Bankalar Birliği Duyuruları

  Paylaş

  TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ

  Kredi Kartı Müşterilerine Yönelik Olarak Açılan
  Sahte İnternet Siteleri Hakkında Kamuoyu Duyurusu

  (31 Aralık 2010)

  Son günlerde Türkiye Bankalar Birliği’nin ve Birlik üyesi bankaların adı kullanılarak müşterilerinin kredi kartı borçlarını öğrenebileceklerini belirten sahte internet siteleri açılmaktadır. Kredi kartı sahiplerini dolandırmayı amaçlayan bu tür internet siteleri ile Türkiye Bankalar Birliği’nin ve bankaların bir ilgisi yoktur. Sahte internet sitelerine yönelik gerekli hukuki girişimler yapılmaktadır.

  İyi niyetli olmayan girişimlerin devam etmesi nedeniyle, 29 Eylül 2010 ve 3 Kasım 2010 tarihlerinde yapılan duyurulara ek olarak, kamuoyuna bir kez daha bilgi verilmesi gerekli görülmüştür.

  Kredi kartı sahiplerinin borçları da dahil olmak üzere güvenli olarak bilgi alabilecekleri tek yer kredi kartını aldıkları kuruluşlardır. Bunun haricinde başka bir kanaldan veya başka bir internet sitesinden doğru ve sağlıklı bilgi almak mümkün değildir.

  Kart borcunu öğrenmek için, internetten “arama motoru” aracılığıyla bulunan sitelere itibar edilmemesi, söz konusu sitelere, kredi kartına ait kişisel bilgilerin (kart numarası, şifre, güvenlik bilgileri) girilmemesi olası dolandırıcılık eylemlerinden korunmak açısından büyük önem arz etmektedir.

  Bilgilerinize sunulur.

  Saygılarımızla,

  Türkiye Bankalar Birliği


  İnternet Dolandırıcılığıyla Elde Edilen Paraların Yurtdışına Transferinde Banka Müşterilerinin Aracı Olarak Kullanılması Hakkında Kamuoyu Duyurusu

  (12 Aralık 2005)

  Son dönemde, internet vasıtasıyla yapılan dolandırıcılık eylemleri ile elde edilen paraların yurtdışına transferinde banka müşterilerinin de aracı olarak kullanıldığı olaylarla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına karar verilmiştir:

  İnternet üzerinden sohbet (chat), elektronik posta veya “dolandırıcılık amacıyla kurulan bazı siteler” aracılığıyla banka müşterilerine ulaşıldığı ve çeşitli gerekçeler sunularak müşterilerin banka hesap bilgilerinin (şube adı, hesap numarası, vs.) talep edildiği ve yurtdışındaki hesaplara para transferinde aracılık teklif edildiği tespit edilmiştir. Bu yöntemlerle elde edilen müşteri hesaplarına, internet üzerinden yapılan dolandırıcılık eylemleriyle başka hesaplardan para transferi gerçekleştirilmektedir. Daha sonra müşterilerden, hesaplarına gelen paraları; belirtilen hesaplara veya kişilere transfer etmeleri talep edilmektedir. Bu durumda, banka müşterileri farkında olmadan dolandırıcılık eylemine iştirak etmiş olmaktadırlar.

  Bu tür dolandırıcılık eylemlerinin önlenmesi ve dolandırıcılığa ortak olunmaması açısından, aşağıda belirtilen hususlara dikkat edilmesi büyük önem arz etmektedir:

  • Hesap bilgileri (şube adı, hesap numarası, vs.) internet üzerinden tanışılan kişilere verilmemelidir.
  • Tanınmayan kişiler tarafından hesaba para yatırılması durumunda, söz konusu para ile ilgili hiçbir işlem yapmadan hemen bankaya haber verilmelidir.
  • Yurtdışına veya başka bir hesaba para transferi yapılması için, belirli bir komisyon, para karşılığı veya çeşitli gerekçelerle yapılan aracılık isteklerinin dolandırıcılık amaçlı olması ihtimali bulunmaktadır. Böyle bir olayla karşılaşıldığında işlem yapılmadan önce bankaya haber verilmelidir.

  Kamuoyunun bilgisine sunulur.

  Saygılarımızla,

  Türkiye Bankalar Birliği  Kişisel Bilgilerini Elde Etmeye Yönelik Virüsler Hakkında Kamuoyu Duyurusu

  (10 Şubat 2006)

  Son dönemde internet bankacılığı kullanıcılarının; kullanıcı kodu, şifre, parola, güvenlik sorusu vb. gizli bilgilerini elde etmeye yönelik son derece tehlikeli bir virüs (torpig türevi) tespit edilmiştir. Banka müşterilerinin internet bankacılığına giriş için kullandıkları bilgisayarlara yerleştirilen söz konusu virüsle, müşterilere ait bilgiler ele geçirilmektedir. Müşterilerin bu tip virüslerden etkilenmemeleri için aşağıda belirtilen hususlara dikkat etmeleri büyük önem arz etmektedir:

  • Online işlemler gerçekleştirirken, işlem yapılan sayfada, daha önceki bağlantılardan farklı bir görünüm veya ifade varsa, hiçbir işlem yapılmadan ilgili banka ile irtibata geçilmelidir.
  • Güvenli olmayan internet sitelerine giriş yapılmamalı ve bu tür sitelerden dosya indirilmemelidir.
  • Bilinmeyen adreslerden gelen e-postalar açılmadan silinmeli, mümkünse bu tür e-postaları engelleyici tedbirler alınmalıdır.
  • Bilgisayarlarda kullanılan yazılımlara ait güvenlik güncellemeleri mutlaka yüklenmelidir.
  • Antivirüs yazılımları kullanılmalı ve düzenli olarak güncellenmelidir.
  • Kişisel güvenlik duvarları (firewall) kullanılmalıdır.
  • Kişisel bilgileri ele geçirmek üzere bilgisayara sızan casus yazılımlara karşı "anti-spyware" yazılımları kullanılmalıdır.

  İnternet bankacılığı kullanıcısı olarak, şifrelerinizin ve bilgisayarınızın güvenliğini sağlamak için bankanızın internet sitesindeki güvenlik açıklamalarını dikkatle okumanız önerilmektedir.

  Kamuoyunun bilgisine sunulur.

  Saygılarımızla,

  Türkiye Bankalar Birliği 

  Sayfa içeriğini puanla