Haberler

Diğer Haberler

3D Secure ile Sanal POS Üye İşyerlerimiz Güvende!

2011-01-27 00:00:00

3D Secure ile TEB Sanal POS üye işyeri olarak müşterilerinizin tüm kartlarla güvenli bir şekilde alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Mevcut sisteminize kolayca entegre edilecek bu uygulama ile riskinizi minimize edebilirsiniz.

3D Secure, internet üzerinden kredi kartıyla yapılan alışveriş işlemlerinin güvenliğinin arttırılması için Visa ve MasterCard tarafından geliştirilmiş bir sistemdir. 3D Secure sistemini yüz yüze alışverişlerdeki chip&PIN uygulamasının sanal alışverişlerde kullanılan versiyonu olarak da tanımlayabiliriz.

3D Secure sisteminde, internet üzerinden ödeme işlemi gerçekleşirken, banka tarafından kart sahibine sadece kendisinin bildiği ödeme şifresi sorulmakta ve bu şekilde kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Bu sayede kartların internet ortamında yetkisiz kişiler tarafından kullanması engellenmektedir. Kart sahibinin kimliği, şifre ile kontrol edilmektedir. Bu kart sahibini tanımlama süreci, elektronik ödeme işlemlerindeki itiraz (chargeback) ve sahtecilik risklerini önemli ölçüde azaltmaktadır.

3D SECURE  SİSTEMİNİN ÜYE İŞYERİ AÇISINDAN YARARLARI

  • 3D Secure sistemi, işyerinizin mevcut sistemine kolay entegre olur.
  • Dolandırıcılık amaçlı alışverişleri azaltır. Sistemin güvenli olması sayesinde fraud işlemlerinde azalma meydana gelirken garanti olarak ödeme yapılması sağlanmış olacaktır.
  •  İşlem sırasında, kart sahibi 3D Secure şifresini kullanarak gerçek kart sahibi olduğunu onaylamış olur. Böylece E-Ticaret işlemlerinin kötüye kullanılması ve harcama itirazı olarak geri dönmesi ihtimali ciddi oranda düşer. İşyerleri harcama itirazı nedeni ile doğacak maliyetlerden kurtulmuş olur.
  • Online alışverişlerde müşteri güveniyle satışları arttırır. Visa Avrupa tarafından Almanya, İspanya ve İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre Verified by Visa® tarafından sağlanan güvenlik internet üzerinden alışveriş yapmayan kişilerin %84'ünü alışveriş yapmaya, internet üzerinden sık alışveriş yapmayan kişilerin ise %71'ini daha fazla alışveriş yapmaya teşvik etmektedir.

Alışverişte kullanılan kart 3D Secure iken, üye işyeri 3D Secure değil ise olası harcama itirazlarından kaynaklanacak  tüm chargeback riski üye işyeri üzerinde olacaktır. Bu sebeple sanal POS üye işyerlerimizin 3D Secure ile çalışması zorunlu tutulmaktadır.