GENEL MÜDÜR’ÜN DEĞERLENDİRMESİ

Değerli yatırımcılarımız, müşterilerimiz, iş ortaklarımız ve çalışma arkadaşlarım,

2010 yılı TEB ailesi için heyecan verici gelişmelerin yaşandığı ve gelecekte kaydedeceğimiz sürdürülebilir büyüme performansının yol haritasının çizildiği bir yıl olmuştur. Bu sürecin sonunda Fortis ile birleşmemiz, Türk bankacılık tarihinde bir kilometre taşı olmuş; inovasyon odaklı kültürümüz, birleşik bankamızın ve grubumuzun itici gücü olarak benimsenmiştir.

Ülkemiz bankacılığının temel taşlarından olan TEB, markasının temsil ettiği değerleri müşterilerine en iyi hizmeti sunmak adına kullanmaya devam edecek ve tüm paydaşları için değer üretmeyi sürdürecektir.

2010 yılı performansımızdan satırbaşları
TEB, 2010 yılında güçlü bir operasyonel ve mali performans kaydetmiş, müşterilerine bankacılığın farklı iş kollarında en iyi hizmeti en doğru koşullarda sunma yarışını sürdürmüştür.

TEB’in aktif büyüklüğü, 2010 yıl sonunda 19 milyar TL’ye ulaşmıştır.
Bu sonuçla TEB, %26’lık bir aktif büyümesi kaydetmiş bulunmaktadır. Bu büyümede, kredi ve menkul kıymetler cüzdanı hacimlerinde kaydedilen genişlemenin önemli bir etkisi olmuştur. Bankamız, 2009 yılının ikinci yarısında yakaladığı ivmeyi 2010 yılında da devam ettirmiş, kredi portföyünü yıllık bazda %31 oranında büyütmeyi başarmıştır. 31 Aralık 2010 verilerimize göre Bankamızın toplam kredileri 11.8 milyar TL’ye ulaşmış bulunmaktadır.

TEB’de titizlikle uyguladığımız ve mali yapımızın kalitesini ve sağlığını öncelikle gözeten kredi politikalarımız, 2010 yılında sorunlu kredileri önemli oranda azaltmamızı sağlamış; sorunlu kredilerin toplam krediler içindeki payının %3’e düşmesinde rol oynamıştır.

Bireysel bankacılık, 2010 yılında en çok büyüme kaydettiğimiz iş kollarımızın başında gelmiştir. Özellikle ihtiyaç kredilerindeki hızlı artışın katkısıyla, bireysel kredilerde yakalanan büyüme momentumu yıl boyunca devam etmiştir. Bu gelişmelerin sonucunda, 2010 yılında bireysel kredilerin toplam kredilere oranı 2 puan artışla %26’ya yükselmiştir.

Kredilerde güçlü gelişme kaydettiğimiz bir diğer iş kolu işletme bankacılığıdır. İşletme bankacılığı müşteri portföyümüz 2010’da %20 oranında genişlemiştir. Müşteri portföyünde sağladığımız bu büyüme, dağıtım kanallarını son derece etkin kullanmamızın doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Bir güven mekanizması olan bankacılığın örnek bir uygulayıcısı olmayı temel bir ödev olarak benimsemiş bulunan TEB’in mevduat toplamı 2010 yıl sonunda 12 milyar TL’ye ulaşmış bulunmaktadır. Mevduat, fonlamamızın ana kaynağı olmaya devam etmiş, %98 olan krediler/mevduat rasyosu, topladığımız her 100 TL’lik mevduatın 98 TL’sini müşterilerimize kredi olarak kullandırıldığımızı işaret etmiştir. Bu sonuçla TEB, bankacılığın temel fonksiyonunu başarıyla yerine getirdiğini bir kez daha ortaya koymuştur.

Bankamız, 2010 yılında 366,9 milyon TL vergi öncesi ve 300,3 milyon TL net kâr sağlamıştır. Elde edilen bu neticelere göre TEB’in ortalama sermaye getirisi, % 17.35 (2009 yılında: %13,68), ortalama aktif getirisi ise % 1.76 (2009 yılında: %1,41) olmuştur. TEB’in sermaye yeterliliği rasyosu, 2010 yılı için %14,43 olarak gerçekleşmiş ve yüksek seviyesini korumuştur.

Güçlü finansal performansının yanında TEB, 2010 yılında bankacılık ürün ve hizmetlerinde de önemli başarılara imza atmış ve pazardaki varlığını güçlendirmiştir.

Yenilikçi iş yaklaşımımızın gücünü ortaya koyan gelişmeler
Yenilikçi hizmet yaklaşımı ve inovasyon ruhu, TEB’in sürdürülebilir performansında kilit önem taşımaya devam etmiştir.

TEB, 2010 BNP Paribas Inovasyon Yarışması’nda TEB Yeşil Trompet Projesi ile “Müşteri Memnuniyeti” dalında birincilik ödülünü almıştır. TEB Yeşil Trompet Projesi bireysel ve işletme bankacılığı iş kollarımızı doğrudan ilgilendiren bir çalışma olmakla beraber, Bankamızın inovasyona bakış açısını ve bu alandaki gücünü ortaya koyması adına önemlidir. 2010 yılı Ocak ayında, TV’de lansmanı yapılan Yeşil Trompet kapsamında sunduğumuz Mıknatıs Kredi, Şipşak Para ve TEB İhtiyaç Kredisi kampanyaları yıl boyunca müşterimizin beğenisini toplamış; müşteri tabanımızı genişletmemizi sağlamıştır.

2010 yılı içerisinde Bankamız borsa endeksleri, döviz, faiz gibi finansal araçlar ile kıymetli madenlerdeki potansiyel değişimlere bağlı olarak yüksek getiri imkanı sunan Endeksli Vadeli Mevduat ürününü piyasaya sunmuş ve alternatif yatırım araçları arayan müşterilerinin taleplerini cevaplamıştır.

Ödül kazanan bir diğer çalışmamız Emekli Servisi Projesi olmuştur. Müşterilerinin hayatını kolaylaştırmayı, bankacılığı kolay erişilir ve kolay tüketilir bir hizmete dönüştürmeyi kendine misyon edinen TEB, emekli müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap vermeyi öngören TEB Emekli Servisi projesini hayata geçirmiştir. Yılın ikinci yarısında uygulamaya koyduğumuz proje ile TEB şubelerine gitmek isteyen emekli müşterilerimizin şubelere kolay ulaşımının sağlanması hedeflenmiş; ilk uygulamaya geçilen 6 şubemizin 300’den fazla emekli müşterisi maaşlarını çekmek ve diğer işlemlerini gerçekleştirmek için Bankamızın sunduğu ulaşım organizasyonundan yararlanmaya başlamışlardır. Bu hizmetimiz, müşteri odaklı hizmet felsefemizin bir örneği olarak 2010 BNP Paribas Inovasyon Yarışması’nda Ürün ve Servis Kategorisi ödülünü kazanmıştır.

2010 yılının Eylül ayında piyasaya sunduğumuz TEB Ekranlı Kart dünyada bir ilktir. Dijital yapısıyla internet bankacılığı şifresi üretebilen ilk banka kartı olma özelliğini taşımaktadır. TEB Ekranlı Kart, Public-news Oscars (Kartın Oskarları) ödülünü kazanmış ve BNP Paribas tarafından yılın ürünü seçilmiştir.

Değerli yatırımcılarımız, müşterilerimiz, iş ortaklarımız ve çalışma arkadaşlarım,

TEB – Fortis birleşmesi
2010 faaliyet raporumuzu yayına hazırladığımız sırada 14 Şubat 2011 tarihinde TEB ile Fortis’in TEB çatısı altında yasal olarak birleştiği bilgisini paylaşmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Bu birleşme Bankamız tarihinde bir kilometre taşıdır ve aynı zamanda Türk bankacılık sektörü açısından önemli bir gelişmedir.

İki şirketin, iki kültürün birleşmesinin ne denli zor bir iş olduğunu biliyor ve birleşik ekibimizin ortaya çıkardığı eserle gurur duyuyoruz. Yeni TEB ile birlikte, biz çalışanlar için yeni bir hayat başlamıştır. Ekiplerimiz, birleşme sürecinin başlangıcından bugüne büyük bir özveri ile çalışmışlardır. Bu süreçte oluşturulan güçlü sinerji, paylaşılan ortak hedefler ve geliştirilen ortak kurumsal akıl birleşme sürecinin öngörülen zamanda tamamlanmasında büyük rol oynamıştır.

İnanıyorum ki kendini işine tutku ile adamış insan kaynağımızın çabası ve ortak gücü, yarın bizleri bugünden daha güçlü kılacaktır.

İki bankanın, TEB markası altında fiziki ve operasyonel birleşmesi için hızlı bir dönüşüm süreci başlamıştır ve bu sürecin Mart ayı içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir. Bu süreçte, her zaman olduğu gibi önceliğimiz müşterilerimizdir. Performans odaklı kültürümüz, birleşik Bankanın ve Grubun itici gücü olarak benimsenmiş olup TEB, hedeflerine doğru yolculuğuna hizmet kalitesinden ödün vermeden ve müşteri memnuniyetini her şeyin temelinde ele alarak devam edecektir.

TEB’in önünde fırsatlarla dolu yeni bir dönem vardır. TEB, bu fırsatları hissedarlarının desteği ve çalışanlarının üstün çabaları ile performansa dönüştürmeye ve belirlediği hedeflere ulaşmaya kararlıdır. TEB, birleşme ile daha büyük ve güçlü bir hizmet sağlayıcı olmuştur. Bu gelişme ile TEB, 600’e yakın şubesi, 10 bini aşkın çalışanı, 3 milyondan fazla bireysel ve 500 binin üstünde şirket müşterisiyle, aktif büyüklüğünü neredeyse iki katına çıkarmış ve Türkiye’nin altıncı büyük özel bankası haline gelmiştir.

TEB, geçmişte olduğu gibi gelecekte de sürdürülebilir büyümesinin temellerini proaktif iş yaklaşımıyla atmaya devam edecektir. Tüm iş kollarımızda istikrarlı bir şekilde ve emin adımlarla ulaşmayı planladığımız daha yüksek pazar payları, büyümemizin itici gücünü oluşturacaktır. Sahip olduğumuz etkin süreçler ve araçlardan oluşan altyapımız, öngördüğümüz bu büyümeyi olanaklı hale getirmemizdeki temel unsuru teşkil edecektir.

BNP Paribas Grubu’nun uluslararası finansal gücü ve erişim olanakları ile TEB küresel ve güçlü bir ailenin bir üyesidir. TEB aynı zamanda ülkemiz bankacılık sektörünü, reel kesimi ve hizmet sektörünü çok iyi tanıyan, saygın, köklü ve güçlü bir bankadır.

Türkiye ekonomisinin farklı evrelerine tanıklık etmiş olan Bankamız, bu iki değerli unsuru bir arada dengelemiş ve rekabet eşiğini başarıyla tanımlamıştır.

Bu dengeyi ve rekabet eşiğini koruyacak olan Bankamız, birleşme sonrası 2011 yılında daha geniş bir coğrafyada faaliyete geçecek ve büyüyen satış gücünün vereceği enerjiyle pazar konumu daha da güçlendirecektir.

TEB’in hedefi, Türkiye’de 2. Grup bankalar arasında kısa sürede lider konuma gelmektir.
TEB, Türkiye’nin önde gelen bankalarından biridir. TEB aynı zamanda uluslararası bankacılık arenasının saygın ve tercih edilen bir çözüm ve iş ortağıdır. TEB sahip olduğu insan kaynağı, teknik altyapısı ve müşteri odaklı iş felsefesiyle gelir yaratıcı iş alanlarını 2011 ve sonrasında geliştirmeye ve hizmet kalitesini her geçen gün daha fazla artırmaya devam edecektir.

Fortis ile birleşme, TEB’i piyasada daha güçlü kılarken, geleceğe yeni bir perspektiften bakmamıza ve çıtayı daha yükseğe taşımamıza imkan tanımaktadır. Ölçek anlamında eriştiğimiz yeni boyut, TEB’in varlığını ve yaygınlığını olduğu kadar bankacılığın farklı iş kollarındaki piyasa paylarını da yukarı yönlü etkileyecektir ve katma değer üretme yetkinliklerimizi ivmelememize imkan tanıyacaktır. Sürdürülebilir büyüme stratejilerimizden ödün vermeden, 2011 yılının başında operasyonel ve fiziki birleşmeyi tamamlamayı hedefliyoruz.

TEB, 2011 yılında da müşterilerine, çalışanlarına, hissedarlarına ve diğer sosyal paydaşlarına olan sorumluluklarını daha da güçlenmiş yeni yapısıyla yerine getirmeyi sürdürecektir.

TEB’de yürüttüğümüz hizmet yarışını bu yukarıda özetlediğim bakış açısıyla şekillendirdiğimiz sürece, kârlılığımız, operasyonel performansımız ve piyasadaki varlığımız daha da pekişecek ve Bankamız Türkiye’de 2. Grup bankalar arasında kısa sürede lider konuma ulaşacaktır.

Değerli yatırımcılarımız, müşterilerimiz, iş ortaklarımız ve çalışma arkadaşlarım,

İki katına çıkan şube ağımız ve büyüyen çalışan kitlemizle Türkiye pazarında büyümeye odaklanan stratejimizi hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. 

2011 ve sonrası hepimiz için heyecanlı gelişmelere tanıklık edecek; sektörde yeni ufuklara doğru yolculuğumuz bizi yeni noktalara taşıyacaktır.
TEB ve Fortis ekiplerinin 2010’un özel koşullarında gösterdiği performans gurur vericidir. Takım çalışmasında gösterdikleri üstün performans kadar, bireysel boyutta da her bir çalışanımız yeni TEB’in bir parçası olmanın gereklerini algılamış ve eksiksiz olarak yerine getirmiştir.

Hissedarlarımız ve Yönetim Kurulumuzun desteği ve kılavuzluğu sürdükçe, TEB başarılarla dolu faaliyet dönemleri raporlamaya devam edecektir. Milyonlarca müşterimize, iş ortaklarımıza ve muhabirlerimize bize duydukları güven ve bizden yana kullandıkları tercihleri için teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Varol Civil
Genel Müdür

Bunları biliyor musunuz?

Güneş enerjisiyle çalışan ilk şube
TEB bir ilke daha imza attı. Türkiye'nin tüm enerji ihtiyacını güneş enerjisiyle karşılayan ilk banka şubesi, İstanbul'da hizmet sunuyor.

Güneş enerjisiyle çalışan ilk Mobil ATM.
Türkiye'nin güneş enerjisiyle çalışan ilk mobil ATM'si 2010 yılında müşterilerimize hizmet sunmaya başlayarak, sektörümüzde bir ilki işaret ediyor.

TEB Çevre Kulübü
TEB çalışanlarında çevre bilincini oluşturmak, çevre sorunlarına birlikte çözüm üretmek ve çalışanların aktif katılımını teşvik etmek amacıyla kurulmuştur.


Yatırımcı İlişkileri TEB Hissesi PDF İndir Arşiv