2013 FAALİYET RAPORU
PDF BNP PARIBAS GRUP İLETİŞİM ENGLISH

TEB FİNANSAL HİZMETLER GRUBU

TEB FAKTORING

TEB Faktoring, sektörün en büyük ilk 3 firmasından biridir. Şirket; 2013 yılında ihracat, ithalat ve yurt içi faktoring ürünleri ile kurumsal ve ticari firmalar ile KOBİ’lere hizmet vermeye ve iş hacmini artırmaya devam etmiştir.
 
Şirketimiz 2012 yılında 7 Milyar TL olan iş hacmini 2013 yılında 8.5 Milyar TL’ye yükselterek iş hacminde %21, aktif büyüklüğünde ise %45’lik büyüme gerçekleştirmiştir. Net kar ise ülkemizdeki düşen faiz ortamına paralel olarak %10 azalmıştır. Böylece özkaynak karlılığımız %26,41, aktif karlılığımız ise %1,48 olmuştur. 

Şirket, faktoring sektöründe faaliyet gösteren şirketler ile kıyaslandığında en yüksek verimlilik ile çalışanlardan biridir.

TEB Faktoring, 2013 senesindeki toplam müşteri adedini 17,193’e çıkarmıştır. Şirket’in 2013 yıl sonu itibarıyla 3,137 aktif müşterisi, 15 şubesi ve 124 kişilik personeli vardır.

TEB Faktoring, dünyanın en önemli ve en büyük faktoring organizasyonu olan Factors Chain International (FCI) üyeleri (76 ülkede, 272 üye) tarafından 2009 ve 2012 yılları arasında üst üste 4 defa  “En İyi İhracat Faktoring Şirketi” seçilmiş ve bu başarısını, 2013 senesinde de ihracat faktoringinde dünyada  Bank of China’dan sonra en fazla işlem yapan Türk şirketi olarak sürdürmüştür.

2013 yılında ticaret hayatındaki gelişmelere bakıldığında, 2014 ve sonrasında, özellikle iç piyasaya yönelik kredi sigortası ürününün kullanılabilir hale geleceğini öngörülmektedir. Bu ürün halen yaygın olarak kullanılabilir aşamada değildir. Bu alanda hızlı yol alan faktoring şirketlerinin de ilerde liderlik sıralamasını değiştirecek bir ürüne imza atacağı bir gerçektir. TEB Faktoring, bu ürünün altyapısını tamamlamayarak önümüzdeki senelerde garantili faktoring işlemlerini gerçekleştirerek bu sektörde pazar payını artırmayı hedeflemektedir. TEB Faktoring’in bir diğer amacı, Türkiye’yi faktoring sektöründe dünyanın önde gelen ülkeleri arasında temsil etmektir.

 

TEB PORTFÖY

Portföy Yönetimi ve yatırım danışmanlığı alanında yaklaşık olarak  3.5 milyar TL yöneten  ve sektördeki 5. büyük  portföy yönetimi şirketi olan TEB Portföy’ün, bireysel ve kurumsal yatırımcıların risk profiline uygun finansal enstrümanların dağılımının belirlenerek portföylerinin en iyi şekilde yönetilmesini amaçlamaktadır.

Aralık 2013 itibarıyla TEB Portföy;

ve geniş bir dış dağıtım kanalına sahip olan bir portföy yönetim şirketidir.

World Finance Dergisi tarafından ‘2013 yılında Türkiye’nin En İyi Portföy Yönetim Şirketi’ seçilen TEB Portföy Yönetimi, yönetim altındaki varlık büyüklükleri 8 Trilyon USD olan dünyanın önde gelen finans sektörü oyuncularının üyesi olduğu 20-20 Investment Association’a davet edilmiş ve üyesi olmuştur.

Kuruluş tarihi 2000 yılı olan TEB Portföy, Haziran 2004’den beri Varlık Yönetimi Hizmeti’ni sunmaktadır. Şirket ayrıca 2005 yılı sonu itibarı ile ‘Kurumsal Varlık Yönetimi Hizmeti’’ sunmaya başlamıştır. Kurumsal Varlık Yönetimi Hizmeti; vakıf, dernek, kurum ve tüzel kişilerin varlıklarının yönetilmesi amacıyla oluşturulmuştur ve bono, mutlak getiri ve hisse olmak üzere 3 farklı kategoriden oluşan TL ve döviz bazlı modeller altında gerçekleştirilmektedir.

TEB Portföy’ün Euro Bölgesi’nde varlık yönetimi işinde ilk sıralarda yer alan BNP Paribas Investment Partners ile kurduğu sinerji, Şirketin global güç olma yönünde atacağı adımları hızlandırmıştır. TEB Portföy bu işbirliği sayesinde, birçok uluslararası şirket ile stratejik işbirliklerine imza atmaktadır. Bu bağlamda uluslararası kurumsal yatırımcı potansiyeli taşıyan kurumlara yönelik Avrupa (İtalya, Almanya, Fransa, Finlandiya) ve Doğu Asya’da (Japonya, Singapur, Çin) gerçekleştirilen road-show meyvelerini vermeye başlamıştır.

 Mart itibariyle TEB Portföy’ün yönetimini aldığı Japonya’dakurulu Turkish EquityMother Fund yaklaşık olarak 310 milyon €’luk büyüklüğe ulaşmış olup,  Türkiye hisse senetlerine yatırım yapan en büyük Türkiye hisse fonu olma başarısını göstermiştir. Bunun dışında, yine TEB Portföy’ün yönetimini devraldığı Parvest Turkey Fonu (90 Mn €),  ve danışmanlık verdiği Türkiye hisse senetlerine yatırım yapan diğer yabancı fonlar (97 Mn €) ile, bu klasmanda Türkiye’nin en büyük Fon Yöneticisi olmuştur.

TEB Portföy yeni ürünlerin tasarlanması ve ortaya çıkarılması konularına büyük önem vermektedir.

TEB Portföy, inovatif bir kültürün parçası olarak, Türkiye’de BRIC Fonu, Mutlak Getiri Hedefleyen Fonu, ve Taktik Dağılım Fonu’nu kurarak öncü portföy yönetim şirketleri arasında yerini almıştır.

TEB Portföy ayrıca Emeklilik fonlarındaki stratejik ortağı Cardif Emeklilik ile ürün gamını geliştirmek üzere bir araya gelerek yönetimini de yapmakta olduğu 5 adet yeni temalı fonun hayata geçirilmesinde rol almıştır.
Yatırımcılar tarafından büyük talep gören TEB Özel Sektör Tahvil Bono Fonu, TEB Taktik Dağılım Fonu ve Mutlak Getirili temalı fonlar, ve 4 adet farklı temalı Anapara Korumalı Fon,  TEB Portföy tarafından 2013’de yatırımcılara sunulan lokomotif ürünler olmuşlardır.

2013 yılında TEB Portföy,  Portföy Yönetim şirketleri sektöründe pazar payını artırmayı başarmıştır.

Sermaye piyasalarında ve sektörde oluşabilecek zorlukları öngörerek,  TEB Portföy doğru zamanlama ile lokal ürünlerde ürün  çeşitliliğine giderek, yatırımcıları doğru zamanda doğru ürünlere yönlendirerek ve  yurtdışında  yeni stratejik işbirliklerine giderek yönetim altındaki varlıklarını 2013 yılında %33 büyütmeyi başarmıştır. Aynı dönemdeki sektör ortalama büyümesi %15 seviyesinde kalmıştır.

TEB Portföy’ün yönettiği lokomotif yatırım fonlarının çoğu referans karşılaştırma ölçütlerinin üzerinde getiri sağlarken, performans Emeklilik fonlarında da, özellikle hisse ağırlıklı kategorilerde TEB Portföy’ün yönetmekte olduğu fonlar ön sıralarda yer almıştır.

Gerek sermaye piyasaları gerekse TEB Portföy açısından 2014’ün 2013’e nazaran daha zorlu bir yıl olması beklenmektedir.

2014 yılında gerçekleşecek olan yerel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 2015 yılında yapılacak olan genel seçimler, politik taraftaki belirsizlikleri artırırken, FED’in parasal genişlemedeki azaltmayı devam ettirmesi ile paralel özellikle gelişmekte olan ülkelere olan talebin azalacağı beklentisi, Türkiye sermaye piyasalarına özellikle yabancı yatırımcı talebininin azalmasına yol açacaktır.

Bahsedilen uluslararası konjonktür içinde, TEB Portföy 2014 yılında da, inovatif yaklaşımı çerçevesinde yeni ürünlerin halka arzını sürdürecek ve yatırımcılarını doğru zamanlama ile doğru yatırım seçeneklerine yönlendirerek, yurt içi ve yurt dışı paydaşları ile birlikte, Pazar payını artırabilecek işbirliği fırsatlarını geliştirerek piyasalarda oluşabilecek negatif risklere karşı müşterilerini ve kendisini korumaya devam edecektir.

TEB YATIRIM

1996’da faaliyete geçen TEB Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri kapsamında sermaye piyasası faaliyetleri gerçekleştirmektedir.

TEB Yatırım Menkul Değerler A.Ş.;

TEB Yatırım sermaye piyasası faaliyetlerinde en iyi ve en güvenilir aracı kurumlardan biri olma, ileri teknolojiyle müşteri taleplerine ve piyasa eğilimlerine göre yasalar ve etik kurallardan taviz vermeden üst düzeyde rekabet ederek müşteri portföyünü arttırma ve maksimum müşteri memnuniyeti sağlama vizyonunu benimsemiştir. Şirket, bu vizyon çerçevesinde,

müşterilerine en iyi hizmeti sunma misyonunu yüklenmiştir.

TEB Yatırım, yurt içi ve yurt dışındaki müşterilerine geniş ürün ve hizmet yelpazesi ile yatırımcı profiline göre farklılık gösteren hizmet kanalları ile ulaşmaktadır. Bu kapsamda hisse senedi, vadeli işlemler, yatırım fonu, tahvil-bono ve repo gibi yatırım hizmetleri ve kurumsal finansman, araştırma, uluslararası sermaye piyasaları, yatırım merkezleri ve internet şubesi gibi farklı müşteri gruplarına özel çözümlere yönelik farklılaşmış kanallar TEB Yatırım çatısı altında toplanmıştır.

TEB Yatırım:

ile sektöründe farklılaşmaktadır.

TEB Yatırım, 2013 yılı itibarıyla Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasası’nda 68.643 milyon TL işlem hacmine sahip olarak %4,2 pazar payı ile 4. sırada; yine Borsa İstanbul A.Ş. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda 62.023 milyon TL işlem hacmine sahip olarak %7,46 pazar payı ile 2. sırada yer almıştır.

 

THE ECONOMY BANK N.V.

The Economy Bank N.V., 1998 yılında Hollanda’da kurulmuştur. Banka’nın misyonu uluslararası ticaret ve emtia finansmanı alanında uzmanlaşmış hizmet sağlayıcısı kimliğiyle, Türkiye ve Avrupa finansal piyasalarının en etkin ve hizmet odaklı katılımcılarından biri olmaktır.

2005 yılında dünyadaki en büyük finansal kuruluşlardan biri olan BNP Paribas ailesine katılanTEB N.V., bu muhabir ağı sayesinde  müşterilerine dünya çapında 80 ülkede hizmet sunmaya başlamıştır. Banka, BNP Paribas’ın kredi-risk analiz sistemlerinden de yararlanarak grup sinerjisini ticaret ve emtia finansmanı portföylerine başarıyla yansıtmaktadır.

TEB N.V.;

ile öne çıkmaktadır.

2013 yılı performansı
Banka’nın 2013 yıl sonu bilanço toplamı 606.9 milyon Euro olarak gerçekleşmiş, özkaynakları  önceki yıla göre 5.0 milyon Euro artarak 100 milyon Euro’ya ulaşmıştır. Önceki yıllarda olduğu gibi, Banka sektör ortalamalarının üzerinde likidite ve sermaye yeterliliği oranları ile faaliyetlerine devam etmiştir.

2013 yılında TEB N.V.’nin brüt faaliyet geliri 15.8 milyon Euro olarak gerçekleşmiştir. 2013 yılında faiz gelirleri 24.8 milyon Euro, net komisyon ve ücret gelirleri 4.6 milyon Euro olarak gerçekleşmiştir. 2013 yılı için spesifik kredi karşılık giderleri 1.4 milyon Euro seviyesinde kalmıştır. 2013’te TEB N.V.’nin karşılıklar ve vergi sonrası net karı 5.0 milyon Euro, özkaynak tutarı ise 100 milyon Euro’ya ulaşmıştır.

2013’te TEB N.V.’nin aracılık ettiği, ticari işlem hacmi 1.4 milyar Euro seviyesinde gerçekleşmiştir.

Uzman kadrosu, sağlıklı mali verileri ve  uzun yıllara dayanan yüksek kaliteli hizmetleri ile paydaşlarının beğenilerini kazanmış olan  TEB N.V., 2014 yılında müşteri memnuniyeti ve etkin risk yönetimi politikalarına bağlı kalarak müşterilerine ticaret ve emtia finansmanı çözümleri sunmayı sürdürecektir.