PDF İndir Yatırımcı İlişkileri Arşiv BNP Paribas Group
İletişim English

En iyi şirketler, büyümeyi sürdürmelerini sağlayan değerlerini, yetkinlikleri ve kaynaklarıyla en optimal noktada dengeleyen kurumlardır.

TEB, bu kurumlardan biridir.

Tutku ve adanmışlık, yenilikçilik ve yaratıcılık, saygı ve güvenilirlik TEB’in uzun yıllar içinde inşa ettiği güçlü markasının yapıtaşlarını oluşturan değerleridir.

Bu değerler, aynı zamanda, TEB’in gelecek yol haritasına ışık tutmakta ve kılavuzluk etmektedir.

Dünden bugüne TEB

TEB, 83 yıldan beri müşterilerine hizmet sunuyor...
1927 yılında Kocaeli Halk Bankası T.A.Ş. adı altında küçük bir bölgesel banka olarak kurulan ve faaliyete geçen TEB (“Banka”), 1982 yılında Çolakoğlu Grubu tarafından satın alınmış ve unvanı Türk Ekonomi Bankası A.Ş. olarak değiştirilmiştir. Banka, TEB Grubu şirketlerinin büyük bölümünün kurucusu ve hissedarı konumundadır.

TEB, ülkemiz özel bankacılığının öncülerindendir...
1990'ların başından itibaren Türkiye’de özel bankacılık faaliyetlerinin öncülüğünü yapan TEB, Türk bankacılık sektöründeki saygın ve ayrıcalıklı konumunu, genişlettiği şube ağı ile ürün ve hizmet çeşitliliğinin yanı sıra, yatırım, leasing, faktoring ve portföy yönetimi gibi finans sektörünün çeşitli alanlarındaki iştirakleri ile de pekiştirmiştir.

TEB 2000 yılında sermayesini yatırımcılara açmıştır.
TEB, 2000 yılında sermayesini yatırımcılara açmıştır. Hisselerinin %15.63’ü İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Ulusal Pazarı’nda TEBNK sembolü ile işlem gören TEB’in hisse senetlerini temsil eden Depo Sertifikaları aynı zamanda Londra Borsası’na da kotedir.

TEB’in ortaklık yapısı ve TEB Hissesi hakkındaki detaylı bilgilere Raporun 7 ve 8 sayfalarından ulaşılabilir. TEB Hissesi’nin güncel bilgilerine ise www.teb.com.tr internet adresinden takip edilebilir.

BNP Paribas ortaklığı TEB’in kurumsal tarihinde bir kilometre taşıdır.
TEB’in ana ortağı olan TEB Mali Yatırımlar A.Ş.’nin hisselerinin %50'si, 10 Şubat 2005'te dünyanın ve Avrupa Birliği’nin önde gelen bankalarından BNP Paribas'ya devredilmiştir. Bu devir neticesinde BNP Paribas, TEB'de %42.125 oranında dolaylı pay sahibi olmuştur.