem hacmine sahip olarak %4.30 pazar payı ile 8. sırada yer almıştır.

 

THE ECONOMY BANK N.V.

The Economy Bank N.V., 1998 yılında Hollanda’da kurulmuştur. Banka’nın misyonu uluslararası ticaret ve emtia finansmanı alanında uzmanlaşmış hizmet sağlayıcısı kimliğiyle, Türkiye ve Avrupa finansal piyasalarının en etkin ve hizmet odaklı katılımcılarından biri olmaktır.

2005 yılında dünyadaki en büyük finansal kuruluşlardan biri olan BNP Paribas ailesi içinde yer alan TEB N.V., bu sayede müşterilerine dünya çapında 80 ülkede hizmet sunmaya başlamıştır. Banka, BNP Paribas’ın kredi-risk analiz sistemlerinden de yararlanarak ve ticaret ve emtia finansmanı portföylerini birbirinden ayrı tuttuğu etkin iş modeli ile faaliyetini devam ettirmektedir.

TEB NV;

ile öne çıkmaktadır.

2012 yılı performansı
2012 yılında TEB N.V.’nin brüt faaliyet geliri 22.14 milyon Euro olarak gerçekleşmiştir. Bu başarıyı getiren en önemli faktör varlıkların piyasa koşullarına uygun bir biçimde yapılandırılması olmuştur.

2012 yılında faiz gelirleri 33.0 milyon Euro, net komisyon ve ücret gelirleri 6.2 milyon Euro olarak gerçekleşmiştir. 2012 yılı için spesifik kredi karşılık giderleri 19.3 milyon Euro’ya ulaşmıştır. 2012’de TEB NV’nin karşılıklar ve vergi sonrası net zararı 5.0 milyon Euro, özkaynak tutarı ise 96.0milyon Euro olarak gerçekleşmiştir.

2012’de TEB N.V.’nin aracılık ettiği, ticari işlem hacmi 1.7 milyar Euro seviyesinde gerçekleşmiştir. Gider/Gelir oranı %35.16 olmuştur.

Uzman kadrosu, deneyimli yöneticileri ve güçlü performansı ile farklılaşan TEB N.V., 2013 yılında sağduyulu yaklaşımına ve etkin risk yönetimi politikalarına bağlı kalarak müşterilerine ticaret finansmanı çözümleri sunmayı sürdürecektir.