Konut Kredisi Ürünlerimiz

Her evin kapısını açan kredi: TEB Konut Kredisi

TEB Konut Kredisi ile hayalinizdeki eve çok uygun faiz oranları ile sahip olabilirsiniz.

Konut kredinizi TEB'den kullanın, siz de hayalinizdeki eve kavuşun.

TEB Konut Kredisi’nin sunduğu uzun vade, düşük taksit seçenekleri ile kira öder gibi ev ve iş yeri sahibi olabilir, hayallerinizdeki yere kolayca kavuşabilirsiniz.

Gerekli belgeleriniz ile şubelerimize uğrayarak konut kredilerimizden size en uygun olanını kullanabilir ve fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Kredi hesaplama için tıklayın.

Her şey Dahil Konut Kredisi 

Kredi kullanımı esnasında doğacak tüm masraf ve yasal vergi tutarlarını da aynı konut kredisi içinde kredilendirebilir ve tüm masraflarınızı uzun vadede rahatça ödeyebilirsiniz.

Ekspertiz ücreti, ipotek masrafı, DASK, konut sigortası, ferdi kaza sigortası masrafları size yük olmasın diye Her şey Dahil Konut Kredisi TEB’de.

Al Kirala Konut Kredisi
 

Hem yatırım sahibi olun hem de kira geliri elde edin diye Al-Kirala Konut Kredisi TEB’de.

Uygun faiz, uzun vade avantajı ile istediğiniz evin sahibi olun. Evinizi kiraya verin, getirisi ile kredinizi rahatça ödeyin.

Esnek Kademeli Konut Kredisi
 

Harcamalarınıza göre ödeme planınızı belirleyebileceğiniz Esnek Kademeli Konut Kredisi TEB’de. Ödeme tutarlarınızı kendiniz belirleyin, sıkıntı çekmeyin.

Diğer harcamalarınız için ev sahibi olmayı ertelemeyin diye Esnek Kademeli Konut Kredisi, uygun faiz, uzun vade avantajları ile TEB’de.

%100 Konut Kredisi 
 

İstediğiniz ev için peşinat tutarınız yok ise veya peşinat tutarınızı farklı bir yatırım aracında değerlendiriyorsanız  %100 Konut Kredisi tam size göre.  

Satın alacağınız konutun ekspertiz değerinin %75’ine kadar kredi veriyoruz. Kalan %25’lik kısım için ise  nakit karşılık ya da  size ait ikinci bir gayrimenkul ipoteği ile kredinizi %100’e tamamlıyoruz. Böylece ihtiyacınız olan tüm kredi tutarını uygun faiz ve uzun vade avantajı ile alıyor ve yeni evinize sıkıntıya girmeden kavuşuyorsunuz. Üstelik geri ödeme sürecinizde, kalan kredi bakiyeniz ikinci teminata  gerek olmayan tutara indiğinde, kredinizin kapanmasını beklemeden ikinci ipoteğinizi veya nakit blokenizi kaldırıyoruz.

Anapara Ertelemeli Konut Kredisi
 

Konut kredinizi hemen alın, anapara ödemenize dilerseniz 36 ay sonra başlayın. İlk taksitlerinizde öncelikle faiz yükünüzü azaltın, anapara ödemenize sonra başlayın diye Anapara Ertelemeli Konut Kredisi TEB’de.

Anapara Ertelemeli Konut Kredisi ile 36 aya kadar konut kredinizin sadece faizini ödeyebilirsiniz. Sadece faiz ödenen bu dönemden sonra başlayan kredi taksitleriniz, anapara ertelemesi yapılmayan ödeme planı ile aynı olacaktır.

Dönem Ödemeli Konut Kredisi
 

Konut kredinizi, gelirinize göre 2 veya 3 ayda bir ödemeli olarak taksitlendirebilirsiniz. Her ay kredi taksidi ödemeden diğer harcamalarınızı da rahatça gerçekleştirin diye Dönem Ödemeli Konut Kredisi TEB’de.

Kredi taksitlerinizi 2 veya 3 ayda bir ödemeli olarak belirleyebilirsiniz. Dönem faiziniz, ödeme yapacağınız dönem periyodu ve faiz oranı baz alınarak hesaplanır ve oluşan bu faiz ile dönemlik taksit tutarlarınız hesaplanır.

Kademeli Azaltan Konut Kredisi
 

Gelecekteki gelir ve giderlerinizi öngörerek kredi taksitlerinizin azalmasını istiyorsanız, TEB Kademeli Azalan Konut Kredisi size göre.

Kredi taksitlerinizi ileriki vadelerde kademeli olarak azaltmak istiyorsanız, TEB Kademeli Azalan Konut Kredisi kullanabilirsiniz. Kredi taksitlerinizi sabit tutarlar ile ödemeye başladıktan belirli bir süre sonra, daha düşük tutarlı taksit ödemeye başlayabilir, taksit azaltmayı belirli periyotlarla ve oranlarla sürdürebilirsiniz.

Kademeli Artan Konut Kredisi
 

Konut kredinizin geri ödemesine düşük taksit tutarları ile başlayın, gelir artışınıza göre taksit tutarlarınızı da arttırın. Gelecekteki gelir artışınıza istinaden kredi taksitlerinizi arttırabilmeniz için Kademeli Artan Konut Kredisi TEB’de.

Kredi taksitlerinize düşük ödemeler ile başlamak ve ileriki dönemlerde kademeli olarak arttırmak istiyorsanız, TEB Kademeli Artan Konut Kredisi kullanabilirsiniz. Ödeyeceğiniz taksit tutarlarını, gelirinizdeki artışa göre, belirli periyotlarla ve oranlarla, örneğin 6 veya 12 ayda bir olarak artırabilirsiniz.

İndirimli Konut Kredisi
 

Konut kredinizi kullanırken belirli bir miktarı peşin olarak ödeyip, taksitlerinizin düşük tutarlı olması için İndirimli Konut Kredisi TEB’de. Birikmiş paramı baştan ödesem, TEB Konut Kredisi'ni indirimli kullansam, aylık ödemelerim azalsa, rahat rahat ev sahibi olsam diyorsanız; İndirimli Konut Kredisi TEB'de.

Birikmiş paranız ile kredi tutarınızın %1 ile %5’i arasındaki tutarı en başta peşin olarak ödeyin, kredi faiz oranınızda indirim sağlayın. İndirimli Konut Kredisi ile düşük taksit ödeyerek kolayca ev sahibi olabilirsiniz.

Ara Ödemeli Konut Kredisi
 

İkramiye aldığınızda veya gelirinizde artış olduğunda, kredinizin bir kısmını kapatıp, ödemelerinizi azaltabilmeniz için Ara Ödemeli Konut Kredisi TEB’de.

Kredi vadeniz boyunca, istediğiniz aylarda ve istediğiniz tutarda ara ödeme yapabilirsiniz. Ara ödeme yaptığınız zaman, kredinizin geri kalan tutarı, geri kalan aylara eşit olarak dağılır.

Molalı Konut Kredisi
 

Düzenli olarak gerçekleştireceğiniz kredi geri ödemelerinize, her sene dilediğiniz 2 ay boyunca ara verebilirsiniz. Konut kredisi ödemelerinize, gecikme faizi olmadan yılda 2 defa ara vererek diğer ihtiyaçlarınıza da para ayırabilmeniz için Molalı Konut Kredisi TEB’de.

TEB’den kullanmış olduğunuz;

 • TL
 • Eşit taksitli
 • Kredi kullandırım tarihinden itibaren en az 6 ay geçmiş,
 • Ödemelerini düzenli yaptığınız konut krediniz için

hemen şubenize başvurarak Molalı Konut Kredisi hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Konut Sigortaları
 
 • TEB Eşya Sigortası evinizdeki eşyalarınızı maddi zarar ve risklere karşı korur. Ürün hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
 • Benim Evim Sigortası, ister ev sahibi olun ister kiracı, evinizi, bina ve içindeki eşyalarınızı kazalara karşı korur. Detaylı bilgi için tıklayın
 • DASK zorunlu deprem sigortası evinizi depreme karşı güvence altına alır. Detaylı bilgi için tıklayın.
Çevreci Konut Kredisi
 

Enerji verimliliği yüksek, LEED sertifikalı çevre dostu projelerden ev alanlara özel, Çevreci Konut kredisi TEB’de. A ve B enerji sınıfındaki, yeşil bina kategorisindeki konut projelerinden ev alanlara özel avantajlar için sizleri TEB şubelerine bekliyoruz.

 

Gelin, bütçenize özel bu ödeme planlarından siz de yararlanın.

Acil paraya ihtiyacınız varsa TEB Pratik İhtiyaç Kredisi’ne hemen başvurun, cevabı anında cebinize gelsin.

Konut Kredisi Ürün Bilgilendirme Formu için tıklayın.

Konut Kredisi Sözleşmesi için tıklayın.

Ön Ödemeli  Konut Kredisi Bilgilendirme Formu için tıklayın.

Ön Ödemeli Konut Kredisi Sözleşmesi için tıklayın.

 

TEB Aile Akademisi ve Finansal okuryazarlık alanında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kimler Konut Kredisi Başvurusu Yapabilir ?

Aylık düzenli gelire sahip tüm T.C. vatandaşları ve yurt içi yerleşik yabancı uyruklu kişiler* TEB Konut Kredisi'ne başvurabilir.

* Yurt içi yerleşik yabancı uyruklu kişilerin başvurularında bir T.C vatandaşı kefaleti gerekmektedir.

TEB Şubeleri'nden Konut Kredisi Başvurusu Yapmak İçin :

Konut kredisi başvurusu için gerekli olan belgeleriniz ile birlikte dilediğiniz* bir TEB Şubesi’ne gidebilir, Konut Kredisi Başvuru Formunu doldurarak kolayca başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru aşamasında konut kredinizle ilgili tüm dökümanlarda karşılaşabileceğiniz terimleri daha net anlayabilmeniz için sizler için hazırladığımız “Sözlük” bölümümüzden faydalanabilirsiniz.

Size en yakın TEB Şubesi için tıklayın.

Konut Kredisi Başvurusu için Gerekli Belgeler:

 • Nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi fotokopisi **
 • Gelir Belgesi / Maaş Bordrosu ***
 • Serbest meslek sahipleri ve işletme sahipleri için, son 3 yıllık "bilanço" , "vergi levhası" ve "ticaret sicil gazetesi"
 • Satın alınacak konuta ait kat mülkiyeti veya kat irtifakı tapusu

* TEB, kredi başvurularını serbestçe değerlendirme ve uygun görmediği başvuruları onaylamama hakkına sahiptir. TEB, kredi başvurusu esnasında yukarıda sayılan belgeler dışında sair belgeleri talep etme hakkına sahiptir.
** Yurtiçi yerleşik yabancı uyruklu kişiler için pasaport, çalışma ve oturma izni beyan edilmelidir.
*** Ücretli çalışan kişiler için, maaş bordrosu antetli kağıt ile bildiriliyor ise firmanın izma sirküleri beyan edilmelidir.

Emekli kişiler için emekli aylığı bildirim yazısı veya Emekli Sandığı emekli tanıtım kartı veya maaşını gösterir banka ekstresi beyan edilmelidir (Emekli kişi aynı zamanda çalışıyor ise,bu belgelere ek olarak iş yerinden alacağı bordro veya gelir belgesi ile, emekli maaşında haciz kesintisi olup olmadığına dair son 1 ay içinde alınmış yazıyı da beyan etmelidir). 

Kredi Onay Süreci

Kredi Başvurunuzun Değerlendirme ve Onay Aşaması

Tüm evraklar eksiksiz olarak başvuru yapıldı ise, başvurunuz, 24 saat içerisinde cevaplanacaktır. Ancak kredi tutarına ve krediye konu olacak konutun özelliklerine göre söz konusu süre değişebilir.

Şubeniz, başvuru ile birlikte ekspertiz sürecini başlatacak, en uygun kredi türüne müşteri temsilcinizin yardımıyla karar verdikten sonra satın alacağınız gayrimenkulün değerini belirlemek amacıyla değerleme firmasına ekspertiz raporu hazırlatılacaktır. Bankamızın anlaşmalı olduğu SPK lisanslı ekspertiz firmaları aracılığıyla satın alacağınız gayrimenkulün piyasa değeri belirlenmektedir. Bankamız tarafından görevlendirilen bağımsız eksper, konutun ekspertiz değerini, tapu ve iskanla ilgili durumunu belirler. Bu süreç maksimum 3 iş günüdür. Ekspertiz sonucuna göre kullanılabilecek kredi tutarı netleşir. Kredinizin tutarı alacağınız konutun ekspertiz değerinin %75'i kadar olabilir.

Başvurunuz sonrasında kredi değerlemesi yapılır. Kredi kullanabilmeniz için gelir durumunuzun ve satın almak istediğiniz gayrimenkulün uygunluğu ve ekspertiz sonucuna göre kullanılabilecek kredi tutarı belirlendikten sonra, kredi kullandırım aşamasına geçilir. Kredi kullandırım öncesinde teminat alınacak gayrimenkule ilişkin ipotek işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

Bankamız Kredi Tahsis İlkeleri’ne aşağıda yer verilmiştir.

Konut değerinin % kaçına/
ne kadarına kadar kredi alınabilir?

Aylık gelirin aylık kredi taksit
tutarına oranı ne olmalıdır?

Maksimum kredi vadesi
ne olabilir?

Bireysel Bankacılık

% 75

% 45

120 ay

Yıldız Bankacılık

% 80

% 50

60 ay

% 75

% 45

120 ay

Teminat İşlemleri

Kredi tutarınız belirlendikten sonra kullanımına yönelik teminat işlemlerinin yapılması gerekecektir. Konut kredilerinde teminat olarak adınıza kayıtlı konuta Bankamız tarafından ipotek konulur. Kredi geri ödemeleriniz tamamlandığında Bankamız tarafından ipotek fek işlemi yapılır.

Konut Sigortası, Zorunlu Deprem Sigortası ve Hayat Sigortası İşlemleri

TEB Konut Kredisi kullandırımında, gerek teminat altına alınan konutu gerekse kredi borçlusunu güvence altına almak amacıyla Hayat Sigortası, Konut Sigortası ve Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) yaptırılmaktadır.

Hayat Sigortası, Konut Sigortası ve Zorunlu Deprem Sigortası; talep edilmesi halinde TEB Şubeleri tarafından yapılabilmektedir.

Kredi Kullanım Süreci

Kredi Kullandırım Aşaması

Yeni yasa kapsamında bankalar müşterilerini, kullanacakları kredi konusunda imza öncesi bilgilendirmektedirler. Böylece, müşterilerimiz kredi tutarı, ödeme planı, konuta ilişkin bilgiler, yıllık faiz oranları, ödeme tarihleri, gecikme faiz oranları gibi bilgilerin yer aldığı Sabit Faizli Konut Finansmanı Sözleşmesi Öncesi Bilgi Formu’nu imza öncesi inceleme olanağına sahip olabileceklerdir. Bu sebeple kullanacağınız krediye ilişkin koşulların yer aldığı Sabit Faizli Konut Finansmanı Sözleşmesi Öncesi Bilgi Formu incelemeniz için sizinle paylaşılacaktır.

Sigorta ve ipotek işlemleri tamamlanınca satıcıya hitaben hazırlanmış bloke çek teslim edilerek kredi temin işlemleriniz tamamlanmış olur.

Yeni eviniz hayırlı uğurlu olsun!

1) Mortgage nedir ? 

Mortgage, uzun vadeli ipotekli konut kredisidir. Mortgage sisteminin tamamlayıcı unsuru olan ve 6 Mart 2007 tarihinde yürürlüğe giren “Konut Finansmanı Sistemi” kanununun mevcut sisteme getirdiği temel farklılık, ikincil piyasalarda yatırımcılara satılacak İpoteğe Dayalı Menkul Kıymetler sayesinde, bankaların kredilerini daha ucuza fonlayarak yeni ve daha düşük faiz oranlı konut kredisi sunabilecek olmalarıdır.

2) Mortgage sisteminin faydaları nelerdir ? 

Mortgage sistemi tüketicilere uzun vadeli, kira öder gibi taksitler ile konut sahibi olma olanağı sağlamaktadır. Söz konusu sistem sayesinde konut talebinin artmasına paralel konut arzı da artacaktır. Konut arzının artması, en büyük lokomotif sektör olan inşaat sektörünü canlandıracak, inşaat sektöründen beslenen birçok alt sektörde büyüme yaşanacak, ekonomik büyüme ile birlikte yeni istihdam imkanları doğacaktır. Mortgage sistemiyle finansmanı sağlanacak konutlara yönelik getirilen standartlar nedeniyle, sistemin konut sektöründeki kaçak yapılaşma, niteliksiz konut üretimi, plansız kentleşme ve ruhsatsız konut yapımı gibi sorunlara da çözüm getirmesi beklenmektedir. Ayrıca, kurulacak konut finansman sistemi ile birlikte, kredi veren kuruluşlar tarafından ihraç edilecek sermaye piyasası araçları, yatırımcılar için alternatif yatırım araçları olacak ve piyasanın genişlemesine ve derinleşmesine katkıda bulunacaktır.

3) Hangi krediler yeni mortgage yasası kapsamına girmektedir?  

Ev alımına yönelik olarak kullanılan krediler (mevcut konutlar ve inşa halindeki konutlar), mevcut evleri teminat gösterilerek alınan krediler ve refinansman kredileri (alınan kredilerin yeniden finansmanı için kullanılan krediler) yasa kapsamında değerlendirilecektir. 

4) Mortgage sistemi, bankaların mevcut uzun vadeli kredi uygulamasından farklı olarak kredi müşterisine neler getirecektir? 

Yeni kanun ile Değişken Faizli Konut Kredisi kullandırımı mümkün olabilecektir. Böylece, müşteri düşen faiz ortamında daha düşük faiz oranlarından yararlanabilecek, faiz artışlarına karşı ise kredi sözleşmesinde belirlenecek azami faiz oranı ile korunmuş olacaktır. Mevcut durumda, kredi faizi üzerinden ödenen %5 oranındaki Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) yeni sistemde ödenmeyecek ve müşterinin kredi maliyeti azalacaktır. Sabit faizli kullanılacak kredilerde, en fazla %2 oranında olmak üzere erken kapama cezası müşteriden talep edilebilecektir.

5) Bu yasa ile konut kredisi faizleri düşecek mi ?  

Yeni yasanın konut kredisi faiz oranları üzerindeki etkisi, iki temel unsurla ilgilidir. İlki, yeni mortgage sisteminde Bankaların ipotek teminatlı ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleştirme imkanı sayesinde yeni ve düşük maliyetli fonlama kaynakları yaratacak olmasıdır. İkinci unsur ise, yeni kanun ile birlikte getirilen endekse bağlı değişken faizli konut kredisinin, sabit faizli kredilere göre daha az riskli olması nedeniyle faizlerin üzerinde olumlu etki yaratmasıdır. Ancak, konut kredisi faizleri piyasa koşullarında oluşan genel faiz seviyeleri ile doğrudan ilişkilidir. Genel ekonomik göstergelerdeki gelişme ile konut kredisi faizleri de düşecektir. Mevcut Konut Kredileri için yeni kanunun getirdiği düzenlemeler:

Mevcut Konut Kredileri için yeni kanunun getirdiği düzenlemeler:

6) Kanun çıkmadan önce kullanmış olduğum konut kredisi yasa kapsamına girecek mi?  

Kanun yürürlüğe girmeden önce kullandığınız konut kredisi, 6 Haziran 2007 tarihine kadar aksi yönde bankanıza dilekçe vermemeniz durumunda otomatik olarak yasa kapsamına alınmıştır.

7) Yeni kanun çıkmadan önce kullandığım konut kredisinde BSMV( Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) vardı. Kanunun getirdiği BSMV muafiyetinden yararlanabilir miyim ? 

Daha önce konut kredisi kullandıysanız, kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren krediniz BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) muafiyetine alınmıştır. Yasa kapsamına alınmamak üzere dilekçe vermeniz durumunda muafiyetiniz kaldırılacaktır.

8) Kanun çıkmadan önce kullandığım konut kredisini erken ödemeyi düşünüyorum. Kanunun getirdiği erken ödeme ücretini ödeyecek miyim ?

Hayır. Kredinizin bir kısmını veya tamamını erken ödemek istediğiniz takdirde, Kanun ile getirilen, sabit faizli kredi kullananlara uygulanacak olan %2’lik erken ödeme ücretinin, Kanun’dan önce kredi kullandığınız için size uygulanması söz konusu değildir. Erken ödeme işlemlerinizi herhangi bir ücret ödemeden yapacaksınız.

Yeni konut kredisi kullanacaklar için gerekli bilgiler: 

9) Mortgage kapsamında konut kredisi nasıl alabilirim?

Mortgage yasasının yürürlüğe girmesinden sonra kullanılan konut kredilerinin tümü mortgage kapsamındadır. Mortgage kapsamında konut kredisi almak için en yakın TEB Şubesi’ne başvurabilirsiniz. 

10) Bitmemiş konutlar için kullanılan konut kredileri de mortgage kapsamında olacak mı?

Bitmemiş konutlar da yeni sisteme dahil edileceklerdir. Ev alımına yönelik olarak kullanılan krediler (mevcut konutlar ve inşa halindeki konutlar), mevcut evleri teminat gösterilerek alınan krediler ve refinansman kredileri (alınan kredilerin yeniden finansmanı için kullanılan krediler) yasa kapsamında değerlendirilecektir.

11) Mortgage sistemi dahilinde konut kredisi kullanırken nelere dikkat etmeliyim ?

Yeni sistem ile uzun vadede düşük taksitle ev sahibi olma imkanı doğacaktır. Ancak, vade boyunca düzenli ve sürekli bir gelire sahip olunması gerektiği unutulmamalıdır. Bu nedenle, gelecekteki gelir beklentinize ve ödeme gücünüze uygun vadeli seçeneklere yönelmelisiniz. Ödeyebileceğiniz taksit tutarını hesaplarken diğer giderlerinizi de düşünerek, aylık gelirinizin belli bir kısmını (genel kabul görmüş oran 1/3) geçmemesine dikkat etmelisiniz. Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise, kredi kullanırken uygulanacak faiz türünün belirlenmesidir. Yeni konut finansmanı sisteminde sabit faizli kredinin yanısıra, değişken faizli kredi de kullanmak mümkün olacaktır. Sabit faizli kredilerde kredi taksit tutarı, kredi vadesi boyunca sabit kalırken, değişken faizli kredinin taksit tutarı, kredinin dayalı olduğu endekse göre değişecektir. Faiz türü belirlenirken, sabit faizli kredi kullanımında erken ödeme yapılmak istenirse, % 2’lik erken ödeme ücreti ödeneceği unutulmamalıdır.

12) Yeni sistemde konut kredisi kullandırımı nasıl gerçekleşecek?

Mortgage kapsamında konut kredisi kullanabilmek için, öncelikle ödeme gücünüze uygun bir konut belirlemeniz gerekmektedir. Bankaların uyguladığı genel kredilendirme oranı %75 olduğu için, konut değerinin % 25’ini peşin karşılamanız gerektiğini unutmamalısınız. Gerekli belgeler ile bankanıza başvurduğunuzda, kredi talebiniz değerlendirilecek ve bankanızın görevlendireceği SPK lisanslı değerleme uzmanlarınca almak istediğiniz konuta değerleme (ekspertiz) yapılacaktır. Kredi başvurunuzun değerlendirmesi olumlu ise, kredi ile ilgili sözleşme imzalanmadan önce tarafınıza bir “Sözleşme Öncesi Bilgi Formu” verilecektir. Kredinin faiz oranı, masraflar, taksit tutarı gibi bilgileri içeren bu formu bir iş günü inceleyecek ve kredi kullanımına karar verebileceksiniz. Krediyi kullanmaya karar verdiğiniz takdirde, Banka tarafından konut üzerine ipotek tesis edilecek ve krediniz kullandırılacaktır. 

13) Yeni sistemdeki maliyetler nelerdir ?

Mortgage sisteminde, faiz üstünden alınan BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) kalkmıştır. Faize ek olarak, kredi istihbarat ücreti, konut değerleme (ekspertiz) ücreti, konut ve DASK (zorunlu deprem) sigortası primi ile ferdi kaza/hayat sigortası primi masraflar arasındadır. 

14) Bundan sonra bankalar sadece değişken faizli kredi mi verecekler ?

Bankalar yeni konut finansmanı sistemi ile sabit faizli krediler, değişken faizli krediler ve ikisinin karışımı şeklinde olmak üzere 3 tip faiz uygulaması sunacaklardır. Müşteri, bankanın sunduğu faiz seçeneklerinden kendine uygun olanı tercih edebilecektir. 

15) Değişken faizli kredi uygulamalarında faiz neye göre değişecektir?

Yeni kanunda, değişken faiz oranlarına baz teşkil edecek endeks veya endekslerin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenmesi öngörülmüştür. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, sistemde kullanılacak endeksleri çıkaracağı bir yönetmelik ile duyuracaktır. Kullanılması muhtemel endeksler, TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi), DİBS (Devlet İç Borçlanma Senet) ihaleleri faiz oranları gibi, tüketicinin gelir artışına veya piyasa faizlerine baz teşkil eden göstergelerdir. Tüketiciler, düşen faiz ortamında daha düşük faiz oranlarından yararlanabilecek, faiz artışlarına karşı ise kredi sözleşmesinde belirlenecek azami faiz oranı ile korunmuş olacaktır.

16) Tüm krediler için erken ödeme ücreti olacak mı ?

Sadece sabit faizli kredilerde gerekli faiz indirimi yapılarak erken ödenen tutarın azami % 2si kadar erken ödeme ücreti alınacaktır. Değişken faizli kredilerde erken ödeme ücreti söz konusu olmayacaktır.  

17) Yeni mortgage kanunu kapsamında kullanacağım kredimin ödemelerinde gecikme olursa ne olacak?

Ödemenizi aksatmanız durumunda Bankanız size uyarı niteliğinde bildiri yapacaktır. Mevcut sistemde olduğu gibi, 2 taksidin üstüste gecikmesi durumunda Banka yasal takibe geçeceğinden taksitlerinizi düzenli ödemeye dikkat etmelisiniz.   

Sayfa içeriğini puanla