Kredi Kartları Yönetmelik Değişikliği

  Paylaş

  BDDK Kredi Kartları Yönetmeliği’nde Nakit Avans Kullanım ile İlgili Düzenlemeler

  BDDK Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik gereği 3 dönem ekstre borcunuzun P’sinin altında ödeme yapılması durumunda kredi kartları nakit kullanımına kapatılacaktır. Son ekstre borcunun tamamının ödemesi durumunda tekrar nakit kullanımına açılacaktır. Detaylı bilgi için 0850 200 0 666 TEB Telefon Şubesi’ni arayabilirsiniz. Bu durumda kredi kartını alışverişlerde market, akaryakıt, giyim vb harcamalarda kullanmaya devam edilebileceğini ayrıca hatırlatmak isteriz.

  Kredi Kartları Asgari Ödeme Değişikliği

  Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 17. maddesi ve 22. maddesindeki Yönetmelik Değişikliği kapsamında; kredi kartı asgari ödeme oranı, limit artış ve nakit çekim işlemleri ile ilgili uygulamalarda değişiklik yapılmıştır.

  Yukarıda belirtilen yönetmelik değişikliği kapsamında, kredi kartı asgari ödeme oranları müşterilerimizin sahip olduğu kredi kartlarının toplam limitine ve müşterimizin bankacılık sektöründe kredi kartı kullanım başlangıç tarihine göre değişiklik gösterebilecektir.

  Ayrıca, yönetmelik değişikliği kapsamında müşterilerimizin kredi kartları için yapacakları ödeme tutarlarına bağlı olarak nakit çekim ve limit artış işlemleri ile ilgili bazı kısıtlamalar da getirilmiştir.

  1- 17.12.2010 itibariyle tahsis edilen kredi kartları için asgari ödeme oranının kart limitine bağlı olarak aşağıdaki şekilde belirlenmesi gerekmektedir:

  • 15.000 TL’ye kadar ise kredi kartlarının dönem borcunun %'inden,
  • 15.000 TL’den 20.000 TL’ye kadar ise kredi kartlarının dönem borcunun 0'undan,
  • 20.000 TL ve üzeri ise kredi kartlarının dönem borcunun @'ından ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun @'ından az olamaz ve bu oranlardan az olmamak üzere bankaca belirlenir.

  17 Aralık 2010 tarihinden sonra bankacılık sektöründe ilk defa kredi kartı alan müşteriler kart sisteminde yeni müşteri olarak değerlendirilecektir. 17 Aralık 2010 tarihinden sonra bu müşterilere tahsis edilen yeni kredi kartlarında, kartın sektörde ilk kullanım başlangıç tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar asgari ödeme oranı en az @ olarak uygulanacaktır. Bir yıllık sürenin dolması ile müşterinin asgari ödeme oranı, Bankamızdaki tüm kartlarının limiti toplamı 15.000 TL’ye kadar ise en az %, 15.000- 20.000 TL arasında ise en az 0, 20.000 TL ve üzeri ise en az @ olarak uygulanmaya başlanacaktır.

  2- Mevcut kartlar için, limit aralığına göre intibak süresi uygulanacaktır.

   Bu süre zarfında 6 ayda bir belirli limit aralıklarında olan kartlar için farklı asgari ödeme oranları belirlenmiştir. 17 Aralık 2010 tarihinden sonra bankacılık sektöründe ilk defa tahsis edilen yeni kredi kartları hariç olmak üzere, asgari ödemelerin değişeceği tarihler ve mevcut TEB Kredi Kartları toplam limitlerine göre uygulanacak asgari ödeme oranları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir:

  Kredi Kartı Limiti

  17.12.10 - 6. Ay

  6- 12. Ay

  12- 18. Ay

  18- 24. Ay

  24- 30. Ay

  30- 36. Ay

  36-......

  5.000 TL’ye kadar

  "

  "

  %

  %

  %

  5.000 TL’den 15.000 TL’ye kadar

  "

  %

  %

  %

  %

  %

  15.000 TL’den 20.000 TL’ye kadar

  "

  %

  (

  0

  0

  0

  20.000 TL ve üzeri

  "

  %

  (

  0

  5

  @

  3- Nakit Çekim ve Limit Artırım İşlemleri ile İlgili Düzenlemeler

  Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 22. maddesinin, altıncı fıkrasında nakit çekim ve limit artış işlemleri aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir.

  • Bir takvim yılı içerisinde en fazla 3 defa, dönem borcunun P’si ve altında ödeme yapılan kredi kartlarının limitleri ve bu müşterinin varsa diğer kredi kartlarının limitleri dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar artırılamaz.
  • Bir takvim yılı içerisinde en fazla 3 defa, dönem borcunun P’si ve altında ödeme yapılan kredi kartları dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar nakit çekim işlemleri gerçekleştirilemez.


  26 Ocak 2012’den itibaren kredi kartı alışveriş ve nakit avans faizi oranımız %2,34, gecikme faiz oranımız %2,84 olarak uygulanacaktır.

  Sayfa içeriğini puanla