Döviz İşlemleriniz için TEB FX

Döviz İşlemleriniz için TEB FX
  Paylaş

  TEB FX PLATFORMU ile döviz işlemlerinizi gerçekleştirmek çok kolay!

  CEPTETEB İnternet Bankacılığına veya CEPTETEB Mobil Uygulaması'na giriş yaparak, menüdeki "Yatırımlar" başlığından TEB FX platformunu keşfedebilirsiniz.

  TEB FX platformunu nasıl kullanabilirim?

  • İstediğiniz döviz kurlarını ana sayfada yer alan listenize ekleyerek anlık piyasayı takip edebilirsiniz. Ana sayfada max. 10 adet döviz çiftini takip edebilirsiniz. Listeyi düzenle ekranından dilediğiniz döviz çiftini seçebilir, sıralamayı değiştirebilirsiniz.
  • Takip ettiğiniz döviz çiftine tıkladığınızda, ilgili döviz çiftine ait grafiği görebilirsiniz. Döviz kurlarına ait çizgi ve mum grafikler ile farklı döviz kurlarını grafik üzerinden analiz edebilirsiniz. Grafiğin altında yer alan gösterim aralığı seçeneği veya barını tıklayarak, analiz etmek istediğiniz süreyi seçebilirsiniz.
  • Takip ettiğiniz döviz çiftine ait işlemi yapmak için ana sayfadan "AL" ve "SAT" butonlarına basarak, işlem yapmak istediğiniz tutarı girerek, fiyatı 5 saniyeliğine sabitleyebilirsiniz. "5 saniyeliğine sabitle" butonuna bastıktan sonra, işlemi tamamlamanız için "AL" "SAT" butonları aktif olacaktır.
  • Ana sayfada yer alan son haberleri bölümü ile piyasadaki güncel haberleri takip edebilirsiniz. Daha çok habere ve haber detayına ulaşmak için "Tümü" alanını ya da "Haberler" başlığını tıklayabilirsiniz. Haberler sayfasında yer alan haberleri kategorilere ve tarihe göre filtreleyebilirsiniz. Haber detayına ilgili habere tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  • İşlem geçmişi sayfanızdan TEBFX platformunda yaptığınız döviz işlemlerini tarih aralığı seçerek gözlemleyebilir, gösterge fiyatlarla güncel kar/zarar bilginizi görebilirsiniz. İşlem özeti ekranından döviz çiftine ait toplam bilgilere ulaşabilir, işlem detaylarından tüm işlemleri gözlemleyebilirsiniz.
  • Hesaplar bölümünden takip ettiğiniz döviz çiftlerine ait hesap açılışı yapabilir, alım-satım işlemlerinizde hesap seçmenize gerek kalmadan hızlı bir şekilde yapmak için favori hesaplarınızı belirleyebilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  İşlem gün ve saatleri nedir?
   

  İşlem yapılabilen saatler hafta içi 08:30 - 18:00 arasındadır. Bu saatler dışında döviz alım/satım işlemlerinizi CEPTETEB İnternet Şubesi’nden yapabilirsiniz.

  Grafikte görülen fiyatlar neyi ifade ediyor?
   

  Grafik gösteriminde FOREKS veri dağıtım firmasından sağlanan dakika da bir güncellenen alış ve satış fiyatlarının ortalama kur bilgisi esas alınarak gösterilen en düşük, en yüksek ve son kur seviyeleri bilgi amaçlı olarak paylaşılmaktadır. İlgili döviz çifti için piyasa alış-satış fiyatları arasındaki marjların açılması, valör farklılaşması vb sebeplerle piyasada işlem görmüş en düşük ve en yüksek kur seviyeleri ile grafikte gösterilen seviyeler arasında farklılıklar görülebilir. Döviz işlemlerine konu seviyeler için esas olan TEB işlem platformlarında geçerli olan anlık döviz kurlarıdır.

  HABERLER ve EKONOMİK VERİLERİ nasıl takip edebiliriz?
   

  HABERLER sayfasındaki HABERLER ve/veya EKONOMİK TAKVİM filtrelerini kullanarak isterseniz sadece HABERLERİ isterseniz sadece EKONOMİK VERİLERİ isterseniz hepsini birlikte izleyebilirsiniz.

  İşlem yapabileceğim döviz çiftlerini nereden görebiliriz?
   

  Ana sayfada yer alan “Listeyi Düzenle” bölümünden takip edebileceğiniz tüm döviz çiftlerine ulaşabilirsiniz.

  İŞLEM ÖZETİ ve İŞLEM DETAYI ne anlama geliyor? Nasıl kullanabiliriz?
   

  İŞLEM ÖZETİ seçilen zaman aralığı içerisinde döviz çiftleri bazında TEBFX platformundan yapılan döviz işlemlerinin “Toplam Alış/Satış” tutarı ve “Ort. Alış/Satış Kuru” değerlerini izlemenize imkân sağlar.

  İŞLEM DETAYI ise İŞLEM ÖZETİ’ndeki her bir döviz çifti için ayrı ayrı veya toplu olarak kullanılabilen filtre butonları aracılığı ile aktif hale gelen ve seçili döviz çiftine ait işlemlerin alım-satım detaylarının izlenebilmesine imkân sağlayan kısımdır.

  Gösterge Kur ve Gösterge Kar/Zarar ne demektir?
   

  Gösterge Kur : İŞLEM GEÇMİŞİ sayfasında özet ve/veya detaylı olarak gösterilen döviz alım/satım işlemlerinin bilgi amaçlı olarak gösterge kar/zarar değerlerinin hesaplanmasında kullanılan ilgili döviz çiftinin o anki piyasa değerini yansıtmak amacıyla alım ve satım kurlarının ortalamasından elde edilen bilgi amaçlı kur değeridir.

  Gösterge Kar/Zarar : İŞLEM GEÇMİŞİ sayfasında özet ve/veya detaylı olarak gösterilen döviz alım/satım işlemlerinin gösterge kur değeri ile tersi yönde işlem yapılması durumunda oluşabilecek potansiyel kar/zarar için hesaplanan bilgi amaçlı değerdir. Bu hesaplamada sadece TEBFX platform üzerinden yapılmış döviz işlemleri dikkate alınır. Gösterge Kar/Zarar hesaplamasında alınan ve/veya satılan döviz cinsleri için faiz gelir ve giderleri dikkate alınmaz.

  ÇIKIŞ AYARI ne demektir?
   

  Bu bölümden platformdan otomatik olarak çıkış yapmak istediğiniz süreyi belirleyebilirsiniz.

  İnternet Şubesine nasıl geri dönebiliriz?
   

  GCEPTETEB logosuna tıklayarak, CEPTETEB İnternet Şubesi’ne geri dönerek işlemlerinize devam edebilirsiniz.

  Kimler müşteriler işlem yapabilir?
   

  TEB FX platformundan bireysel ve kurumsal müşterilerimiz işlem yapabilir. Kurumsal müşterilerimiz için; menü yetkisi “AL” ,“SAT” ve “ARBITRAJ” olan müşterilerimiz platform üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilir.

  Kurumsal müşterilerin TEB FX platform yetki tanımı nasıl yapılır?
   

  Menü Yetkisi Tanımlamak için Kurumsal İnternet Bankacılığı’ndan ilgili alanlara ilişkin Yetki Değişiklik Formu doldurulmalı ve firma tarafından imzalanarak şubeye iletilmelidir.

  Sayfa içeriğini puanla