CEPTETEB İnternet Şubesi Güvenlik Uygulamaları

CEPTETEB İnternet Şubesi Güvenlik Uygulamaları
  Paylaş

  CEPTETEB İNTERNET ŞUBESİ GÜVENLİK UYGULAMALARI İLE SİZE SUNDUKLARIMIZ

  1. Tek Kullanımlık İşlem

   İnternet Şubesi’nden yapılan para taransferi işlemlerinde müşterinin isteğine bağlı olarak işlem sonunda sistemde kayıtlı cep telefonuna SMS ile bir onay şifresi gider. Eğer müşteri bu onay şifresini internet şubesinden girerse işlem gerçekleşir, şifre girilmediği taktirde işlem gerçekleşmez ve böylece dolandırıcılık amaçlı işlemler önlenmiş olur.

  2. Tek Kullanımlık Giriş Şifresi Uygulamaları

  Bankacılık işlemlerini daha güvenli gerçekleştirmek için, CEPTETEB İnternet Şubesi’ne her girişte, kullanıcı kodu ve parolanızın ardından aşağıdaki yöntemlerden biri ile edindiğiniz tek kullanımlık şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Tek kullanımlık şifre ile her kullanımda kişiye özel ve yeni bir şifre üretilir ve bu şifreler ne sözkonusu müşteri ne de bir başka kişi tarafından asla tekrar kullanılamaz. Bu sayede CEPTETEB İnternet Şubesi’ne istediğiniz her yerden güvenli olarak giriş yapabilirsiniz.

  Tek Kullanımlık SMS Şifresi

  Bankacılık işlemlerini daha güvenli gerçekleştirmek için CEPTETEB İnternet Şubesi’ne her girişte, CEPTETEB’de kayıtlı bulunan cep telefonu numaranıza yeni ve tek kullanımlık şifre SMS ile gönderilir. SMS ile gelen şifre 3 dakika için geçerlidir ve süre aşıldığında geçersiz hale gelerek giriş yapılmasını engeller.

  Cep Pratik Şifre

  CEPTETEB Mobil Uygulaması içinde yer alan Pratik Şifre yöntemini kullanarak, bireysel ve kurumsal internet şubesine giriş ve internet şube içerisindeki işlemlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak için; CEPTETEB Mobil Uygulaması giriş ekranında Pratik Şifre menüsü ile aktivasyon işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  Aktivasyon işleminizi gerçekleştirdikten sonra; CEPTETEB Mobil Uygulaması'na gelecek olan bildirimi tıklayarak ya da Cep telefonunuza bildirim ulaşmadıysa Pratik Şifre – Onay Bekleyen İşlemler menüsüne girerek bireysel ve kurumsal internet şubesine giriş işleminizi onaylayabilirsiniz.

  Mobil İmza

  TurkcellMobilİmza ile, her an her yerden işlemlerinizi tek şifre ile en güvenli şekilde gerçekleştirerek, kanunlarla garanti edilen güvenceyi yaşarsınız. Detaylı bilgi için tıklayın.

  3. Parola

  CEPTETEB İnternet Şubesi’ne giriş kullanıcı kodu, parola ve şifre ile yapılmaktadır. İlk ekranda kullanıcı kodu ve parola girişi yapıldıktan sonra gelen yeni ekranda şifre girilecektir.

  4. Gizli Mesaj / Gizli Resim

  Türkiye’de ilk defa kişiye özel mesaj ve resim uygulamasıdır. Bu yöntem sayesinde müşteri, kullanıcı kodu ve parolası ile login olduğunda, şifre girmeden gelen resim ve mesajın, müşterinin kendisine ait olup olmadığını görerek, gerçekten CEPTETEB İnternet Şubesine bağlandığından emin olabilir.

  5. Anında Bilgilendirme

  Müşterinin belirleyeceği tutar ve üstünde yapacağı tüm para transferlerinde sistemde kayıtlı cep telefonu ve/veya e-posta adresine uyarı mesajı gelecek ve yapılan işlem hakkında müşteri anında bilgilendirilecektir.

  6. IP/ ISS Ayarları

  CEPTETEB İnternet Şubesi’ne girerken kullandığınız IP adresi ve / veya Internet Servis Sağlayıcısını tanımlayarak bunların dışında yapılabilecek girişleri engelleyebilirsiniz.

  7. Tarih / Saat Ayarları

  CEPTETEB İnternet Şubesi’ne girerken tarih ve saat kısıtı tanımlayabilir, böylece sadece sizin belirlediğiniz zamanlarda giriş yapabilirsiniz.

  8. Hesap Ayarları

  a. İşlem Kısıtlama :
  Kendi istediğiniz hesapları Para Transferlerine veya tüm işlemlere kapatabileceğiniz gibi tamamen internet üzerinden görüntülenmesini de engelleyebilirsiniz.
  b. Alıcı Hesap Kısıtlama :
  Bu tanımlama ile hızlı transfer listenizde olmayan bir alıcıya para transferi gerçekleştirmeyi engelleyebilirsiniz.

  9. Kart Ayarları

  a. İşlem Kısıtlamaları : Bu ekranlardan yapacağınız tanımlamalar ile kredi kartınızı nakit avans işlemine kapatılabileceğiniz gibi tamamen görüntüleme işlemine de kapatabilirsiniz.
  b. Kredi Kartını İşleme Kapama :
  Kredi kartlarınızı e-ticaret ve mail-order işlemlerine kapatabilirsiniz.

  10. Güvenli Giriş Programı

  Müşterilerimizi “Keylogger” tarzı programlara karşı korumak amacıyla geliştirdiğimiz bir programdır. Güvenli Giriş, kullanıcı kodu ve şifrenizi girerken klavyenizde bastığınız tuşların izlenebilmesine yol açan Keylogger programlarını etkisiz kılmayı hedefler. Bu program ile CEPTETEB İnternet Şubesi’ne daha güvenli giriş yapmanız sağlanmaktadır.

  Güvenli Giriş’i yükleyerek Sanal Klavye kullanma zorunluluğu ortadan kalkar. Windows işletim sistemi üzerinde tarayıcı program olarak Microsoft Internet Explorer kullanılıyorsa Güvenli Giriş bilgisayara yüklenebilir. Güvenli Giriş yalnızca “Keylogger” programlarına karşı kullanılmaktadır. Diğer programlar ya da virüsler için güncel virüs tarayıcı programları kullanılmalıdır. Detaylı bilgi için tıklayın.

  11. Sanal Klavye

  Sanal Klavye, internet şubesine girişte size ilave güvenlik sağlayan bir özelliktir. Klavyenizde bastığınız tuşları tespit etmeye yönelik virüs programlarına karşı geliştirilmiştir. Bilgisayarın klavyesindeki tuşları kullanmadan, fare kullanarak ekrandan giriş yapılmasına olanak sağlar. Kullanıcı Kodu ile şifrenizi girerken Sanal Klavye’yi kullanarak söz konusu virüs programlarından korunursunuz.

  SORUMLULUKLARINIZ
  CEPTETEB İnternet Şubesi’nde Güvenliğiniz İçin

  Dolandırıcılık yöntemleri zamana ve teknolojiye bağlı olarak değişmekte ve artmaktadır. Çeşitli banka ve finans kurumları tarafından gönderilmiş gibi görünen sahte e-postalar son günlerde internette hızla yayılmaktadır. Bu e-postalarda verilen linkler aracılığı ile sizlerden, kişisel bilgileri, kart bilgileri ve şifreleri ile CEPTETEB İnternet Şubesi şifreleri istenmektedir. Bu tür eylemler internet üzerinden yapılan dolandırıcılık girişimleridir. Bu tür e-postalara kesinlikle yanıt vermeyiniz ve istenen bilgileri kesinlikle girmeyiniz.
  TEB, e-posta yoluyla hiçbir şekilde şifre işlemleri yaptırmamakta ve müşterilerin kişisel bilgilerini istememektedir.
  CEPTETEB İnternet Şubesi'ni kullanmak istediğinizde tarayıcınıza sadece www.teb.com.tr adresini yazınız. Dolandırıcılık yöntemleri ile ilgili detaylar için tıklayın.

  • Internet Explorer ve Netscape kullanan müşterilerimiz, CEPTETEB İnternet Şubesi'nin Kullanıcı kodu / Şifre sorulan giriş sayfasının ve işlem sayfalarının sağ alt köşelerindeki KİLİT işaretini kontrol etmelidir. KİLİT işareti çift tıklandığında sayfanın SSL ile şifrelendiğini ve sitenin TEB'a ait olduğunu belirten ifadeler yer almalıdır. "Issued to: esube.teb.com.tr" ve "Issued by: www.verisign.com/CPS Incorp.by Ref.LIABILITY LTD.(c) 97 VeriSign" bilgileri kontrol edilmelidir.
  • İnternet bankacılığı işlemlerinizi, güvenliğinden emin olmadığınız halka açık alanlardan (internet cafe vb.) veya başkalarına ait bilgisayarlardan yapmayınız.
  • Halka açık bilgisayarlarda, hesap bilgilerinizi ve kişisel şifrelerinizi ele geçirmek amacıyla kullanılan çeşitli programların yüklenmiş olması riski vardır.
  • CEPTETEB İnternet Şubesi “Güvenli Giriş” adında ek güvenlik uygulaması sunmaktadır. Detaylı bilgi için lütfen tıklayın.
  • Son dönemde ortaya çıkan bazı yazılımlar, bilgisayar klavyesinde basılan her tuşun kaydedilmesini sağlamaktadır. Özellikle bilgisayarların çoklu kullanıldığı yerlerde kullanılan bu tip yazılımlardan olumsuz etkilenmemek için CEPTETEB İnternet Şubesi’ne giriş sırasında “Sanal Klavye” uygulamasının kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu uygulama, TEB Kullanıcı kodu ve şifresindeki rakam bölümünü “sanal klavye” üzerindeki tuşları mouse ile tıklayarak girmenizi sağlar. Eğer bilgisayarınızda TEB tarafından sunulan Güvenli Giriş yüklü değil ise lütfen şifre ve parola girişlerinizde “Sanal Klavye” kullanarak giriş yapınız.
  • CEPTETEB İnternet Şubesi kullanıcı kodu, şifre ve parola gibi size özel bilgileri kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşmayınız. Bu bilgilerin yazılı olarak saklamayınız.
  • Hatırlamanızın daha kolay olacağını düşünerek adınızı, soyadınızı, doğum tarihinizi, telefon numaralarınızı vs şifre olarak kullanmayınız. Bunlar, kolayca tahmin edilebilirler.
  • Şifrenizi mutlaka belirli aralıklarla değiştiriniz.
  • CEPTETEB İnternet Şubesi’nden çıkarken mutlaka "Çıkış" butonunu kullanınız ve CEPTETEB İnternet Şubesi'nden çıktığınızdan emin olduktan sonra pencereyi kapatınız.
  • TEB çalışanları hiçbir zaman sizden şifre ya da parolanızı söylemenizi istemeyeceklerdir. Böyle bir taleple karşılaşırsanız lütfen 444 0 666 numaralı telefonu arayarak durumu bildiriniz.
  • Hesabınızda olağandışı bir hareket olduğundan şüpheleniyorsanız 444 0 666 TEB Telefon Bankacılığı’nı kullanarak TEB ile irtibata geçiniz.
  • Cep telefonunuzun SIM kartı bilginiz dışında bloke olursa derhal operatörünüzle ve 444 0 666 TEB Telefon Bankacılığı’nı arayarak TEB ile irtibata geçiniz.
  E-Postalarınızın Güvenliği İçin

  Size gönderilen e-postalarda bulunan herhangi bir linki tıklayarak veya farklı sayfalardan direk yönlendirilme yöntemiyle CEPTETEB İnternet Şubesi'ne giriş yapmayınız. CEPTETEB İnternet Şubesi'ne sadece www.teb.com.tr adresi üzerinde bulunan CEPTETEB İnternet Şubesi "GİRİŞ" linkini kullanarak giriniz.

  Bilgisayarınızın Güvenliği İçin
  • Bilgisayarınızda kurulu güncel bir anti-virüs yazılımı olmasına dikkat ediniz. Anti-virüs yazılımları, sisteminizi bilinen virüslerden ve olası saldırılardan korur. Anti-virüs yazılımı sürekli olarak güncellenmeli ve özellikle İnternet’ten dosya indirirken çalışır halde tutulmalıdır. Disket veya CD'den bilgisayarınıza program yüklemeden önce, disket veya CD'yi mutlaka virüs tarama programından geçiriniz.
  • Bilgisayarınızda kişisel güvenlik duvarı (firewall) yazılımının kurulu olması, güvenliğinize olumlu katkı sağlayan bir unsurdur. Bu yazılımlar, bilgisayarınızda bulunan dosya veya bilgilerin başka bir kullanıcıya sizin bilginiz olmadan gönderilmesini ve bilgisayarınıza uzaktan erişilmesini engeller.
  • Kullandığınız tarayıcının güvenlik yamalarını mutlaka yükleyiniz. Bu tür güvenlik güncellemelerini kontrol etmek için kullandığınız tarayıcının yayımcısının web sitesinde bulunan “Download” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
  Sayfa içeriğini puanla