Kültür Sanata Katkı

Kültür Sanata Katkı
  Paylaş

  Kültüre Katkı

  Kültür ve sanatın bir ülkenin geleceğinde ve uluslararası platformda söz sahibi olmasında taşıdığı önemin bilinciyle TEB, kültür sanata destek olmaktadır.


  17. - 19. YÜZYIL ANADOLU KİLİMLERİ SERGİSİ

  TEB, kültür ve sanata katkıda bulunmak amacıyla “Gülgönen Ailesi ile Türk ve İslam Eserleri Müzesi Koleksiyonları'ndan 17. - 19. yüzyıl Anadolu Kilimleri” sergisine destek oldu. 18 Mayıs – 17 Temmuz tarihleri arasında Türk İslam Eserleri Müzesi’nde düzenlenen sergide kilimlere dokunan Anadolu tarihi gözler önüne serildi.

  Türkiye’de kültür ve sanata değer veren, bu mirası koruyan Gülgönen ailesinin 30 yıldır oluşturduğu kilim koleksiyonu ile Türk ve İslam Eserleri Müzesi halı ve kilim koleksiyonundaki 17. - 19. yüzyıllara ait Anadolu kilimlerinden bir seçkinin yer aldığı sergide 55 kilim sergilendi. Sergilenen kilimlerin en büyük özelliği, ait oldukları coğrafyaların o zamanki tüm izlerini ve sembollerini yansıtarak sanatseverlere Anadolu’ya doğru keyifli bir yolculuk yaşatması olarak değerlendiriliyor.

  ÇEKİM MERKEZİ-İSTANBUL MODERN

  TEB’in kültür ve sanat alanındaki duyarlılığının ve katkılarının ana çıkış noktası, sanatın toplumsal gelişmişliğin bir aynası olduğuna olan derin inancıdır. Bu inancın bir yansıması olarak TEB’in ana sponsorluğuyla hayata geçirilen “Çekim Merkezi” sergisi, çağdaş sanatta bir buluşma noktası olmakta ve dünyanın önemli kültür ve sanat merkezlerinden biri olan İstanbul’a uluslararası bir açılım sağlamaktadır.

  TEB, sosyal sorumluluk bilinciyle uluslararası boyutta çağdaş sanatçıları biraraya getiren ve yaratıcı bir kültürel alışverişin kaynağı olan “Çekim Merkezi” sergisine ana sponsor olarak sanatın geniş kitlelere yayılmasında etkin bir rol üstlenmiştir.

  VİRA DEMİR ve MAVİ TURKUAZ/LEGENDARY COAST

  Denizcilik ve deniz sporları ile her zaman yakından ilgilenen TEB, dünya turu yapan ilk Türk denizcisi olan Sadun Boro’nun Vira Demir ve Mavi Turkuaz (İngilizce baskısı Legendary Coast) kitaplarına sponsor olmuş ve basılıp dağıtımını üstlenmiştir. Vira Demir adlı eser, basıldığı günden bugüne kadar her tekne sahibi ve amatör denizcinin başucu kitapları arasında yer almıştır.

  OSMANLI DÖNEMİ TAHVİL VE HİSSE SENETLERİ

  TEB’in basımını ve dağıtımını üstlenerek destek verdiği, Prof.Dr. Ali Akyıldız tarafından hazırlanan “Osmanlı Dönemi Tahvil ve Hisse Senetleri” kitabı, Osmanlı Dönemi’nin değerli kağıtları konusunda önemli bir kaynak eser olmuştur.

  Kitap, ülkemizde Şirket-i Hayriyye ile yaklaşık 150 yıl önce başlayan şirketleşme girişimleri ile birlikte özel kurumların finansman ihtiyaçlarının zorunlu kıldığı ilk kurumsal piyasa borçlanmaları konusuna ışık tutmaktadır.

  İPEK/SILK

  Desenli ipek kumaşlar, Osmanlı Devletinin en güçlü ve en karakteristik sanat ürünleri arasında yer alır.

  Diplomatik hediye olma özellikleriyle, ipek kumaşlar yabancılar nezdinde Osmanlı hakimiyetini temsil eder duruma gelmiş, ülke içinde de sanatsal fikirlerin yayılması için önemli bir araç ve ekonomide önde gelen bir değer olarak kendilerini kabul ettirmişlerdir.

  TEB’in basım ve dağıtımını üstlendiği, uzun yıllar süren bir uluslarası araştırma projesinin ürünü olan bu kitap aynı zamanda Osmanlı kumaşları hakkındaki yayınlar arasında, ana teknik ve süsleme şekillerini sınıflandıran ve tarihlenebilir eserlerin bir kataloğunu sunan ilk çalışmadır. 

  Sayfa içeriğini puanla