2019 FAALİYET RAPORU
PDF BNP PARIBAS GRUP İLETİŞİM ENGLISH

DÜNDEN BUGÜNE TEB

1927’de İzmit’te Kocaeli Halk Bankası T.A.Ş. unvanıyla faaliyetlerine başlayan TEB, 1982 yılında Çolakoğlu Grubu tarafından satın alınmıştır. Aynı yıl Banka’nın unvanı Türk Ekonomi Bankası A.Ş. olarak değiştirilmiş, şirket merkezi İstanbul’a taşınmıştır.

1980’li yıllarda dış ticaret finansmanı ve yatırım bankacılığına odaklanan TEB, 2000 yılının Şubat ayında sermayesini yatırımcılara açmıştır. TEB payları Borsa İstanbul Ulusal Pazarı’nda, payları temsil eden depo sertifikaları ise Londra Borsası’nda kota alınmış ve işlem görmeye başlamıştır.

10 Şubat 2005 tarihinde, 2018 yılı itibarıyla 72 ülkede faaliyet gösteren ve Euro Bölgesi’nin lider bankalarından BNP Paribas ile ortaklık anlaşması imzalanmıştır. TEB bu ortaklıkla uluslararası finans piyasalarının önde gelen kurumlarından BNP Paribas Grubu ile işbirliğine giderek global vizyonunu daha da ileriye taşımıştır.

2009 yılında, BNP Paribas Grubu’nun Fortis Bank Belçika ve Fortis Bank Lüksemburg’un çoğunluk paylarını satın alması sonucunda BNP Paribas Grubu, Fortis Bank A.Ş. (Fortis Bank)’nin büyük ortağı haline gelmiştir. Bu gelişmeyi takiben, TEB’in dolaylı çoğunluk hissedarları olan BNP Paribas Grubu ve Çolakoğlu Grubu anlaşmaya varmış; TEB ile Fortis Bank’ın TEB markası altında yasal birleşmesi 14 Şubat 2011’de tamamlanmıştır.

Birleşmeyi takiben, TEB Holding %55 pay ile TEB’in çoğunluk hisselerine sahip olmuştur. Çolakoğlu Grubu ile BNP Paribas, TEB Holding A.Ş.’de %50’şer hisse oranına sahiptir.

TEB payları, Borsa İstanbul Ulusal Pazarı’na kote iken 14 Kasım 2014 tarihinde sermaye piyasası Kurulu düzenlemeleri gereğince yeterli çoğunluk payına sahip olan hakim ortaklar adına BNP Paribas Fortis Yatırımlar Holding A.Ş. ortaklıktan çıkarma hakkını kullanmak için başvuruda bulunmuş, 
25 Haziran 2015 tarihinde sürecin tamamlanması ile TEB A.Ş. payları Borsa kotundan ve pay ihraççısı sıfatı ile TEB A.Ş. Sermaye Piyasası Kanunu kapsamından çıkarılmıştır. Ayrıca Londra Borsası’na kote olan TEB’in başvurusu üzerine depo sertifikaları da 31 Mart 2015 tarihinden itibaren işleme kapatılmış ve kottan çıkarılmıştır. Depo sertifikası programı da 6 Haziran 2015 tarihi itibarıyla sona ermiştir.

TEB, BNP Paribas Grubu’nun dünya çapındaki gücü, teşkilatı ve ekspertizinden de yararlanarak müşterilerine, Kurumsal, KOBİ, Hazine ve Sermaye Piyasaları, Bireysel ve Özel Bankacılık hizmetlerinin yanı sıra iştirakleri ve grup şirketleri aracılığıyla da, yatırım, leasing, faktoring, sigorta ve portföy yönetimi alanlarında geniş bir yelpazeye dağılmış finansal hizmet ve ürünler sunmaktadır.

TEB, 2019 yıl sonu itibarıyla 6,4 milyon müşterisine;

aracılığı ile hizmet sunmaktadır.

TEB, müşterilerinin BNP Paribas’nın global vizyon ve imkanlarından yararlanmasını sağlamaktadır. BNP Paribas ile kurulan sinerjik işbirliği, Banka’nın küresel pazardaki gelişmeleri sürekli ve yakından takip edebilmesini mümkün kılmaktadır.