Sıkça Sorulan Sorular

1. İhtiyaç fazlası gayrimenkuller hangi yöntemle satılmaktadır, satış işlemi ne şekilde olacaktır?

Bankamızın internet sayfası /gayrimenkuller-liste/ üzerinden teklif alma yöntemi ile satılmaktadır. Teklifler her bir gayrimenkulün bulunduğu sayfada elektronik ortamda “Teklif Ver” butonu üzerinden yapılabilecektir.

Aynı gayrimenkule birden fazla teklif verilmesi halinde öncelik en yüksek teklif veren teklif sahibinde olacaktır. 

2. İhtiyaç fazlası gayrimenkulü görebilmek mümkün müdür?

İhtiyaç Fazlası Gayrimenkul Satış Birimi yetkililerinin desteğiyle, kimlik fotokopisini şubeye bırakıp, anahtar teslim tutanağı imzalanması sonrası, gayrimenkulün yakınında bulunan TEB Şubelerinde bulunan anahtarlar ile yerin kolayca görülmesi mümkündür.

3. Muhammen Bedeli nedir?

İhtiyaç fazlası gayrimenkullerin /gayrimenkuller-liste/ bankamız internet sitesinde yayımlanan ilan başlangıç bedelidir.İlgili ilanlara gelen teklifler değerlendirilerek Bankamızın uygun gördüğü müşterilere dönüş yapılmaktadır. Satışın kesinleşmesi Bankamız onayına bağlıdır. Alıcının gayrimenkulü hâlihazır durumuyla kabul ettiği ve teklifi buna göre yaptığı kabul edilir.

4. İhtiyaç fazlası gayrimenkulün fiyatı konusunda, yetkililerle pazarlık edilebilir mi?

İlan edilen muhammen bedeller, gayrimenkullerin asgari teklif bedelleri olup, teklif sahiplerinden bu tutarların üzerinde teklif girmesi beklenmekte olup teklif sahiplerinin alıcı olmak istedikleri gayrimenkuller için ödeyebilecekleri en yüksek fiyatı teklif etmeleri tavsiye edilmektedir. Bankamız ilan edilen ihtiyaç fazlası gayrimenkullerini satmaktan tamamen vazgeçebileceği gibi, ihtiyaç fazlası gayrimenkullerin muhammen bedelini değiştirme ve ihtiyaç fazlası gayrimenkulü satıp satmama hakkı saklı tutmaktadır.

5. İhtiyaç fazlası gayrimenkulle ilgili detay bilgilere ne şekilde ulaşabilirim?

İhtiyaç fazlası gayrimenkullerle ilgili detay bilgilere /gayrimenkuller-liste/ linkinden ulaşılabileceği gibi, daha detaylı bilgi için İhtiyaç Fazlası Gayrimenkul Satış Birimi yetkililerimizden de bilgi alınabilecektir. Satışa sunulmuş olan ihtiyaç fazlası gayrimenkuller ile ilgili verilen bilgiler taahhüt niteliğinde olmayıp, genel bilgi niteliğindedir. Teklif sahipleri; taşınmazı mevcut durumu ile görmüş, beğenmiş ve kabul etmiş sayılacak olup; bu konularda eksiklik, ayıp, farklılık vb. nedenlerle Bankamızdan herhangi bir itiraz ve talepte bulunmayacaklardır. Bu nedenle alıcı tarafından ihtiyaç fazlası gayrimenkulle ilgili detay araştırmanın ayrıca yapılması ve içinin görülmesi tavsiye edilmektedir.

6. İhtiyaç fazlası gayrimenkulün satış bedelini ne şekilde ödeyeceğim?

Alıcıya satış onayı verildikten sonra gayrimenkul satış bedeli peşin olarak tahsil edilir. Gayrimenkulün yakınında bulunan TEB Şubelerinde satış bedelini bloke edilmesi sonrasında satış işlemi gerçekleştirilebilecektir. Başka bankadan kredi kullanımı ile satış gerçekleşecek ise, ilgili bankanın bloke çeki veya kredi taahhüt yazısı ile işlemler gerçekleştirebilecektir.

7. Teklif vermek için teminat yatırılması gerekmekte midir?

Bankamız kabulleri gereği teklif vermek için teminat alınmamaktadır.


Yanıt bulamadığınız sorularınız için gayrimenkulün bulunduğu sayfadaki “Teklif Ver” butonu üzerinden “Bilgi Almak İstiyorum” seçeneğine tıklayarak sorularınızı iletebilirsiniz.