Kredi Kartları Yasal Düzenlemeleri

  Paylaş

  Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 10 Mart 2007 tarihinde yayımlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik’te (Yönetmelik) asgari ödeme oranı, limit artışı, nakit çekim, mal ve hizmet alım işlemleri ile taksitlendirme uygulamalarının ne şekilde yapılması gerektiği belirtilmektedir. 

  Anılan Yönetmelik kapsamında kredi kartı asgari ödeme oranları müşterilerimizin sahip olduğu kredi kartlarının limitine ve bankacılık sektöründeki kredi kartı kullanım başlangıç tarihine göre değişiklik göstermektedir.

  Yönetmelik uyarınca müşterilerimizin kredi kartlarına asgari ödeme tutarlarını ödeme durumlarına bağlı olarak nakit çekim, limit artış ve alışveriş işlemleri ile ilgili bazı kısıtlamalar konulabilmektedir.

  Kredi kartı ile alışveriş ve nakit çekim işlemlerinde taksitlendirme süreleri de Yönetmelik kapsamında sınırlandırılmıştır.

  Ödenmesi Gereken Asgari Tutar ile İlgili Düzenlemeler

  Asgari ödeme tutarı dönem borcunun ödenmesi gereken en az tutarını bir diğer ifadeyle son ödeme tarihinde Hesap Özeti'nin ödenmesi gereken zorunlu kısmını ifade etmektedir.

  Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğinin 17nci maddesinin, üçüncü fıkrasının (e) bendi ile beşinci fıkrasının (h) bendi gereğince;

  Ödenmesi gereken asgari tutar müşterimizin bankamızda bulunan kredi kartı limiti;

  • 15.000 TL'ye kadar ise kredi kartının dönem borcunun %30'undan,
  • 15.000 TL'den 20.000 TL'ye kadar ise kredi kartının dönem borcunun %35'inden,
  • 20.000 TL ve üzeri ise kredi kartının dönem borcunun %40'ından ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun %40'ından az olmamak kaydıyla bankaca belirlenir.

  Müşteri Limiti Artırımı, Nakit Çekim ve Alışveriş İşlemleri ile İlgili Düzenlemeler

  Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 22. maddesinin, altıncı fıkrasında nakit çekim, müşteri limiti artışı ve alışveriş işlemleri aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir.

  • Bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarı; toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına, üst üste üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımı ile mal ve hizmet alımına kapatılır. Söz konusu kredi kartlarının limitleri dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamaz ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulur.

  Kredi Kartı ile Gerçekleştirilen İşlemlerde Taksitlendirme Süreleri ile İlgili Düzenlemeler

  Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26. maddesinin, yedinci ve sekizinci fıkrasında taksitlendirme süreleri aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir.

  • Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 12 ayı geçemez.
  • Telekomünikasyonla ilgili harcamalar ile yemek, gıda, akaryakıt, hediye kart, hediye çeki ve benzeri  alımlarında taksit uygulanmayacaktır.
  • Bireysel kredi kartı ile yapılan kuyumla ilgili harcamalar 4 aya kadar taksitlendirilebilir. 
  • Elektrik-elektronik eşya ve bilgisayar alımı (Beyaz eşya alımı hariç) ile ilgili harcamalar 6 aya kadar taksitlendirilebilir.  
  • Yurtdışında yapılan harcamalar, alkollü içecek alımları, kozmetik alımları, ofis malzemesi alımları, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar taksitlendirilemez.
  • Havayolları, Seyahat acenteleri, Taşımacılık, Konaklama, Sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalar, Sağlık ürünü alımları, Kulüp ve derneklere yapılan ödemeler ile Vergi ödemeleri 9 aya kadar taksitlendirilebilir. 
  Sayfa içeriğini puanla