İhracat Seferliğine TEB'den Tam Destek!

İhracat Seferliğine TEB'den Tam Destek!
  Paylaş

  TEB ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (“TİM”) Arasında 3 Ocak 2019 Tarihinde İmzalanan Protokol Kapsamında Sunulacak

  Hizmetler ve Koşulları

  Türk Ekonomi Bankası A.Ş (“TEB”) ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (“TİM”) arasında 3 Ocak 2019 tarihinde imzalanan protokol kapsamında, TİM çatısı altındaki ihracatçı birliklerinin üyelerine sunulan Bankacılık ürün ve hizmetlerine ilişkin avantajlar aşağıdadır:

  Bir yıla kadar vadeli ihracat döviz kredilerinde (en az 100.000 ABD Doları muadili krediler için) Euro için en fazla yıllık %4, ABD Doları için en fazla yıllık %7 faiz uygulanacaktır. Bu faiz üst sınırı 1 (bir) ay süreyle geçerli olup Türkiye’nin CDS priminin, rating notunun veya benzeri risk göstergelerinin değişmesine bağlı olarak gözden geçirilebilir. Kullandırılacak kredilerin karşılığı kadar ihracat bedelinin TEB’e gelmesi gerekmektedir.

  TİM çatısı altındaki ihracatçı birliklerinin üyesi olan firmaların TEB kaynaklarından nakdi ve gayrinakdi kredi talepleri; TEB tarafından yapılacak değerlendirmeler sonucunda, mali yapısında olumsuzluk bulunmaması ve yapılacak istihbarat sonucunda herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmaması halinde Banka mevzuatı çerçevesinde değerlendirmeye alınacak olup, kredi kullandırımı her hâlükârda ve şartta Banka’nın takdirinde olacaktır.

  Dış Ticaret Destekleri:

  TEB’in özgün bir hizmeti olan ‘’Akreditif vesaik hazırlama hizmeti’’ Üyelere indirimli olarak verilecektir.

  Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri: Talep halinde, belirlenecek ihracatçı birliklerinde, TİM üyelerine özel, uzmanlarımız tarafından dış ticaret bilgilendirme seminerleri düzenlenebilecektir.

  Seminerlerinde Ele Alınabilecek Başlıca Konular:

  • Temel Dış Ticaret – Sözleşmeler
  • Nakliye belgeleri ve özellikleri
  • Ödeme şekilleri
  • Teslim şekilleri (Incoterms 2010)
  • Dış Ticaret işlemlerinde oluşan riskler
  • Risklerden sakınmayı sağlayan enstrümanlar
  • Akreditifli işlemler, işleyiş prensipleri
  • Uluslararası garantiler, Stand-by akreditifler ve BPO                                                                                                                        

  İhracatçılara özel olarak hazırlanmış olan TEB’le dış ticaret (www.tebledisticaret.com) uygulamasından bir yıl süre ile ücretsiz olarak faydalanma imkânı verilerek, yurt dışı pazar ve müşteri bulunmasında destek verilmiş olacaktır. 

  Nakit Yönetimi Ürünleri:

  Üyeler TEB üzerinden kullanacakları kredi tutarından daha fazla ihracat işlemini TEB üzerinden gerçekleştirmeleri durumunda, Ek 1’de belirtilen nakit yönetimi işlemlerini 6 (altı) ay boyunca ücretsiz veya düşük ücret ve komisyon karşılığında gerçekleştirebileceklerdir.

  Teminat Mektupları:

  Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. (Eximbank) tarafından kullandırılacak, firma bazında bir milyon Amerikan Doları tutara kadar kısa vadeli ihracat kredilerine istinaden verilecek teminat mektupları için en fazla yıllık %1 komisyon uygulanacaktır. 

  Hazine İşlemleri:

  Dövizli İşlemler:

  Protokol kapsamında kredi kullanacak TIM üyelerine ihracat, ithalat ve her türlü spot döviz alış-satış ve arbitraj işlemleri için TEB’in kurumsal internet şubesi üzerinden erişilebilen yeni nesil döviz işlem platformu “TEB FX” de özel işlem fiyat tanımlaması yapılacaktır. Bu özel tanımlama ile anlık kurlar, kur grafikleri, haberler, ekonomik veri akışı, kur alarmları vb. özellikleri bünyesinde toplayan “TEB FX” döviz işlem platformunda piyasa şartlarına göre değişen rekabetçi fiyatlamalar ile işlemler ister web ister mobil kanal üzerinden pratik ve etkin bir şekilde gerçekleştirebilecektir.

  Türev Ürünler:

  Üye firmaların kur, faiz ve emtia piyasalarında oluşan fiyat dalgalanmalarından dolayı karşılaşabilecekleri muhtemel zararları azaltmaları ve/veya tümüyle ortadan kaldırmaları amacıyla risk yönetimi konusunda uzman ekiplerimiz tarafından danışmanlık desteği verilecek olup, bu kapsamda ortaya çıkan olası riskleri ortadan kaldırmak amacıyla ihtiyaca göre şekillenecek çözüm alternatifleri (forward, opsiyon stratejileri vb. hazine ürünleri) piyasa şartlarına göre rekabetçi fiyatlamalarla üyelere sunulacaktır.

  Bu kapsamda vadeli fiyat risklerinden korunmak isteyen Üye firmaların, söz konusu türev işlemleri yapmak istemeleri durumunda; işlemlerin döviz cinsi, tutarları ve vadelerine göre belirlenecek türev işlem limitleri tahsis edilebilecektir. Türev işlem limitleri, Banka’nın genel kredi politikası kapsamında değerlendirilecek olup üyelerin faaliyeti, dış ticaret hacmi, döviz cinsi, nakit akışı ve  mevcut diğer kredi ürünlerindeki gibi unsurların gerektirdiği teminat oranlarının sağlanması suretiyle kullandırılabilecektir. Teminat oranı, vade, para birimi/döviz cinsi, ilgili para birimi/döviz cinsi değişkenliğine, piyasa koşullarına ve işlem vadesine, işlem türüne bağlı olarak değişebilecektir.

  Protokol kapsamında kredi kullanacak firmaların ihracat, ithalat ve diğer döviz alacak ve ödemelerinden kaynaklı spot ve/veya türev piyasalarda gerçekleştirecekleri döviz işlemlerini Bankamız üzerinden gerçekleştirmeleri beklenecektir.

  Sigorta Ürünleri:

  Zurich Sigorta A.Ş. ve BNP Paribas Cardif Hayat Emeklilik A.Ş.’nin tam yetkili acentesi olarak faaliyet gösteren TEB, Üyelerin sigorta ihtiyaçları için müşteri memnuniyetini ilke edinmiş kalitesiyle avantajlı hizmet vermeye devam edecektir. Üyelerin; nakliyat, işyeri, yangın gibi elementer poliçe talepleri ile hayat ve kredili hayat gibi sigorta taleplerine ilişkin bilgi akışı sağlayacaktır.

  TEB şubeleri aracılığı ile acentesi olunan sigorta şirketlerinden;

  • Ticari alacak sigortalarında aracılık hizmeti sağlanabilecektir.
  • Yangın, mühendislik, sorumluluk gibi ana branşlarda avantajlı fiyatlar sunulabilecektir.

  TEB’in yukarıda yer alan tüm koşullarda değişiklik yapma ve sunulan avantajları iptal etme hakkı saklıdır.

  EK 1:

  TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. – TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ İŞBİRLİĞİ KAPSAMINDA SAĞLANACAK HİZMETLERE

  UYGULANACAK MASRAF VE KOMİSYONLAR

  Yurt dışı pazar ve müşteri bulunmasına destek vermek amacıyla hazırlanmış olan TEB’le dış ticaret (www.tebledisticaret.com) platformundan 1 yıl süreyle ücretsiz faydalanma imkânı verilecektir.   

  NAKİT YÖNETİMİ HİZMETLERİ İÇİN UYGULANACAK MASRAF VE KOMİSYONLAR  SWIFT MT103 mesajları (gelen/giden) e-mail ile bildirim hizmeti                   Ücretsiz 
  Teyitli/Teyitsiz ihracat akreditifi e-mail ile bildirim hizmeti                                Ücretsiz 
  İnternet Bankacılığı ihracat dosya gözlem hizmeti                               Ücretsiz 
  İnternet Bankacılığından vesaik gönderi takibi hizmeti                         Ücretsiz 
  Global Hesap yönetimi hizmet bedeli                                                 Ücretsiz 
  Çek tahsilatı (TEB çekleri)                                                                 Ücretsiz 
  Çek tahsilatı (Diğer banka çekleri - TL)                                                      5 TL
  Çek tahsilatı (Diğer banka çekleri - YP)                                                        50 TL
  Yurt dışı YP tahsil çeki komisyonu                                                      25 USD
  Bloke çek komisyonu                                                                                20 TL
  Sanal Hesap kullanım ücreti (TL)                                                         50 TL
  Sanal Hesap kullanım ücreti (YP)                        10 USD
  Otomatik Havuz Hesap kullanım ücreti                                                          30 TL 

  POS: İşbu Protokol çerçevesinde Üyeler, TEB sanal POS’unu ağırlıklı olarak kullanacak ve ana POS bankası olarak TEB’i tercih edeceklerdir. POS fiyatlaması BKM Takas oranı+10 baz puana denk gelen komisyon oranı veya bloke gün sayısı olacaktır.

  Banka’nın Üyelere sunduğu oranlar/masraflar gösterge niteliğinde olup Banka’nın söz konusu oranları/masrafları her zaman değiştirme hakkı saklıdır. 

  Sayfa içeriğini puanla