Döviz İşlemleriniz için TEB FX

Döviz İşlemleriniz için TEB FX
  Paylaş

  TEB FX PLATFORMU ile döviz işlemlerinizi gerçekleştirmek çok kolay!

  CEPTETEB İnternet Şubesi, Kurumsal İnternet Şube, CEPTETEB İŞTE Mobil Uygulaması veya CEPTETEB Mobil Uygulaması'na giriş yaparak, menüdeki "Yatırımlar" başlığından TEB FX platformunu keşfedebilirsiniz.

  TEB FX platformunu nasıl kullanabilirim?

  • İstediğiniz döviz kurlarını ana sayfada listenize ekler, anlık piyasayı takip edebilirsiniz.
  • En fazla 10 adet döviz çiftini aynı anda takip edebilirsiniz. Döviz çiftlerini, listeyi düzenle ekranından değiştirebilirsiniz.
  • Takip ettiğiniz döviz çiftine tıkladığınız anda ilgili grafik açılır. Bu ekrandan çizgi ve mum grafikler ile analizini yapabilirsiniz. Grafiğin altından analiz etmek istediğin süreyi de ayrıca seçebilirsiniz.
  • İşlem yapmak için ‘’AL’’ ve ‘’SAT’’ butonlarına basarak, işlem yapmak istediğin tutarı girersiniz. Sonrasında ‘’5 saniyeliğine sabitle’’ butonuna bastığında işlemi tamamlamak için ‘’AL’’ ve ‘’SAT’’ butonları aktif olur.
  • TEB FX siz ekran başında olmadığınız anlarda bile piyasayı sizin için takip ederek ALARM KUR ve EMİR EKLE özellikleri ile hayatınızı kolaylaştırır, piyasayı kaçırmazsınız.
  • “ALARM KUR” özelliği ile seçtiğiniz döviz çifti için hedeflediğiniz kur/parite seviyesine ulaşıldığında istediğiniz bilgilendirme kanalı aracılığı ile anında haberdar olursunuz.
  • “EMİR EKLE” özelliği ile istediğiniz döviz çifti için 30 güne kadar geçerlilik süresi için emir verebilir, TEB FX beklediğiniz kur/parite seviyesini sizin yerinize takip eder ve TEB FX fiyatları hedeflediğiniz alış veya satış seviyesine ulaştığında emrinizde belirlediğiniz alınacak veya satılacak tutar için hedef kur/parite’den emrinizi TEB FX sizin adınıza otomatik olarak gerçekleştirir.
  • Ana sayfadaki son haberler bölümü ile piyasadaki güncel haberleri takip edebilirsiniz. Haberleri kategorisine ve tarihine göre filtreleyebilirsiniz.
  • İşlem geçmişi sayfasından, yaptığınız tüm işlemleri tarih aralığı girerek gözlemleyebilir, gösterge fiyatlarla güncel kar/zarar bilgisini görebilirsiniz.
  • Hesaplar bölümünden takip ettiğiniz döviz çiftlerine ait hesaplarınızı açabilirsiniz. Ayrıca alım-satım işlemlerinde hesap seçmeye gerek kalmadan favori hesabınızı belirler, işlemlerinizi hızlıca yapabilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  İşlem gün ve saatleri nelerdir?
   

  5x24 özelliğimizin devreye alınması ile birlikte işlem saatlerimiz Pazartesi sabah 03:00’ten başlayarak Cuma akşamı 22:00’a kadar 5 gün 24 saat olarak belirlenmiştir.

  Takip edilen AKTİF EMİRLER’im nasıl gerçekleştirilir?
   

  TEB FX platformuna bıraktığınız Emirler son geçerlilik tarih ve saatine kadar TEB FX çalışma saatleri içerisinde belirlediğiniz döviz çifti için işlem yönünüze göre TEB FX'te anlık olarak değişen aynı gün valörlü alış veya satış kur/paritesinin herhangi bir anda Hedeflenen Kur/Parite seviyesine ulaşması ve hesap bakiyenizin müsait olması durumunda gerçekleştirilecektir. Emir gerçekleştirme anında hesap bakiyesi müsait olmayan (hesaptaki mevcut bakiyenin emir gerçekleştirilmesi için vergiler dahil gerekli olan tutardan az olması halinde bu mevcut tutarlar için kısmi Emir gerçekleştirme yapılmayacaktır) ve/veya son geçerlilik tarih ve saatine kadar gerçekleşmemiş emirler sistem tarafından otomatik olarak iptal edilecektir. 

  Grafikte görülen fiyatlar neyi ifade ediyor?
   

  Grafik gösteriminde FOREKS veri dağıtım firmasından sağlanan dakika da bir güncellenen alış ve satış fiyatlarının ortalama kur bilgisi esas alınarak gösterilen en düşük, en yüksek ve son kur seviyeleri bilgi amaçlı olarak paylaşılmaktadır. İlgili döviz çifti için piyasa alış-satış fiyatları arasındaki marjların açılması, valör farklılaşması vb sebeplerle piyasada işlem görmüş en düşük ve en yüksek kur seviyeleri ile grafikte gösterilen seviyeler arasında farklılıklar görülebilir. Döviz işlemlerine konu seviyeler için esas olan TEB işlem platformlarında geçerli olan anlık döviz kurlarıdır.

  HABERLER ve EKONOMİK VERİLERİ nasıl takip edebiliriz?
   

  HABERLER sayfasındaki HABERLER ve/veya EKONOMİK TAKVİM filtrelerini kullanarak isterseniz sadece HABERLER’i isterseniz sadece EKONOMİK VERİLER’i isterseniz hepsini birlikte izleyebilirsiniz.

  HABERLER hangi kaynaktan besleniyor?
   

  Gelişmeler bölümünde gösterilen haberler ve ekonomik veri akışı bilgilendirme amaçlı olup, FOREKS veri dağıtım firmasından 15 dk gecikmeli olarak sağlanıyor. TEBFX işlem platformu buradaki haber ve verilerin doğruluğunu ve bütünlüğünü garanti etmez.

  İşlem yapabileceğim döviz çiftlerini nereden görebiliriz?
   

  Ana sayfada yer alan “Listeyi Düzenle” bölümünden takip edebileceğiniz tüm döviz çiftlerine ulaşabilirsiniz.

  İşlem yapacağım döviz çiftlerini nasıl değiştirebilirim?
   

  Ana sayfada yer alan “Listeyi Düzenle” bölümünden takip edebileceğiniz tüm döviz çiftlerini görüp, izlemek istediklerinizi ekleme ve çıkarma yaptıktan sonra kaydedip listenizi oluşturabilirsiniz.

  İŞLEM ÖZETİ ve İŞLEM DETAYI ne anlama geliyor? Nasıl kullanabiliriz?
   

  İŞLEM ÖZETİ seçilen zaman aralığı içerisinde döviz çiftleri bazında TEBFX platformundan yapılan döviz işlemlerinin “Toplam Alış/Satış” tutarı ve “Ort. Alış/Satış Kuru” değerlerini izlemene imkan sağlar. İŞLEM DETAYI ise İŞLEM ÖZETİndeki her bir döviz çifti için ayrı ayrı veya toplu olarak kullanılabilen filtre butonları aracılığı ile aktif hale gelen ve seçili döviz çiftine ait işlemlerin alım-satım detaylarının izlenebilmesine imkan sağlayan kısımdır.

  Gösterge Kur ve Gösterge Kar/Zarar ne demektir?
   

  Gösterge Kur: İŞLEM GEÇMİŞİ sayfasında özet ve/veya detaylı olarak gösterilen döviz alım/satım işlemlerinin bilgi amaçlı olarak gösterge kar/zarar değerlerinin hesaplanmasında kullanılan ilgili döviz çiftinin o anki piyasa değerini yansıtmak amacıyla alım ve satım kurlarının ortalamasından elde edilen bilgi amaçlı kur değeridir. Gösterge Kar/Zarar: İŞLEM GEÇMİŞİ sayfasında özet ve/veya detaylı olarak gösterilen döviz alım/satım işlemlerinin gösterge kur değeri ile tersi yönde işlem yapılması durumunda oluşabilecek potansiyel kar/zarar için hesaplanan bilgi amaçlı değerdir. Bu hesaplamada sadece TEBFX platform üzerinden yapılmış döviz işlemleri dikkate alınır. Gösterge Kar/Zarar hesaplamasında alınan ve/veya satılan döviz cinsleri için faiz gelir ve giderleri dikkate alınmaz.

  ÇIKIŞ AYARI ne demektir?
   

  Bu bölümden platformdan otomatik olarak çıkış yapmak istediğiniz süreyi belirleyebilirsiniz.

  İnternet Şubesine nasıl geri dönebiliriz?
   

  CEPTETEB logosuna tıkladığınızda, CEPTETEB internet şubeye geri dönersiniz. Böylece işlemlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

  Kimler/hangi müşteriler işlem yapabilir?
   

  TEB FX platformundan bireysel ve kurumsal tüm müşterilerimiz işlem yapabilirler. Bireysel müşterilerimiz TEB FX kullanım şartlarını kabul eder etmez kullanmaya hemen başlayabilirler. Kurumsal müşterilerimizden TEB FX menü yetkisi veya İnternet Bankacılığı Döviz menüsü için “AL” ,“SAT” ve “ARBITRAJ” yetkisi olan olanlar TEB FX kullanım şartlarını kabul ettikten sonra TEB FX üzerinden işlemlerini yapmaya başlayabilirler. Menü Yetkisi Tanımlamak için Kurumsal İnternet Bankacılığı’ndan güvenlik ayarlarına girip TEB FX için Menü Yetki Değişiklik Talep Formu doldurulmalı ve firma yetkilileri tarafından imzalanarak şubeye iletilmelidir.

  Kurumsal müşterilerin TEB FX platform yetki tanımı nasıl yapılır?
   

  Menü Yetkisi Tanımlamak için Kurumsal İnternet Bankacılığı’ndan ilgili alanlara ilişkin Yetki Değişiklik Formu doldurulmalı ve firma tarafından imzalanarak şubeye iletilmelidir.

  Sayfa içeriğini puanla