TEB Aile Akademisi İş Birlikleri

TEB Aile Akademisi İş Birlikleri
  Paylaş

  Hedefimizde en büyük iş ortaklarımız, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı (MEB), Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü; Boğaziçi Üniversitesi, Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği; UNICEF, üniversiteler, belediyeler ve özel kurum ve kuruluşlardır. Tüm bu iş birlikleri ile 2019 yıl sonu itibariyle 20 milyon kişiye ulaşarak Türkiye nüfusunun dörtte birini  finansal okuryazar yapmayı hedefliyoruz.

  TEB ve Boğaziçi Üniversitesi:

  Finansal Okuryazarlık ve Erişim Endeksini 2013 yılından beri açıklıyoruz. Boğaziçi Üniversitesiyle birlikte 2013’ten beri Türkiye’nin finansal okuryazarlık seviyesinin 3 göstergesi üzerine ülke genelinde bir araştırma gerçekleştiriyoruz;

  • Finansal Bilgi
  • Finansal Tutum
  • Finansal Davranış

  Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte oluşturduğumuz endeksin sonuçlarını 2013 ve 2014 senelerinde Türkiye’nin ilk ve tek Finansal Okuryazarlık ve Erişim Zirvesi’nde açıkladık.

  TEB, Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF:

  TEB olarak, MEB ve UNICEF ile işbirliği kapsamında ilköğretim öğrencilerine yönelik ‘Sanat Yoluyla Sosyal ve Finansal Eğitim’ projesini hayata geçirerek finansal okuryazarlığın 2014-2015 eğitim-öğretim dönemi itibarıyla Türkiye’de ilk kez müfredata girmesini sağladık.

  Projeyle 6-14 yaş aralığındaki 11 milyon çocuğa sanat dersleri aracılığıyla ulaşarak finansal okuryazar bir nesil yetiştirilmesine katkı sağlıyoruz.

  TEB ve Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü:

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’e bağlı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile geçen yıl hayata geçirdiğimiz “Bütçemi Yönetebiliyorum Projesi” kapsamında Türkiye genelinde yer alan Halk Eğitim Merkezleri’nde ücretsiz finansal okuryazarlık eğitimi veriyoruz. Proje ile 161 formatörümüz 1000 öğretmen finansal okuryazarlık konusunda eğitmenlik sertifikası alarak finansal okuryazarlık konusunda birer uzman haline geliyor ve Halk Eğitim Merkezleri’nde kursiyerlere ve katılımcılara danışmanlık veriyor. 

  TEB ve Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü:

  Mayıs 2016’da Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile yaptığımız protokol ile Mesleki ve Teknik liselerde 1.2 milyon öğrencinin bankacılık ve muhasebe derslerine finansal okuryazarlığı entegre ederek ücretsiz eğitim almalarını sağlıyor olacağız. Bu kapsamda proje Eylül 2016’da Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile gerçekleştirdiğimiz formatör eğitimleri ile başlamış oldu.

  Sayfa içeriğini puanla